PCK oferuje pomoc dla Ukraińców. Co należy zrobić, aby skorzystać?

fot. www.pck.pl

fot. www.pck.pl

Międzynarodowa Federacja Stowarzyszeń Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca (IFRC) wspólnie z Polskim Czerwonym Krzyżem (PCK) prowadzi program pomocy finansowej dla uchodźców z Ukrainy. Zbrojna napaść Rosji na Ukrainę spowodowała, że Polska przyjęła od 24 lutego br. już ponad 4,5 mln uchodźców z Ukrainy. Cześć z tych ludzi znalazło schronienie między innymi na terenie powiatu legionowskiego.

 

 

Według danych Straży Granicznej od 24 lutego granicę Polski przekroczyło już ponad 4,5 mln osób, które uciekły z napadniętego przez Rosję kraju. Jeżeli chodzi o ruch w drugą stronę to od 24 lutego z Polski do Ukrainy wyjechało ponad 2,5 mln osób. Część uchodźców trafiło m.in. do powiatu legionowskiego, gdzie znaleźli wsparcie ze strony samorządu, ale przede wszystkim zwykłych obywateli, którzy natychmiast w odruchu serca ruszyli z pomocą często przyjmując ludzi w potrzebie pod swój dach.

 

 

Polski Czerwony Krzyż prowadzi program pomocy finansowej dla uchodźców z Ukrainy

Z programu pomocy finansowej mogą skorzystać osoby, które są obywatelami Ukrainy i przekroczyły granicę z Polską po 24 lutego 2022 r., nie otrzymują pomocy finansowej od innych organizacji pozarządowych i spełniają następujące kryteria:

  • samotny rodzic z dzieckiem lub osobą starszą,
  • samotna starsza osoba, która jest głową rodziny,
  • rodzina z 2 lub więcej osobami poniżej 18 r.ż. lub powyżej 50 r.ż.
  • rodzina z jedną lub większą liczbą osób niepełnosprawnych.

Wniosek, który należy złożyć, aby otrzymać środki finansowe można złożyć na stronie internetowej Polskiego Czerwonego Krzyża pod TYM adresem.

Co jest potrzebne, aby złożyć wniosek? Przed rozpoczęciem procedury, należy omówić to z członkami swojej rodziny, ponieważ tylko jedna osoba w gospodarstwie domowym może złożyć wniosek. Aby otrzymać właściwą kwotę, każdy członek rodziny musi posiadać dokument tożsamości wydany przez organ władzy państwowej.

Podczas procesu składania wniosku należy: Zebrać wydane przez państwo dokumenty swoje i członków rodziny do procesu składania wniosku. Po ukończeniu rejestracji w Polskim Czerwonym Krzyżu, w tym dniu wymagane jest tylko kilka dokumentów:

  • paszport twój i paszporty wszystkich członków rodziny – jeśli nie posiadasz paszportu, możesz przynieść inny dokument ze zdjęciem.

źródło: PCK