Kraj. Szczegóły programu kaucyjnego za plastikowe i szklane butelki. Podana została wysokość opłaty

plastic-5128682_1280

Rząd planuje wprowadzić w życie system kaucyjny na plastikowe i szklane butelki oraz puszki w 2025 roku. Na stronie Rządowego Centrum Legislacji zaprezentowany został projekt rozporządzenia, który ma wprowadzić system kaucyjny w Polsce. Dokument zawiera również informacje, ile dodatkowo będzie trzeba zapłacić za plastikowe i szklane butelki oraz puszki.

 

 

Ministerstwo Klimatu i Środowiska już od jakiegoś czasu pracuje nad ogólnokrajowym systemem kaucyjnym, który ma objąć opakowania po napojach z tworzyw sztucznych o pojemności do 3 litrów i opakowania szklane po napojach o pojemności do 1,5 litra oraz puszki aluminiowe o pojemności do 1 litra. Jeżeli przepisy zostaną wprowadzone w życie będą oznaczać rewolucję nie tylko dla klientów, ale także dla firm i producentów, które uczestniczą w tej branży. Chodzi dokładnie o producentów opakowań, firmy odbierające i zarządzające odpadami oraz branżę handlową, na którą nałożone zostaną nowe obowiązki.

 

 

Zmiany w systemie kaucyjnym mają dostosować polskie prawo do dyrektywy Parlamentu Europejskiego z dnia 5 czerwca 2019 roku w sprawie ograniczenia wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko. Dyrektywa ta nakazuje zapewnienie systemu selektywnego zbierania butelek jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych na napoje o pojemności do 3 litrów wraz z ich zakrętkami i wieczkami na poziomie 77 proc. od 2025 roku oraz 90 proc. od 2029 roku.

W środę (12 kwietnia) na stronach Rządowego Centrum Legislacji (RCL) opublikowano projekt rozporządzenia ws. wysokości kaucji dla poszczególnych rodzajów opakowań objętych powszechnym systemem kaucyjnym. Powyższy projekt rozporządzenia jest elementem przygotowywanej noweli ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz ustawy o odpadach.

Zgodnie z opublikowanym w środę projektem rozporządzenia kaucja dla jednorazowych butelek z plastiku do 3 litrów, szklanych butelek wielorazowego użytku do 1,5 litra oraz metalowych puszek o pojemności do 1 litra ma wynieść 50 gr od opakowania. Informacje o wysokości dodatkowej opłaty mają być umieszczone na opakowaniach przez ich producentów. Z kolei sklepy będą zobowiązane do zwrotu pobranej przy zakupie kaucji w momencie zwrotu opakowań lub odpadów opakowaniowych objętych kaucją.

Powyższe zasady nie będą skierowane do wszystkich sklepów. System kaucyjny według założeń rządu ma dotyczyć sklepy o powierzchni powyżej 200 m kw. i obligować je do zbiórki pustych opakowań i zwrotu kaucji. Dla mniejszych placówek handlowych zbiórka pustych butelek i puszek będzie dobrowolna, choć i tak będą musiały pobrać kaucję od objętych nią produktów.

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano również projekt rozporządzenia ws. stawek opłat produktowych dla poszczególnych rodzajów opakowań. Zakłada on, że przedsiębiorcy będą musieli ją uiścić, jeśli nie osiągną wymaganego poziomu recyklingu odpadów opakowaniowych, ale też wtedy, gdy nie przystąpią do systemu kaucyjnego.

Według planów rządu powszechny system kaucyjny w Polsce ma wejść w życie z początkiem 2025 roku.