Rząd szykuje poważne zmiany w Programie “Rodzina 500+” od 1 stycznia 2022 roku. Jest już przygotowany projekt ustawy

rodzina 500 plus

Rodzina 500+ (fot. www.mpips.gov.pl)

Program “Rodzina 500+” jest flagowym programem Prawa i Sprawiedliwości wprowadzonym za rządów tej partii. Program wypłaty 500 zł co miesiąc, na każde dziecko do 18 roku życia będzie kontynuowany w 2021 i 2022 roku. Rząd planuje jednak wprowadzić poważne zmiany w przyjmowaniu wniosków i wypłacaniu świadczenia już od 1 stycznia 2022 roku. Wnioski składane elektronicznie i obsługa programu przez ZUS a nie przez samorządy to dwie najpoważniejsze propozycje zmian.

 

 

Program wypłaty 500 złotych co miesiąc na każde dziecko do 18 roku życia, został wprowadzony w kwietniu 2016 roku i stał się najważniejszym programem pomocowym dla wielu polskich rodzin. Programem tym objętych jest obecnie blisko 4 mln dzieci.

 

 

W poniedziałek (5 lipca) Rada Ministrów opublikowała na swojej stronie internetowej projekt ustawy zakładający wprowadzenie kilku kluczowych zmian w organizacji i prowadzeniu programu “Rodzina 500+”.

Najważniejsze zmiany proponowane przez rząd w programie “Rodzina 500+”

Najważniejszą proponowaną zmianą w programie “Rodzina 500+” jest zmiana organu obsługującego z samorządów na Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Obecnie sprawami związanymi z “500+” zajmują się wójtowie, burmistrzowie lub prezydenci miast właściwi ze względu na miejsce zamieszkania osoby ubiegającej się o świadczenie wychowawcze lub otrzymującej świadczenie wychowawcze.

Nowe propozycje rządu zakładają, że organem prowadzącym cały program “Rodzina 500+” będzie ZUS. Oznacza to, że ZUS będzie:

  • prowadzić postępowania w sprawie świadczenia wychowawczego;
  • przyznawać i wypłacać świadczenie wychowawcze;
  • egzekwować nienależnie pobrane świadczenie wychowawcze w rozumieniu przepisów ustawy o 500 plus, w tym umarzać kwoty nienależnie pobranych świadczeń wychowawczych.

Drugą poważną zmiana ma być forma składania wniosku o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego. Obecnie rodzice dzieci mogą wystąpić z wnioskiem o przyznanie “500+” na dziecko do urzędu gminy, w której mieszka. Można to zrobić za pomocą poczty, internetu lub w urzędzie. Nowa propozycja rządu zakłada, że wniosek będzie można złożyć jedynie przez internet za pomocą dotychczasowych systemów teleinformatycznych takich jak:

  • PUE Zakładu Ubezpieczeń Społecznych;
  • Systemu teleinformatycznego banków krajowych oraz spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych świadczących usługi drogą elektroniczną;
  • Systemu teleinformatycznego utworzonego przez ministra właściwego do spraw rodziny – Platformy Informacyjno-Usługowej Empatia.

Trzecia zmiana ma dotyczyć sposobu wypłaty świadczenia. Obecnie rodzice mogą zdecydować czy środki pieniężne otrzymują na konto bankowe, odbierają w kasie urzędu czy przekazem pocztowym. Według proponowanych zmian od 1 stycznia 2022 roku pieniądze będą przekazywane wyłącznie na konto bankowe.

Według wyliczeń rządu dzięki wprowadzonym zmianom oszczędności mogą wynieść nawet 3,1 mld zł w okresie 10 lat. Część ekspertów uważa jednak, że wprowadzenie takich rozwiązań może utrudnić ubieganie się i pobieranie świadczenia w przypadku rodziców i opiekunów prawnych, którzy nie mają dostępu do internetu lub konta bankowego.

W tej sprawie o komentarz zwróciliśmy się do kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Jabłonnie Joanny Basteckiej.

Pani Kierownik na ile dzieci pobierane jest świadczenie “500+” w gminie Jabłonna?

Joanna Bastecka – Obecnie w ramach programu “Rodzina 500+” w gminie Jabłonna miesięcznie obsługujemy i wypłacamy świadczenia dla ponad 5 tys. dzieci.

Czy pracownicy GOPS w Jabłonnie poświęcali dużo czasu na prowadzanie tego programu? Czy w przypadku wprowadzenia zmian w życie będzie to dla Państwa jako GOPS-u odciążenie?

Od momentu wprowadzenia programu “500+” oraz “Dobry Start” i ich obsługi przez samorządy zatrudniliśmy podobnie jak Ośrodki Pomocy Społecznej w innych miejscowościach osoby, które zajmowały się prowadzeniem tych spraw. Dotychczas obsługiwaliśmy jeszcze program “Dobry Start”, jednak od 1 lipca zajmuje się tym już ZUS.

Czy dla mieszkańców, którzy korzystali i korzystają z pomocy GOPS w Jabłonnie przy składaniu wniosków do programu “Rodzina 500+” jest to duże ułatwienie?

Dla wielu mieszkańców to, że my jako Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej jesteśmy na miejscu jest dużym ułatwieniem. Obecnie dużo osób dzwoni do nas w sprawie programu “Dobry Start”, ponieważ mają problem, żeby skontaktować się z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. Nie wszystkie osoby korzystają jednak z możliwości składania wniosku do programu „500+” online i my jako pracownicy GOPS im w tym pomagaliśmy i pomagamy.