Poważne zmiany w paszportach covidowych. Komisja Europejska przyjęła nowe przepisy

Unijny Certyfiakt Covid fot. www.gov.pl

Unijny Certyfikat Covid fot. www.gov.pl

We wtorek (21 grudnia) Komisja Europejska przyjęła nowe przepisy, które dotyczą unijnych cyfrowych certyfikatów COVID. Według nowych rozwiązań tzw. paszport covidowy będzie ważny tylko dziewięć miesięcy, a nie jak obecnie rok. Aby w ogóle przedłużyć dokument trzeba będzie przyjąć dawkę szczepionki przypominającej.

 

 

Nowe przepisy w sprawie paszportów covidowych mają zacząć obowiązywać w 27 krajach Unii Europejskiej od 1 lutego 2022 roku. Do tego czasu w całej UE mają zostać dostosowane aplikacje mobilne używane do weryfikacji cyfrowych certyfikatów COVID.

 

 

Decyzja Komisji zmienia termin ważności certyfikatu covidowego. Oznacza to, że państwa członkowskie będą musiały akceptować certyfikat zaszczepienia do 270 dni po zakończeniu cyklu szczepień. Nie można tego okresu przedłużyć ani skrócić – powiedział Christian Wigand, rzecznik Komisji Europejskiej.

Nowe rozwiązanie

Zgodnie z nowymi regulacjami, jeśli data pełnego szczepienia podstawowego (jedną dawką w przypadku szczepionki jednodawkowej lub drugą dawką w przypadku preparatu dwudawkowego) przypadnie po 1 lutego i minie od niego więcej niż 270 dni, to aplikacja mobilna używana do weryfikacji certyfikatu wskaże, że dokument ten wygasł. Żeby go przedłużyć, potrzebne będzie szczepienie przypominające.

Po dawce szczepionki przypominającej ważność certyfikatu COVID zostanie przedłużona bez ustalonego limitu, ponieważ – jak podała Komisja – obecnie nie ma wystarczających informacji na temat czasu trwania ochrony przed COVID-19 po dawce wzmacniającej.

KE poinformowała, że nowy „okres ważności uwzględnia wytyczne Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób, zgodnie z którymi dawki przypominające są zalecane najpóźniej sześć miesięcy po zakończeniu pierwszego cyklu szczepień”. Certyfikat pozostanie ważny przez dodatkowe trzy miesiące (tj. łącznie przez dziewięć miesięcy od pełnego zaszczepienia).

Jak podała KE, przepisy wejdą w życie pod warunkiem, że w UE nie znajdzie się większość blokująca wśród państw członkowskich. Komisja podkreśliła jednak, że wejście nowej zasady w życie to formalność, bo prace legislacyjne koordynowała ze wszystkimi krajami UE.