Buspas – kto może z niego korzystać? Jakie konsekwencje grożą kierowcom, którzy będą się nim przemieszczać niezgodnie z przepisami?

Buspas fot. Urząd Miasta Stołecznego Warszawy

Buspas fot. Urząd Miasta Stołecznego Warszawy

Autobusy komunikacji miejskiej na co dzień przewożą pasażerów, którzy zrezygnowali z własnego środka transportu. Aby ułatwić im płynną jazdę, na wielu drogach wyznaczono buspasy. Jakie pojazdy oprócz autobusów mogą przemieszczać się buspasami? Co grozi kierowcy za jazdę takim pasem ruchu w nieuprawnionym pojeździe?

Obecnie w teorii po wszystkich buspasach mogą zgodnie z prawem jeździć autobusy i samochody elektryczne oraz wodorowe. Jednak w praktyce istnieją wyjątki pozwalające posiadaczom również innych pojazdów na przemieszczanie się buspasami.

Buspas to specjalnie wyznaczony pas jezdni mający usprawnić przejazd pojazdom transportu publicznego w godzinach szczytu. Są one przeważnie wyznaczone po prawej stronie, dzięki czemu autobusy mogą bez problemów zjechać na przystanek. Obowiązujące buspasy są odpowiednio oznaczone.

Kto może przemieszczać się buspasem?

Zgodnie z przepisami buspas jest pasem ruchu dla pojazdów wykonujących odpłatny przewóz osób na regularnych liniach. Mogą, wobec tego jeździć po nim: autobusy, trolejbusy i inne pojazdy kursujące na regularnych trasach (np. podmiejskie busy i dalekobieżne autobusy). Dodatkowo z wszystkich buspasów mogą korzystać właściciele samochodów elektrycznych oraz zasilanych wodorem.

Dodatkowo buspasami mogą przemieszczać się również inne pojazdy takie jak m.in.: taksówki, motocykle (nie dotyczy motorowerów) czy pojazdy Miejskiego Transportu Osób Niepełnosprawnych (MTON). W takich sytuacjach zarządca drogi musi na znakach drogowych (pionowych lub poziomych) umieścić stosowną adnotację lub grafikę.

Istnieją również przypadki, kiedy kierowcy “normalnych” samochodów osobowych mogą przemieszczać się buspasami:

  • Jeżeli buspas funkcjonuje w określonych godzinach lub dniach. Poza tymi wyznaczonymi przypadkami znikają limity dla innych pojazdów a buspas staje się zwykłym pasem ruchu. Trzeba jednak dokładnie obserwować takie znaki w czasie jazdy, ponieważ cześć buspasów działa całą dobę.
  • Kiedy kierowca samochodu przewozi autem więcej osób. Określa to specjalna adnotacja na znaku – “1+liczba pasażerów” (np. 1+3, czyli że buspasem może się przemieszczać kierowca z trzema pasażerami).
  • Przez buspas trzeba przejechać, aby skręcić np. w prawo na posesję (musi na to zezwalać odpowiednie oznakowanie).

Jaką karę przewidują przepisy dla kierowcy za jazdę po buspasie w nieuprawnionym pojeździe?

Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji zwracają uwagę na poruszanie się pojazdów nieuprawnionych po pasach „BUS”. Niestety nie wszyscy stosują się do powyższych przepisów. Zgodnie z przepisami „znak P-22 „BUS” oznacza pas ruchu przeznaczony dla ruchu pojazdów, wykonujących odpłatny przewóz osób na regularnych liniach”. Za niestosowanie się do znaku F-10 „kierunki na pasach ruchu” lub F-11 policjant może nałożyć mandat w wysokości 250 złotych i 5 punktów, natomiast za niestosowanie się do znaku P-22 „BUS” – 100 złotych i 1 punkt.