Legionowo. Seniorzy będą mogli skorzystać z darmowych badań w ratuszu. „To forma wdzięczności za trud opieki nad młodszymi pokoleniami”

Koronawirus-Ratusz (5)

Urząd Miasta w Legionowie, fot. GP/kg (archiwum GP)

Badania poziomu cukru we krwi, serca i słuchu oraz pomiar ciśnienia tętniczego – z takich darmowych badań będą mogli skorzystać legionowscy seniorzy w następny piątek tj. 20 stycznia 2023 r. w ratuszu. Dodatkowo, już teraz mogą się zapisywać na konsultacje z lekarzami specjalistami w zakresie profilaktyki osteoporozy, nowotworów głowy i szyi, chorób od-kleszczowych i układu krążenia. – Odbywające się tego dnia wydarzenie to forma wdzięczności za trud opieki nad młodszymi pokoleniami legionowian oraz promocja badań profilaktycznych – zachęcają seniorów legionowscy urzędnicy.

Z okazji zbliżającego się Dnia Babci, wypadającego w tym roku w sobotę, 21 stycznia 2023 r. legionowscy urzędnicy zapraszają seniorów na darmowe badania profilaktyczne. Wydarzenie zorganizowane zostanie na terenie Urzędu Miasta w Legionowie w przeddzień tego święta tj. w następny piątek, 20 stycznia 2023 r. w godzinach pomiędzy 9, a 16. – Z okazji święta babci oraz dziadka Urząd Miasta Legionowo zaprasza wszystkich seniorów na bezpłatne badania, które odbędą się już 20 stycznia br. w ratuszu. Odbywające się tego dnia wydarzenie to forma wdzięczności za trud opieki nad młodszymi pokoleniami Legionowian oraz promocja badań profilaktycznych – dowiadujemy się ze strony internetowej miasta.

 

Z jakich darmowych badań będzie można skorzystać?

Legionowscy seniorzy na terenie ratusza będą mogli skorzystać z darmowych badań takich jak sprawdzenie poziomu cukru we krwi za pomocą glukometru, pomiar ciśnienia tętniczego oraz z badań słuchu i kardiologicznych. Badania słuchu będą dedykowane legionowianom po 40. roku życia, natomiast w ramach badań kardiologicznych będą wykonywane mobilne elektrokardiogramy (EKG). Dzięki tym ostatnim badaniom pacjenci od ręki będą mogli się dowiedzieć, czy ich serca są prawidłowo zbudowane oraz czy poprawnie pracują. Wszystkie powyższe badania będą wykonywane w piątek, 20 stycznia 2023 r. w godzinach pomiędzy 9, a 15. W tym czasie, chętni będą też mogli wyrobić sobie Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ).

Konsultacje ze specjalistami

Oprócz tego, legionowscy urzędnicy zaplanowali też szereg konsultacji z lekarzami specjalistami w zakresie profilaktyki osteoporozy, nowotworów głowy i szyi, chorób od-kleszczowych i układu krążenia. Przeprowadzone one zostaną w piątek, 20 stycznia 2023 r. w godzinach pomiędzy 12, a 16 w sali toastów Urzędu Miasta w Legionowie. Co ważne, aby skorzystać z tych konsultacji, zainteresowani nimi mieszkańcy powinni się wcześniej na nie zapisać pod numerem telefonu 22 766-40-90.

Urząd Miasta w Legionowie informuje, kto i z jakich konsultacji specjalistycznych z medykami może skorzystać:

  • Profilaktyka osteoporozy. Program profilaktyki osteoporozy Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji. Na konsultacje i badania diagnostyczne zapraszamy kobiety zamieszkujące Mazowsze w wieku 50-70 lat, u których wcześniej nie zdiagnozowano osteoporozy.
  • Program polityki zdrowotnej w zakresie profilaktyki i wczesnego wykrywania osteoporozy wśród mieszkańców województwa mazowieckiego. Na konsultacje i badania diagnostyczne m.in. densytometrię zapraszamy kobiety w wieku 65+ oraz mężczyzn w wieku 75+ zamieszkałych Mazowsze, u których wcześniej nie zdiagnozowano osteoporozy. Uczestnikami programu mogą również być kobiety w wieku 40-64 lata z poniższymi czynnikami ryzyka: (zaburzenia hormonalne, choroby układu pokarmowego, choroby nerek, choroby reumatyczne, choroby układu oddechowego, choroby szpiku i krwi, hiperwitaminoza A., stan po przeszczepie narządu, zażywane leki, unieruchomienie przebyte złamania, sarkopenia – zmniejszenie masy, siły i sprawności mięśni szkieletowych związane z procesem starzenia się lub współistniejącymi chorobami).
  • Profilaktyka chorób nowotworowych pt. Nie trać głowy – program profilaktyki i wczesnego wykrywania nowotworów głowy i szyi. Program skierowany jest do osób aktywnych zawodowo w grupie wiekowej 40-65 lat, które znajdują się w grupie ryzyka tj. są wieloletnimi palaczami, mają podwyższone ryzyko zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego, u których przez ponad 3 tygodnie występuje jeden z objawów nie związanych z infekcją górnych dróg oddechowych takich jak: pieczenie języka, niegojące się owrzodzenie oraz/lub czerwone albo białe naloty w jamie ustnej, ból gardła, przewlekła chrypka, guz na szyi, niedrożność nosa lub krwawy wyciek z nosa, ból w trakcie oraz/lub problemy z połykaniem.
  • Profilaktyka chorób od-kleszczowych. Program profilaktyki chorób od-kleszczowych Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji. Uczestnikami programu mogą zostać osoby dorosłe w wieku aktywności zawodowej (15-65), w szczególności wykonujące zawody, które sprzyjają podwyższonemu ryzyku kontaktu kleszczami.
  • Profilaktyka chorób układu krążenia pt. Sercu na ratunek – program KORDIAN 2020. Program profilaktyki Chorób Serca i Naczyń oraz Diagnostyki Hipercholesterolemii Rodzinnej adresowany do osób dorosłych (18+) aktywnych zawodowo, które w ostatnich 5 latach nie były diagnozowane lub/i leczone na chorobę układu sercowo-naczyniowego. Program skierowany jest w szczególności do świadczeniobiorców z hiperlipidemią, nadciśnieniem tętniczym, palący papierosy, nadwagą i otyłością oraz z dodatnim wywiadem rodzinnym w kierunku przedwczesnej choroby sercowo-naczyniowej.

Źródło: Urząd Miasta w Legionowie