Kraj. Od 2023 w szkołach nowy przedmiot. Minister Edukacji Przemysław Czarnek podał szczegóły

Minister Przemysław Czarnek fot. Ministerstwo Edukacji i Nauki

Minister Przemysław Czarnek fot. Ministerstwo Edukacji i Nauki (archiwum GP)

Ministerstwo Edukacji i Nauki planuje już od września 2023 roku wprowadzić do szkół ponadpodstawowych nowy przedmiot – “Biznes i Zarządzanie”. Ma on zastąpić przedmiot pod nazwą “Podstawy Przedsiębiorczości”. W środę (14 września) szef MEiN przedstawił w Szkole Głównej Handlowej założenia nowego przedmiotu.

 

 

W Szkole Głównej Handlowej (SGH) odbyła się prezentacja raportu „Biznes i Zarządzanie – reforma podstaw przedsiębiorczości”, przygotowana przez GovTech. W spotkaniu uczestniczył Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek, Pełnomocnik Ministra Edukacji i Nauki do spraw Transformacji Cyfrowej, szef Centrum GovTech Justyna Orłowska oraz Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Młodzieżowej Piotr Mazurek.

 

 

Według informacji podanych przez MEiN nowy przedmiot pt. “Biznes i Zarządzanie” zostanie wprowadzony do szkół ponadpodstawowych i zastąpi przedmiot podstawy przedsiębiorczości od 1 września 2023 r. Według resortu edukacji nowy, praktyczny wymiar nauczania przedsiębiorczości w szkołach ma pomóc uczniom w nabyciu kluczowych kompetencji, rozwijaniu zdolności liderskich. BiZ ma być oparty na wiedzy specjalistów, doświadczeniu przedsiębiorców i rozwiązaniach z rynków międzynarodowych.

– Reforma przedmiotu podstawy przedsiębiorczości to krok do nowoczesnego i praktycznego nauczania. Wprowadzenie nowego przedmiotu, ma na celu rozwijanie kompetencji efektywnego zarządzania własnymi finansami – podkreślił minister Przemysła Czarnek. Dodał, że przedmiot ten będzie w perspektywie czasu możliwy do wyboru na egzaminie maturalnym. – Na maturze można będzie go zdawać od 2027 r. – mówił minister.

Pełnomocnik Ministra Edukacji i Nauki do spraw Transformacji Cyfrowej Justyna Orłowska w swoim wystąpieniu podkreśliła potrzebę praktycznego nauczania przedsiębiorczości. – Gdybyśmy przeliczyli, ile czasu w ciągu 12 lat edukacji poświęca się zagadnieniom przedsiębiorczości to wychodzą jedynie 2 dni. Jest to zdecydowanie za mało – mówiła Justyna Orłowska. Dodała również, że Raport jest wynikiem współpracy oraz wielokrotnych spotkań z przedstawicielami m.in. przedsiębiorców i stowarzyszeń.

źródło: MEiN