Kolejne ważne zmiany w Polskim Ładzie. Przedsiębiorcy znowu będą mogli wybrać formę opodatkowania

przeliczanie pieniędzy

Pieniądze. fot. GP (archiwum)

W środę (13 kwietnia) na konferencji prasowej wiceminister finansów Artur Soboń zapowiedział kolejne zmiany w Polskim Ładzie. Chodzi m.in. możliwość ponownego wyboru formy opodatkowania przez przedsiębiorców. Poinformowano również, że zmiany obejmą dzielenie kwoty wolnej od podatku oraz formularz PIT-2. – Chcemy z tej deklaracji uczynić jednolity wzór różnego rodzaju oświadczeń, które do tej pory składaliśmy odrębnie – poinformował Artur Soboń.

 

 

Na konferencji prasowej w środę (13 kwietnia) wiceminister finansów podsumował konsultacje społeczne projektu zmian w podatkach. W dokumencie zaproponowano obniżenie stawki PIT z 17 do 12 procent, zlikwidowana ma zostać tak zwana ulga dla klasy średniej. Zapowiedziano powrót do wspólnego rozliczenia z dzieckiem w przypadku samotnych rodziców. Ponadto proponowane rozwiązania przewidują wyłączenie składki na ubezpieczenie zdrowotne z podstawy opodatkowania dla podatników na podatku liniowym, ryczałcie i karcie podatkowej.

 

 

– Ten projekt ma znaczenie, bo dotyczy 25 milionów podatników, czyli tych, co opłacają w Polsce podatki jako osoby fizyczne, ale i przedsiębiorców, bo przygotowaliśmy do nich ofertę, która oznacza obniżkę podatków – powiedział wiceminister finansów. – Chcielibyśmy, aby te zmiany obowiązywały w zeznaniu rocznym od 1 stycznia 2022 roku, a w zaliczkach od 1 lipca 2022 roku – dodał.

Zmiana formy opodatkowania

– Po rozmowach z przedsiębiorcami, doradcami zaproponowaliśmy możliwość ponownego wyboru opodatkowania. W związku z tym, że korzyści na skali są największe (…), to dla przedsiębiorców na ryczałcie i liniówce mamy możliwość wyboru skali, będzie to wybór w rozliczeniu rocznym, do 30 kwietnia roku 2023 – mówił Artur Sobień.

Dodał, że to epizodyczny przepis, dotyczący tylko jednego roku. – Warunkiem jest zaprowadzenie odpowiedniej księgowości od 1 stycznia do 31 grudnia – dodał. – Ten czas do 30 kwietnia jest czasem zarówno na rozliczenie się z fiskusem, jak i wybór sposobu opodatkowania – dodał. Artur Soboń powiedział, że termin na roczne rozliczenie podatkowe zostanie ujednolicony dla przedsiębiorców.

– Ci, którzy nie chcą wstecz zmieniać sposobu opodatkowania, tylko chcą zrobić to od 1 lipca, i w zaliczkach rozliczać się w inny sposób, przejść z ryczałtu na skalę, ci przedsiębiorcy będą mieli taką możliwość do 20 sierpnia, a raczej do 22 sierpnia, bo 20 sierpnia wypada w sobotę – mówił. – Będą oni prowadzić księgi, w taki sposób, jaki wybrali na początku roku. Drugie pół roku będą mogli prowadzić je w oparciu o zmianę, którą dokonali – wyjaśnił.

Według obecnych przepisów przedsiębiorcy mogli zmienić formę opodatkowania tylko do 21 lutego. Termin obowiązywał podatników, którzy w styczniu osiągnęli przychód z działalności gospodarczej. Decyzja ta wpływa między innymi na sposób obliczania zaliczek na podatek PIT oraz na ich wysokość, a Polski Ład wprowadził wiele przepisów, które mają wpływ na dochody przedsiębiorców.

Zmiany w PIT-2

– Kolejne zmiany, które wynikają z naszych rozmów, dotyczą usprawnienia pewnych procesów, na przykład deklaracji PIT-2. – mówił Artur Soboń. Wiceminister przypomniał o trudnościach związanych z deklaracją, które pojawiły się na początku 2022 roku. – Chcemy z tego uczynić jednolity wzór różnego rodzaju oświadczeń, które do tej pory składaliśmy odrębnie – powiedział. – Tam będzie cały katalog kwestii, które można zaznaczyć, wybrać i one wpłyną na nasze rozliczenie podatkowe – tłumaczył.

Artur Soboń dodał, że kolejna kwestia dotyczy zwrotu nadpłaty składki zdrowotnej. – Przedsiębiorca musiał wystąpić do ZUS-u z wnioskiem, miał krótki termin na ten wniosek. Rezygnujemy z wniosku, będzie automatyczny zwrot takiej składki – zapowiedział.

Niektóre ze zmian w nowej wersji Polskiego Ładu zostaną wprowadzone później – nie 1 lipca, ale 1 stycznia 2023 roku. Artur Soboń powiedział, że jedną z nich jest możliwość proporcjonalnego dzielenia kwoty wolnej w zaliczkach między różnymi źródłami, dochodami. Drugą jest proporcjonalnie rozliczanie kwoty wolnej przy umowach cywilnoprawnych. – W związku z tym, że dostawcy systemów informatycznych mówią, że to zmiana, która oznacza zupełnie nowy tytuł w rozliczeniach i wymaga dłuższej pracy – podkreślał.

Wiceminister finansów przekazał też, że uszczelniona zostanie ulga na remont. – Zlikwidujemy – tak jak zapowiadaliśmy – ulgę związaną z obrotem zabytkiem, czyli ulgę, która była wskazywana jako możliwość optymalizacji podatkowej. Natomiast jeśli ktoś będzie chciał inwestować, remontować taki zabytek, to pod ścisłą kontrolą konserwatora, po akceptacji na podstawie określonych w ustawie dokumentów będzie mógł takiego odliczenia podatku dokonać – powiedział Soboń.