Zasady wwożenia zwierząt z terenu Ukrainy na terytorium Polski i ich szczepienia

fot. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi

fot. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Od momentu wybuchu wojny na Ukrainie do Polski wjechało już blisko 1,5 mln uchodźców uciekających przed rosyjską agresją. Duża część uchodźców ratuje również swoje zwierzęta domowe i razem z nimi przekracza granicę Polski. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje jakie zasady obowiązują właścicieli zwierząt, które przekroczyły granicę.

 

 

– Pierwszego dnia zbrojnej agresji Rosji na Ukrainę, tj. 24 lutego 2022 roku, wdrożone zostały specjalne procedury wjazdu na teren Rzeczypospolitej Polskiej uchodźców wraz ze swoimi zwierzętami domowymi, w tym psami, kotami i fretkami, w liczbie do 5 sztuk. Działania polskiej służby weterynaryjnej zostały zsynchronizowane z innymi państwami członkowskimi Unii Europejskiej oraz Komisją Europejską. Mają one na celu połączenie jak najbardziej płynnego przemieszczania się ludności z kraju objętego konfliktem zbrojnym z zapewnieniem możliwie najwyższego w tych warunkach poziomu zabezpieczenia epizootycznego i epidemiologicznego Polski i innych państw UE. – informuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

 

 

– Obecnie wszyscy powiatowi, graniczni i wojewódzcy lekarze weterynarii oraz pracownicy i kierownictwo Głównego Inspektoratu Weterynarii pracują w trybie gotowości do działań siedem dni w tygodniu. Związane jest to koniecznością zwalczania występujących w naszym kraju wysoce zjadliwej grypy ptaków i afrykańskiego pomoru świń oraz zabezpieczenia wschodniej granicy Polski. Cały czas działają wszystkie przejścia graniczne z Ukrainą w zakresie kontroli wwozowej środków spożywczych, pasz oraz pozostałych gatunków zwierząt wjeżdżających na teren UE. – dodaje MRiRW.

Gdzie może zgłosić się uchodźca z Ukrainy, którego zwierzę domowe nie zostało przebadane i zaszczepione podczas przekraczania granicy?

Każdy obywatel Ukrainy, który zgłosi się do zakładu leczniczego z psem, kotem lub fretką powinien wypełnić zgłoszenie i określić czy na razie pozostaje w Polsce czy jedzie dalej do UE. W lecznicy zwierzę zostanie zbadane pod kątem występowania wścieklizny, oznaczone microchippem i wpisane do bazy zwierząt oznakowanych oraz zaszczepione przeciw wściekliźnie. Każdy właściciel otrzyma zaświadczenie o szczepieniu.

W przypadku, gdy zwierzę jest zachipowane na Ukrainie, ma ukraiński paszport to przy szczepieniu nie otrzymuje drugiego chipa – wystarczy adnotacja do paszportu. W zakładzie leczniczym weterynarze nie pobierają opłat od uchodźców. Zgodnie z zarządzeniem Prezesa Rady Ministrów koszty te będą refundowane z budżetu państwa.

źródło: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi