Pijani sprawcy wypadków drogowych będą wypłacać alimenty dzieciom ofiar?

Pijący kierowca (fot. https://stock.adobe.com/)

Od kilku tygodni w Polsce głośno jest o planowanym przez rząd zaostrzeniu przepisów drogowych i kar z nimi związanych, które mają zostać wprowadzone od grudnia br. Wśród planowanych zmian znalazły się zapisy o alimentach na rzecz bliskich ofiar wypłacanych przez pijanych kierowców, którzy spowodowali wypadki ze skutkiem śmiertelnym. Chodzi jednak nie tylko o pieniądze na bieżące wydatki na życie, ale również o możliwość wynajęcia mieszkania lub opłacania studiów w przyszłości.

 

 

Kierowcy prowadzący samochody w stanie nietrzeźwości to prawdziwa plaga polskich dróg. Tylko w 2020 roku policja zatrzymała blisko 53 tys. pijanych kierowców. Niestety prawie codziennie napływają z różnych części Polski informacje o tragicznych wypadkach drogowych spowodowanych przez pijanych kierujących. Kilka tygodni temu całą Polską wstrząsnęła tragedia, do której doszło 3 lipca w Stalowej Woli. Zderzyły się tam dwa samochody osobowe. Na miejscu zginęło małżeństwo, które osierociło troje małych dzieci. Sprawca wypadku podróżujący drugim autem miał mieć według śledczych 1,7 promila alkoholu w organizmie i jechał z prędkością co najmniej 120 km/h.

 

 

To między innymi po takich tragediach rząd postanowił przyśpieszyć prace nad zaostrzeniem przepisów ruchu drogowego, które mają według planów rządzących wejść w życie od 1 grudnia 2021 roku. Z końcem lipca br. przyjęty został projekt zmian w tym zakresie. – Chcę z całą mocą powiedzieć, że przystąpimy bardzo szybko także do prac legislacyjnych, które będą bardzo jasno określały odpowiedzialność osób prowadzących pojazd pod wpływem alkoholu – informował 6 lipca na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

Zmiany w przepisach ruchu drogowego, które mogą wejść w życie 1 grudnia 2021 roku:

  • Dużo wyższe kary finansowe za przekroczenie dozwolonej prędkości,
  • Punkty będą kasowane dopiero po upływie dwóch lat od dnia zapłaty grzywny,
  • Areszt za jazdę bez prawa jazdy,
  • Wyższe stawki OC dla kierowców z wykroczeniami drogowymi na koncie i punktami karnymi,
  • Utrata prawa jazdy na 3 miesiące za fałszowanie wskazań tachografu,
  • Wyższe kary dla prowadzących po alkoholu,
  • Ostre kary za złe zachowanie na przejazdach kolejowych.

Planowane zaostrzenie przepisów, które zostały podane powyżej opisywaliśmy dokładnie TUTAJ.

Alimenty dla bliskich ofiar wypadków, które spowodowali pijani kierowcy

W czwartek (16 września) “Rzeczpospolita” podała, że projekt ustawy zakładający wypłatę alimentów dla rodzin śmiertelnych wypadków drogowych spowodowanych przez pijanych kierowców jest już gotowy. Jednak jak możemy przeczytać w “Rzeczpospolitej” uzyskanie pieniędzy od sprawców wypadków może nie być takie łatwe. – Zdaniem prawników uzyskanie pieniędzy nie będzie proste i oczywiste. Część z nich zauważa, że zapowiedzi to jedynie gra na emocjach, bowiem możliwości przyznania dodatkowych pieniędzy potrzebującym już dziś istnieją. Płaci je z reguły ubezpieczyciel, który potem ściąga je od pijanego kierowcy. Mowa o kwotach od 1 tys. do 3–4 tys. zł. – podaje dziennik.

Zmiany proponowane przez rząd miałyby wejść w życie poprzez zmiany w art. 47717 kodeksu cywilnego. Ustawodawca chce w nim zapisać, że przepisy działu stosuje się w sprawach o przyznanie renty osobom, względem których na zmarłym, którego śmierć nastąpiła wskutek przestępstwa umyślnego, ciążył ustawowy obowiązek alimentacyjny, lub innym osobom bliskim, którym pokrzywdzony dobrowolnie i stale dostarczał środków utrzymania.

Jak ma wyglądać procedura przyznania alimentów lub renty?

Postępowanie wszczyna się po otrzymaniu odpisu prawomocnego wyroku karnego. Powinien on zawierać żądanie alimentów. Sąd po wniesieniu powództwa sam ustali wartość przedmiotu sporu na podstawie miesięcznej kwoty renty oznaczonej w żądaniu. Na postanowienie sądu w kwestii ustalenia wartości przedmiotu sporu przysługuje zażalenie. Postępowanie toczy się z udziałem prokuratora. Jeśli wniosek złożyła organizacja pozarządowa, postępowanie toczy się z jej udziałem. W sprawie o przyznanie renty organizacje pozarządowe w zakresie swoich zadań statutowych, za zgodą osoby uprawnionej do renty wyrażoną na piśmie, mogą przystępować do niej w toczącym się postępowaniu. Jeśli osoba uprawniona do otrzymania renty zechce wystąpić o jej przyznanie, sąd z urzędu ustanowi dla niej adwokata lub radcę prawnego, chyba że wnioskujący nie będzie go potrzebował i to zgłosi. – możemy przeczytać w “Rzeczpospolitej”.

Co w przypadku, jeżeli sprawa o przyznanie alimentów lub renty będzie się przedłużać w sądzie?

– Aby ofiary nie musiały czekać na pieniądze latami, sąd będzie mógł orzec zabezpieczenie w formie miesięcznego świadczenia na zapewnienie kosztów utrzymania w wysokości połowy najniższej emerytury lub renty. Jeśli uprawnionych jest kilka osób, każda dostanie minimum. – podaje “Rzeczpospolita”.