Kraj. Szykuje się nowy obowiązek dla właścicieli domów. Trzeba się liczyć z kolejnym wydatkiem w wysokości 300 złotych

ocieplenie_dom_remont

W czwartek (14 września) posłowie uchwalili nowelę ustawy dotyczącą poprawy efektywności energetycznej budynków. Nowelizacja przepisów ma na celu dostosować polskie prawo do unijnych przepisów w tym temacie. Jeżeli nowe przepisy wejdą w życie nałożą na właścicieli obowiązek sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej każdego budynku indywidualnego lub rodzinnego. Nowelizacja ustawy trafi teraz do Senatu.

 

 

W Sejmie za uchwaleniem noweli z poprawkami do ustawy o zmianie ustawy o charakterystyce energetycznej budynków oraz ustawy – Prawo budowlane głosowało 387 posłów, przeciw było 9 a 9 wstrzymało się od głosu.

 

 

Przedstawiciel rządu wiceminister rozwoju i technologii Piotr Uściński wyjaśniał, że zmiany w powyższych przepisach dostosują polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej w sprawie charakterystyki energetycznej budynków. Przekazał również, że regulacje wynikają z konieczności poprawy skuteczności obecnego systemu oceny efektywności energetycznej budynków w Polsce. Jak dodał Piotr Uściński zmiany w przepisach przyczynią się do oszczędności energii i zmniejszenia kosztów eksploatacji budynków.

Obowiązek sporządzenia świadectwa charakterystyki energetycznej budynku

Jeżeli nowe przepisy wejdą w życie wprowadzą obowiązek sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej każdego budynku indywidualnego czy wielorodzinnego. W ocenie autorów nowelizacji przepisów szacunkowy koszt świadectwa charakterystyki energetycznej dla mieszkania w budynku wielorodzinnym będzie wynosił podobnie jak dla domu jednorodzinnego, czyli około 300 zł.

Nowe rozwiązania zakładają również wprowadzenie zmian dotyczących wymagań związanych z kontrolą systemów ogrzewania i systemów klimatyzacji, które rozszerzają zakres systemów objętych obowiązkiem kontroli (dotyczyć to będzie systemów o mocy ponad 70 kW).

Dodatkowo umożliwiony ma być też powszechny dostęp do podstawowych informacji zawartych w świadectwach charakterystyki energetycznej gromadzonych w centralnym rejestrze charakterystyki energetycznej budynków.

Ponadto inwestorzy będą zobowiązani dołączać świadectwa charakterystyki energetycznej budynków do zawiadomienia o zakończeniu budowy lub wniosku o udzielenie pozwolenia na użytkowanie. Rozwiązanie to będzie dotyczyć niektórych grup budynków.