Kraj. Premier Donald Tusk przekazał najbardziej prawdopodobną datę wyborów samorządowych, które odbędą się wiosną

1460x616

Premier Donald Tusk fot. gov.pl

Na konferencji prasowej po pierwszym posiedzeniu rządu w 2024 roku (3 stycznia) premier Donald Tusk odniósł się do pytań dziennikarzy odnośnie dokładnej daty wyborów samorządowych, które mają się odbyć na wiosnę bieżącego roku. Szef rządu przekazał, że najbardziej prawdopodobne daty zbliżających się wyborów samorządowych w Polsce to 7 lub 21 kwietnia.

 

 

Podczas konferencji prasowej po posiedzeniu rządu Donald Tusk został zapytany przez jedną z dziennikarek, czy wybory samorządowe odbędą się 7 kwietnia lub 21 kwietnia, na co premier odpowiedział. – Pani ogłosiła termin wyborów, pani redaktor, tak pół żartem, pół serio – mówił Tusk. – Trafiła pani w dziesiątkę, czyli w siódemkę. Termin 7 i 21 kwietnia wydaje się najbardziej prawdopodobny – przekaz portal TVN 24.

 

 

Zgodnie z Kodeksem wyborczym termin wyborów samorządowych wyznacza premier. Zgodnie z powyższym Kodeksem, najbliższe wybory samorządowe w Polsce muszą się odbyć między 31 marca a 23 kwietnia 2024 r.

Szef rządu przekazał, że przy wyznaczeniu terminu wyborów brane są pod uwagę wczesne święta wielkanocne oraz to by ominąć ryzyko związane z długimi weekendami, które mogą spowodować zmniejszenie frekwencji wyborczej.

Wybory samorządowe 2024 coraz bliżej, co trzeba zrobić, żeby oddać głos w danej gminie?

Osoby, które na stałe zamieszkują obszar danej gminy, ale nie są w niej zameldowane, mogą zostać ujęte w stałym obwodzie głosowania po złożeniu pisemnego wniosku w urzędzie gminy lub za pośrednictwem profilu zaufanego.

Prawo w wyborach mają:

  1. Obywatele Polski, którzy najpóźniej w dniu wyborów ukończyli 18 rok życia,
  2. Obywatele Unii Europejskiej niebędący obywatelami Polski, którzy najpóźniej w dniu głosowania kończą 18 lat oraz zgodnie z prawem stale zamieszkują w Polsce, mają prawo wybierania radnych wyłącznie do rady gminy oraz burmistrza.

Nie mają prawa wybierania osoby pozbawione praw publicznych lub ubezwłasnowolnione prawomocnym orzeczeniem sądu oraz pozbawione praw wyborczych prawomocnym orzeczeniem Trybunału Stanu.

W nadchodzących wyborach samorządowych Polacy będą wybierać członków organów jednostek samorządu terytorialnego – rad gmin, rad powiatów, sejmików województw oraz prezydentów, burmistrzów miast i wójtów, a także członków rad dzielnic m.st. Warszawy.

Poprzednie wybory samorządowe w Polsce odbyły się 21 października 2018 roku. W związku z tym, że kadencja samorządów trwa obecnie pięć lat (została wydłużona w 2018 roku), to termin kolejnych wyborów, zgodnie z kalendarzem wyborczym, przypadał na jesień 2023 roku. W związku z tym, że w tym samym terminie wypadały wybory parlamentarne, rządząca większość w 2022 roku zdecydowała o wydłużeniu kadencji samorządów do 30 kwietnia 2024 roku.