Odbiorcy gazu od PGNiG zapłacą więcej. Urząd Regulacji Energetyki zatwierdził zmianę taryfy

przeliczanie pieniędzy

Pieniądze. fot. GP (archiwum)

Urząd Regulacji Energetyki (URE) zatwierdził zmianę taryfy w zakresie obrotu gazem ziemnym dla PGNiG Obrót Detaliczny. Od maja więcej za gaz zapłacą gospodarstwa domowe.

 

 

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) to jeden z głównych na polskim rynku dostawców gazu. W 2019 roku z usług spółki PGNiG korzystało ok. 7 mln odbiorców. W czwartek w komunikacie spółka poinformowała:

–  Podwyżka ceny za paliwo gazowe w zmianie Taryfy Detalicznej w stosunku do aktualnie obowiązującej taryfy PGNiG Obrót Detaliczny Sp. z o.o. dla wszystkich grup taryfowych wynosi 5,6 procent. Stawki opłat abonamentowych pozostały bez zmian – spółka PGNiG.

Jak podaje Urząd Regulacji Energetyki powodem złożenia przez PGNiG wniosku o zmianę taryfy był utrzymujący się od początku roku wzrost cen gazu na Towarowej Giełdzie Energii, skąd w większości spółka PGNiG pozyskuje paliwa gazowe.

PGNiG informuje, że zmiany w taryfie detalicznej zaczną obowiązywać od 1 maja do 31 grudnia 2021 roku.

 

 

 

 

O ile wrosną rachunki za gaz od PGNiG?

Jak wynika z wyliczeń przygotowanych przez Urząd Regulacji Energetyki (URE) średnio o 46 gr. (wzrost o 2,3 proc.) miesięcznie więcej zapłacą odbiorcy taryfy W-1.1. Są to tzw. “kuchenkowicze”, czyli odbiorcy, którzy zużywają gaz np. do przygotowywania posiłków.

Więcej zapłacą osoby korzystające z grupy taryfowej W-2.1. Chodzi tu o osoby korzystające z gazu np. do podgrzewania wody. W tym przypadku według wyliczeń URE miesięczny rachunek wzrośnie o 2,88 zł (wzrost o 3,3 proc.).

Najwięcej po podwyżce miesięcznie zapłacą osoby korzystające z taryfy W-3.6. Chodzi tu o osoby korzystające z dużych ilości gazu np. do ogrzewania domu. Tacy odbiorcy mogą się spodziewać wyższych rachunków w granicach 8,8 zł (wzrost o 3,5 proc.).

Tabela. Zmiany średnich poziomów łącznych płatności w grupach, do których kwalifikowani są odbiorcy w gospodarstwach domowych, korzystający z gazu ziemnego wysokometanowego (fot. Urząd Regulacji Energetyki).