Mimo zmiany przepisów „Żabki” i inne mniejsze sklepy będą otwarte w niedzielę

Sklep sieci Żabka fot. www.zabka.pl

Sklep Żabka fot. www.zabka.pl

Pomimo obowiązującego w Polsce zakazu handlu w niedziele (oprócz kilku wyjątków) wiele sieci handlowych prowadzi normalną sprzedaż. Sklepy wykorzystują zapisy w ustawie o działalności placówek pocztowych i uruchomiły w swoich siedzibach możliwość odbierania lub nadawania paczek. Z tego powodu z początkiem lutego 2022 roku wejdą w życie przepisy zaostrzające ustawę o zakazie handlu w niedziele. Jednak już teraz sieć sklepów “Żabka” zapowiada, że jej placówki pozostaną otwarte w niedziele niehandlowe.

 

 

Przypomnijmy, że ustawa ograniczająca handel w niedzielę obowiązuje od 2018 roku. W 2018 roku zakaz handlu nie obowiązywał w pierwszą i ostatnią niedzielę w miesiącu. Od stycznia 2019 roku zakupy mogliśmy zrobić już tylko w ostatnią niedzielę miesiąca. Od 2020 roku zakaz handlu nie obowiązuje jedynie w siedem niedziel w ciągu roku.

 

 

Ustawodawca wymienił 32 miejsca w których dopuszczono handel w niedzielę poza wyznaczonymi terminami. Są to między innymi: sklepy na stacjach paliw, kwiaciarnie, apteki, cukiernie, lodziarnie, placówki pocztowe itd. Otwarte mogą być również sklepy, w których sprzedaży podejmie się sam właściciel (w tym także sklepy spożywcze). Za złamanie zakazu handlu w niedzielę grozi kara w wysokości od 1 tys. zł do 100 tys. zł.

Jako pierwsze na pomysł jak móc prowadzić legalnie handel w niedzielę pomimo obowiązującej ustawy wpadły władze sieci „Żabka”. Sklepy tej sieci zaczęły przekształcać się w placówki pocztowe. Śladem sieci handlowej, w której logo jest sympatyczny płaz poszły inne duże sklepy między innymi Biedronka czy Lidl. Usługi pocztowe zaczęły świadczyć również markety budowlane takie jak Leroy Merlin.

Zaostrzenie ustawy o zakazie handlu w niedzielę

Projekt ustawy do Sejmu w tej sprawie złożył poseł PiS Janusz Śniadek, który w przeszłości pełnił funkcję przewodniczącego NSZZ “Solidarność”. Poseł zauważył, że obecnie plagą staje się powoływanie przez niektóre placówki handlowe na działalność pocztową.

Głosowanie w tej sprawie odbyło się w 17 września. Nowelizację wraz z poprawkami poparło 272 posłów, przeciw było 135, 37 osób wstrzymało się od głosu.

Przyjęty przez Sejm projekt ustawy zakłada uszczelnienie zakazu handlu w niedziele tak, by nie omijały go sklepy świadczące usługi pocztowe. Zgodnie z projektem funkcjonować w niedziele będą mogły tylko te placówki, które wykażą, że rzeczywiście zajmują się one przede wszystkim usługami pocztowymi, a nie handlem detalicznym – przychody z usług pocztowych będą musiały stanowić ponad 50 proc. pozostałych przychodów danej placówki. Nowelizacja po przegłosowaniu przez Sejm trafiła do Senatu.

8 października za przyjęciem nowelizacji ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz inne dni głosowało 98 senatorów, przeciwko było dwóch. Żadna z głosujących osób się nie wstrzymała.

Senat opowiedział się za przyjęciem ustawy z poprawkami. Jak poinformowano w komunikacie Senatu wydanym po głosowaniu, „senatorowie postanowili obniżyć z uchwalonych przez Sejm 50 proc. do 40 proc. próg przychodów liczony od sprzedaży detalicznej dla placówek handlowych świadczących usługi pocztowe, który jest wymagany do zgody na otwarcie sklepu w niedziele niehandlowe”.

Senatorowie zdecydowali też, że mikroprzedsiębiorca będzie mógł zatrudnić w niedziele i święta uczniów szkół ponadpodstawowych, studentów, rencistów, emerytów i bezrobotnych. Ponadto przedsiębiorca prowadzący handel osobiście będzie mógł korzystać z odpłatnej lub nieodpłatnej pomocy rodziny, w tym osoby pozostającej we wspólnym pożyciu i powinowatego.

18 października Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelę ustawy o zmianie ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni. Przepisy zaostrzające ustawę o zakazie handlu w niedzielę mają wejść w życie 1 lutego 2022 roku.

Żabka planuje, że jej sklepy nadal będą otwarte w niedziele

W rozmowie z “Business Insider” dyrektor zarządzający spółki Żabka Polska, Adam Manikowski zwrócił uwagę, że – Biorąc pod uwagę nową ustawę, która zacznie obowiązywać 1 lutego, sklepy Żabka będą mogły być cały czas dostępne i otwarte dla klientów, ponieważ ustawodawca, co bardzo nas cieszy, zadbał o interes małych sklepów.

Adam Manikowski podkreślił, że po wejściu w życie nowelizacji ustawy zaostrzającej zakaz handlu w niedzielę pozostanie wyjątek dopuszczający otwarcie sklepu o ile za ladą stanie przedsiębiorca lub franczyzobiorca. – To wyłączenie w ustawie jest ogromnie ważne z punktu widzenia nie tylko klienta, ale i budowania konkurencyjności małych sklepów. – podkreślił dyrektor zarządzający spółki Żabka Polska. Ostateczną decyzję odnośnie tego, czy ich punkty będą otwarte w siódmy dzień tygodnia, będą podejmować sami właściciele.

Zakupy zrobimy w niedzielę przez internet i dostarczy nam je kurier?

Zakaz handlu w niedzielę nie obejmuje sklepów internetowych, platform czy kurierów, co starają się również wykorzystać duże sieci handlowe. Możemy zrobić zakupy przez internet a dostarczy nam je np. kurier z „Glovo”. Sieć sklepów “Żabka” uruchomiła ostatnio pilotażowo podobną aplikację co „Glovo” (Żabka Jush). Dzięki niej w założeniu klienci mają dostawać swoje zamówienie pod drzwi w ok. 15 minut. Jak na razie “Żabka Jush” działa jedynie w Warszawie.