Rewolucja w świecie plastikowych opakowań? Chińscy naukowcy wynaleźli materiał, który rozkłada się pod wpływem światła i powietrza w kilka dni

plastic-5128682_1280

Możliwe, że chińscy naukowcy dokonali epokowego odkrycia, które pozwoli zmniejszyć ilość plastikowych śmieci na naszej planecie. Plastik, który stworzyli wystawiony na działanie promieni słonecznych i powietrza może rozłożyć się nawet w tydzień. W porównaniu z obecnymi plastikowymi opakowaniami, które potrzebują nawet kilkuset lat, żeby się rozłożyć byłby to prawdziwy krok naprzód w walce z zanieczyszczeniem naszej planety.

 

 

Ludzkość wytwarza bardzo dużo plastiku, który zaczyna być globalnym problemem i jest jednym z głównych czynników zatruwającym środowisko naturalne. W ostatnich latach coraz więcej plastiku pojawia się w rzekach, morzach i oceanach. Głównym problemem jest jego trwałość. Wielu naukowców dostrzegając ten problem stara się znaleźć materiał, który nie ustępowałby plastikowi trwałością, jednak jego cykl rozkładu nie trwałby kilkuset lat.

 

 

W ostatnim czasie szanowane czasopismo naukowe “Journal of the American Chemical Society” na swoich łamach opisało nowe tworzywo wynalezione przez chińskich naukowców. Fenomen tego tworzywa polega na tym, że przy udziale powietrza i słońca może rozłożyć się nawet w tydzień a to co po nim pozostaje to nieszkodliwe cząsteczki kwasu bursztynowego.

Do tego, żeby z nowego materiału produkowane były butelki czy torby minie zapewne trochę czasu. Producenci takich opakowań zapewne nie chcieliby, aby ich produkty wytrzymywały tylko tydzień. Twórcy nowego plastiku zapewniają jednak, że ich materiał można wykorzystać w połączeniu z innymi biodegradowalnymi materiałami, dzięki czemu będzie można osiągnąć optymalny czas trwałości.

Jak powstał nowy plastik?

Twórcy nowego materiału stworzyli go szukając plastiku, którego kolorem można by sterować za pomocą ph (kwasowości). Okazało się, że nowy materiał wystawiony na działanie słońca i powietrza blednie, a jego czerwony kolor zanika. Następnie następuje rozkład materiału.

Naukowcy po serii badań doszli do wniosku, że rozpad cząsteczek nowego materiału odpowiadają procesy fotooksydacyjne – utlenianie zachodzące pod wpływem energii słonecznej. Jest to zupełnie inny mechanizm odpowiadający za biodegradowalność niż obecnie znanych tworzyw, gdzie proces ten przeważnie polega na działaniu bakterii.

Twórcy nowego materiału uważają, że nowe tworzywo, które wynaleźli może trafić na rynek w ciągu pięciu do dziesięciu lat.

źródło: PAP