Naukę jazdy będą mogli prowadzić rodzice? Szykują się zmiany w przepisach

prawo_jazdy

Fot. GP (archiwum)

Jak donosi “Rzeczpospolita” przyszli młodzi kierowcy będą mogli uczyć się prowadzić auto pod okiem rodziców lub opiekunów prawnych. Według ekspertów cytowanych przez dziennik to jedyna droga do profesjonalizmu. Rząd również postanowił postawić na takie zmiany.

 

 

Według doniesień “Rzeczpospolitej” do wykazu prac legislacyjnych rządu trafił projekt nowelizacji Prawa o ruchu drogowym. – Ma być gotowy lada miesiąc. To kolejny pomysł, by wprowadzić większy stopień bezpieczeństwa na drogach. – podaje dziennik.

 

 

Projekt nowelizacji przewiduje jazdę dzieci i młodzieży z rodzicami i opiekunami prawnymi. Osoby takie będą musiały spełniać ustawowe wymagania i dodatkowo będą musiały być dobrymi oraz pewnymi kierowcami.

Według Tomasza Matuszewskiego, wicedyrektora Ośrodka Ruchu Drogowego w Warszawie, im większa i lepsza opieka nad młodym kierowcą, tym więcej bezpieczeństwa na drogach. Brak praktyki u młodych kierowców nadal pozostaje dużym problemem. Osoby, które w trakcie nauki jazdy będą korzystały ze wsparcia najbliższych (rodziców, opiekunów), mają szansę zdać egzamin w sprzyjających warunkach. – Chodzi o to, by opiekunowie, rodzice przeszli szkolenie, jak poradzić sobie z młodym człowiekiem za kierownicą, a potem ubezpieczyli taką działalność – wskazuje Matuszewski.

Koniec z zapamiętywaniem pytań przed egzaminem?

Projekt nowelizacji zakłada, że pytania egzaminacyjne oraz wchodzące w ich skład scenariusze, wizualizacje i opisy zatwierdzone przez ministra infrastruktury oraz pytania zawarte w teście egzaminacyjnym nie będą już stanowiły informacji publicznej w rozumieniu przepisów ustawy z 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej. Pytania mają sprawdzać rzeczywistą znajomość przepisów, a nie egzekwować wyuczone na pamięć odpowiedzi. Podstawą ma być znajomość przepisów i reguł na drodze.

„Rzeczpospolita” podaje, że nowela wprowadzi jednoznacznie wskazane błędy popełniane podczas egzaminu państwowego na prawo jazdy, skutkujące natychmiastowym jego przerwaniem.