Bilety ciężko zdobyć, ale powstaną nowe biletomaty

52045b66c4303.jpg

W najbliższym czasie planowane jest uruchomienie nowych biletomatów w Legionowie. Niestety na dzień dzisiejszy zdobycie biletu w Legionowie graniczy z cudem. A, że kary za przejazd bez owego są słone – przejażdżka bez ważnego biletu autobusem ZTM może nas kosztować nawet 180,00 zł. To pięćdziesięciokrotność ceny jednorazowego biletu normalnego…

– Nie mamy jako miasto wpływu na prywatnych przedsiębiorców – jeżeli uważają, że powinni sprzedawać bilety, to wprowadzają je do swojej oferty, natomiast my nie pośredniczymy w załatwianiu formalności z ZTM – informuje rzecznik prasowy Urzędu Miasta. A w kioskach biletów nie ma, bo ich sprzedaż handlarzom się po prostu nie opłaca. Dystrybutorzy są niezadowoleni, ich zysk na sprzedaży biletów jest symboliczny. Bilety powoli zaczynają znikać z kiosków – w okolicy Ratusza w Legionowie, gdzie wokół ronda znajdują się cztery przystanki – w żadnym z czynnych kiosków biletów nie ma. Empik na Piłsudskiego także nie prowadzi sprzedaży biletów ZTM. Najbliższy punkt sprzedaży biletów to pętla linii 723 na Sowińskiego. A to spory kawałek, szczególnie, gdy się śpieszymy.

U kierowcy
Wałęsający się od kiosku do kiosku pasażer nie mający możliwości zakupu biletu w kiosku może próbować nabyć bilet u kierowcy. Zgodnie z regulaminem sprzedaży bilet jednorazowy u prowadzącego pojazd kupić można tylko podczas postoju na przystanku i za dokładnie odliczoną kwotę. ZTM przypomina jednak, że sprzedaż biletów w pojazdach jest jedynie uzupełnieniem stacjonarnej sieci sprzedaży, a brak możliwości kupna biletu w mobilnych automatach lub u obsługi pojazdu nie zwalnia pasażera z odpowiedzialności za przejazd bez ważnego biletu.

Przez komórkę i internet
Jeżeli nie ma możliwości zakupu biletu w tradycyjnej formie – z pomocą przychodzi nam nowoczesna technika. ZTM oferuje aż trzy systemy zakupu biletów. Jedną z nich jest aplikacja moBILET. Dzięki niej  możliwy jest zakup przez telefon komórkowy biletów czasowych (20-, 40-, 60-minutowych), krótkookresowych (dobowych i 3-dniowych). To co odróżnia system od pozostałych dwóch systemów – mPay i SkyCash to możliwość zakupu biletów jednorazowych. To wygodne i szybkie rozwiązanie, jednak dedykowane jest głównie dla młodych osób, regularnie korzystających z dostępu do telefonu komórkowego i interentu. Bo raczej trudno wyobrazić sobie starszą osobę piszącą w swoim cieniutkim smartfonie smsa, żeby zakupić kod na bilet autobusowy.

Biletomat
Najwygodniejszym i najzasadniejszym rozwiązaniem byłoby zainstalowanie biletomatów w autobusach. Ma to miejsce w większości autobusów w Warszawie i jest standardowym wyposażeniem pociągów SKM. Jednak jak dowiedzieliśmy się w ZTM, ani Legionowo ani żadna z pozostałych gmin powiatu legionowskiego nie wnioskowała o montaż biletomatów w autobusach. Kolejnym możliwym rozwiązaniem jest postawienie automatu w centrum miasta. Jak na razie w całym Legionowie znajdują się tylko dwie takie maszyny – przy wejściu do przejścia podziemnego przy stacji PKP Legionowo i na peronie przystanku PKP Legionowo-Przystanek. Jednak wkrótce ma się to zmienić. –  21 maja br zwróciliśmy się do ZTM o umieszczenie na przystankach autobusowych informacji o miejscach, w których znajdują się biletomaty oraz zwiększenie liczby tych urządzeń na terenie Legionowa, z uwzględnieniem lokalizacji jednego z nich w pobliżu Ratusza – mówi Tamara Mytkowska z Urzędu Miasta Legionowo. Informację te potwierdza ZTM. Planowane jest tez umieszczenie w kasetach z rozkładami jazdy informacji o lokalizacji najbliższego biletomatu. – Projekt montażu automatów na terenie Warszawy i całej aglomeracji nie został jeszcze ukończony, zatem możliwe jest umieszczenie biletomatów w Legionowie. Wyznaczyliśmy pracownika koordynującego z naszej strony ten projekt i czekamy na sygnał ze strony ZTM – dodaje. Informacje te potwierdza ZTM. – Planujemy uruchomienie kolejnych urządzeń w Legionowie – przy urzędzie oraz na przystankach Mickiewicza i Sobieskiego – potwierdza Konrad Klimczak  z Zespołu Prasowego ZTM.

Katarzyna Śmierciak