Koronawirus. Minister Zdrowia podał termin zakończenia stanu epidemii w Polsce. Co się zmieni?

Minister Zdrowia, Adam Niedzielski fot. www.gov.pl

Minister Zdrowia, Adam Niedzielski fot. www.gov.pl

W piątek (6 maja) podczas konferencji prasowej szef resortu zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że już 16 maja zostanie zniesiony stan epidemii, który zostanie przekształcony w stan zagrożenia epidemicznego. Co się zmieni od tego czasu? 

 

 

Adam Niedzielski podczas piątkowej konferencji prasowej przekazał, że w ostatnim czasie obserwowane jest przechodzenie epidemii koronawirusa w endemię (stale, utrzymujące się nawet wiele lat występowanie zachorowań na określoną chorobę wśród mieszkańców określonego terenu). Przypomnijmy, że stan epidemii obowiązuje w Polsce od 20 marca 2020 roku. Minister zdrowia poinformował, że od 16 maja br. stan epidemii przejdzie w stan zagrożenia epidemicznego. – Zmierzamy w kierunku endemii, czyli sytuacji, gdy wirus jest w naszym otoczeniu, ale ze względu na szczepienie i wyraźną liczbą osób, które przeszły zakażenie, nie stanowi już takiego zagrożenia – powiedział minister.

 

 

Adam Niedzielski przekazał, że liczba pacjentów hospitalizowanych z powodu COVID-19 jest na poziomie około 1100 osób. – Według lekarzy nie są to już jednak tak ostre przypadki, jak w przypadku mutacji Delta. Hospitalizacje są też znacznie krótsze. – dodał szef resortu zdrowia.

Minister podkreślił, że zniesienie stanu epidemii nie jest równe zakończeniu epidemii. – To nie jest żadne zniesienie epidemii, tylko – mówiąc symbolicznie – przełączenie czerwonego światła w sygnalizatorze, które się świeciło od dwóch lat, na światło pomarańczowe, które pokazuje, że jest ryzyko, jest zagrożenie, ale sytuacja zmierza w dobrym kierunku.

Stan zagrożenia epidemicznego potrwa przynajmniej do września

– Sytuacja, z którą będziemy mieli do czynienia – mówię tu o stanie zagrożenia epidemicznego – z jednej strony pozwala utrzymać pewnego rodzaju gotowość legislacyjną do wprowadzania różnych rozwiązań, z którymi mieliśmy do czynienia podczas stanu epidemicznego, ale jednocześnie wysyłamy bardzo ważny sygnał, który mówi, że sytuacja i nasza ocena ryzyka w tej sytuacji jest zdecydowanie lepsza. – poinformował Adam Niedzielski.

Według ministra prawdziwym sprawdzianem sytuacji epidemiologicznej w Polsce będzie wrzesień. – Prawdziwym testem, w jakim miejscu jesteśmy z epidemią, będzie wrzesień, kiedy spodziewać się można – w wyniku powrotu do szkół, do pracy – zwiększonej transmisji. Dlatego ten stan zagrożenia będziemy co najmniej do tego okresu wrześniowego utrzymywać. – wyjaśnił szef resortu zdrowia.

Co oznaczają w praktyce zmiany, które wejdą w życie z dniem 16 maja?

Co formalnie oznacza zniesienie stanu epidemii? – Wielokrotnie mówiłem, że zanim podejmiemy tę decyzję, musimy przeanalizować, w których miejscach, jeżeli chodzi o regulacje prawne, stan epidemii warunkuje funkcjonowanie różnych rozwiązań – powiedział Adam Niedzielski.

– Po tej analizie (…) decyzja została podjęta z takim przeświadczeniem, że te regulacje, które do tej pory wymagały warunkowania stanem epidemii, w tej chwili tego warunkowania już nie wymagają (…). Część rozwiązań, które były stosowane, jak zdalne posiedzenia – również posiedzenia Sejmu i komisji sejmowych – nie będą się w tej chwili tak odbywały – wytłumaczył minister.

– Stan zagrożenia epidemicznego to z jednej strony jest cały czas możliwość wprowadzania szybkich działań, które pomogą nam reagować, jeżeli na przykład w ramach monitoringu będziemy widzieli jakieś zagrożenie albo na świecie to zagrożenie zostanie zidentyfikowane. Ale przechodzimy poziom czy piętro niżej, (…) będąc cały czas na poziomie pewnej gotowości, ale usuwając te rozwiązania, które były charakterystyczne dla stanu epidemii – dodał szef resortu zdrowia. Poinformował również, że zasady dotyczące zakrywania nosa i ust pozostają takie, jak dotąd. Chodzi o maseczki, których obowiązek noszenia pozostaje w podmiotach medycznych i aptekach.