Ministerstwo Klimatu i Środowiska zaproponowało dodatkowe opłaty za plastikowe kubki i pudełka, które mają wejść w życie w 2024 roku

Caucasian Man is Throwing Away Two Plastic Bags of Trash next to His House. One Garbage Bag is Sorted with Biological Food Waste, Other with Recyclable Bottles Garbage Bin.

Według projektu rozporządzenia przygotowanego przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska, który wpłynął w środę (10 maja) do Rządowego Centrum Legislacji w 2024 roku zaczną obowiązywać dodatkowe opłaty za plastikowe pojemniki na żywność. Według planów resortu klimatu i środowiska do każdego jednorazowego kubka z tworzywa sztucznego doliczone zostanie 20 groszy, a do pudełka – 25 groszy.

 

 

Projekt rozporządzenia zaproponowany przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska dotyczy stawek opłaty za produkty jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych. Powyższe rozwiązania są konsekwencją noweli ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej, która wprowadza do polskich przepisów unijne ograniczenia dotyczące stosowania jednorazowego plastiku i wycofania niektórych produktów wykonanych z tworzyw sztucznych ze sprzedaży.

 

 

Dodatkowe opłaty

Powyższa ustawa zawiera zapisy, które mają wpłynąć na ograniczenie stosowania produktów z tworzyw sztucznych takich jak kubki na napoje z pokrywkami i wieczkami oraz pojemniki na żywność. Ustawa określiła opłatę w wysokości maksymalnie 1 zł za niektóre produkty jednorazowe, które będą wydawane klientom. Jednak zgodnie z opublikowanym projektem rozporządzenia resortu klimatu i środowiska stawki za wydawane klientom jednorazowe plastikowe kubki lub pojemniki na żywość będą niższe.

Opłata w wysokości 25 groszy doliczana będzie do pojemników na żywność z pokrywką lub bez, stosowanych w celu trzymania w nich żywności, która jest przeznaczona do bezpośredniego spożycia, na miejscu lub na wynos oraz gotowa do spożycia bez dalszej obróbki (przyrządzanie, gotowanie czy podgrzewanie). Dodatkowa opłata będzie dotyczyć również pojemników na żywność typu fast food lub na inne posiłki gotowe do bezpośredniego spożycia. W przypadku kubków na napoje, w tym ich pokrywek i wieczek, będzie to 20 groszy.

Jak możemy dowiedzieć się z uzasadnienia projektu rozporządzenia nowe opłaty w wysokości 20 gr i 25 gr będą pobierane przez przedsiębiorców prowadzących jednostki handlu detalicznego, jednostki handlu hurtowego lub jednostki gastronomiczne, którzy wydają klientom końcowym produkty jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych. Opłata będzie pobierana również przez przedsiębiorców, którzy sprzedają napoje lub żywność za pośrednictwem automatów.