W czwartek zaćmienie Słońca. Zjawisko będzie widoczne częściowo również w Polsce

Sonnenfinsternis

Zaćmienie słońca (fot. adobe.stock)

Już w czwartek (10 czerwca) szykuje się prawdziwa gratka dla wszystkich fanów astronomii. Czeka nas zaćmienie Słońca, które będzie widziane częściowo również w Polsce. Osoby zainteresowane tym co dzieje się na niebie i wśród gwiazd powinny szykować teleskopy i specjalne okulary. Od której godzinny najlepiej śledzić to zjawisko na polskim niebie?

 

 

Pierwszy raz od sześciu lat fani astronomii w Polsce będą mogli zaobserwować spektakularne zjawisko jakim jest zaćmienie Słońca. Pomimo tego, że z terenu naszego kraju będzie widać tylko częściowe zaćmienie Słońca, to jednak nadal jest to fascynujące zjawisko w astronomii.

Najlepszy widok na zjawisko, które będzie miało miejsce w czwartek (10 czerwca) będą mieli mieszkańcy Kanady, Grenlandii i części Rosji. Mieszkańcy tych terenów będą mogli zaobserwować tzw. zaćmienie obrączkowe, kiedy Księżyc zasłania niemal całą tarczę Słońca i zostawia dookoła jedynie cienką, okrągłą poświatę.

 

 

 

Od której godziny będzie można obserwować zaćmienie Słońca w Polsce?

Najwcześniej zaćmienie rozpocznie się w północno-zachodniej części Polski, bo już ok. godz. 11:40, a najpóźniej w Bieszczadach, chwilę po godz. 12. Kulminacyjny moment zaćmienia przypadnie na kilka minut przed godz. 13. Zaćmienie Słońca potrwa ok. dwóch godzin.

Obserwacji zaćmienia Słońca w naszym kraju będzie towarzyszyć dobra pogoda. Na czwartek (10 czerwca) synoptycy przewidują bezchmurne niebo na przeważającym obszarze Polski i tylko lokalnie mogą wystąpić opady deszczu. Największe zaćmienie Słońca dostrzegą mieszkańcy północnej części naszego kraju (ok 15 proc.). Im dalej na południe tym przesłonięta przez Księżyc część tarczy słonecznej będzie mniejsza (np. w Rzeszowie będzie to już tylko ok. 6 proc.).

Pamiętajmy jednak, aby pod żadnym pozorem nie patrzeć na Słońce gołym okiem, gdyż grozi to utratą wzroku! Należy zaopatrzyć się np. w specjalne okulary przeznaczone do obserwacji Słońca. Zwykłe okulary przeciwsłoneczne nie zapewniają odpowiedniej ochrony oczu.