Legionowo. Nowy obwód wyborczy dla podopiecznych DPS Kombatant

kombatant-legionowo

Dom Kombatanta (fot. GP/kc)

24 września na potrzeby tegorocznych wyborów samorządowych, legionowscy radni utworzyli dodatkowy 24. obwód wyborczy w mieście. Stworzono go z myślą o podopiecznych Domu Pomocy Społecznej (DPS) Kombatant.

Jeśli w dniu wyborów m. in. w placówkach medycznych, opieki społecznej i więzieniach w danej gminie, będzie przebywało minimum 15 osób z jej rejestru wyborców, zgodnie z krajowymi przepisami wyborczymi, ma ona obowiązek utworzenia tam odrębnych obwodów głosowania. Dodatkowe obwody można też tworzyć w jednostkach liczących, mniej niż 15 wyborców. Wówczas wystarczy zgłosić taką potrzebę odpowiedniej komisji wyborczej najpóźniej do 12 października.

Głosy do 11. okręgu wyborczego

Z ustaleń szefostwa DPS Kombatant wynika, że 16 listopada pod opieką placówki znajdzie się więcej niż 15 wyborców z legionowskiego rejestru. Jeśli wezmą oni udział w jesiennych wyborach, ich głosy zaliczone zostaną na konta kandydujących na radnych z jednomandatowego okręgu wyborczego nr 11

Tylko jeden mandat

Obecny jednomandatowy 11. okręg wyborczy stanowi zaledwie fragment rozległego okręgu nr 1 z wyborów samorządowych w 2010r. W zasadzie obejmuje on obszar miasta wyznaczony przez ulice Gnieźnieńską, Kolejową i Parkową. W wyniku ostatnich wyborów, z terenu dawnego okręgu nr 1, w tym też z terenu obecnego okręgu nr 11, rozdano aż 6 mandatów do legionowskiej Rady Miasta (RM). Otrzymali je dotychczasowi radni Marta Bogucka-Frańczak, Mirosław Pachulski, Marcin Smogorzewski, Tadeusz Szulc, Paweł Lewandowski i Konrad Michalski.

Kombatant głosował na Martę Bogucką-Frańczak

W obwodzie głosowania utworzonym w DPS Kombatant na czas wyborów samorządowych w 2010r., podopieczni placówki najwięcej ważnych głosów – bo aż 14 – oddali na Martę Bogucką-Frańczak. Sympatię wśród nich wzbudził też Konrad Michalski. Zagłosowało na niego 9 wyborców. Na dalszych pozycjach, ex æquo uplasowali się Mirosław Pachulski, Marcin Smogorzewski i Paweł Lewandowski. Każdy z nich otrzymał po 1 głosie poparcia. Natomiast na radnego Tadeusza Szulca w DPS Kombatant nie zwrócono żadnej wyborczej uwagi.

Ponad 66 proc. frekwencja

Głosowanie wyborcze w DPS Kombatant w 2010r. na tle innych obwodów prezentuje się całkiem nieźle, zarówno pod względem ilościowym, jak i jakościowym. W obwodzie wówczas tam utworzonym, zarejestrowano 83 wyborców, z których 55 poszło do urn. Na 55 głosów oddanych w całym obwodzie, unieważniono tylko 8.

Nie będzie 25. obwodu głosowania w Legionowie?

Oprócz DPS Kombatant prawdopodobnie w żadnej innej legionowskiej placówce opiekuńczej w dniu wyborów nie będzie przebywało 15 lub więcej wyborców. W związku z tym nawet nie powstał obowiązek utworzenia w nich dodatkowych obwodów. Z powodu pobytu niewystarczającej szacunkowej liczby wyborców z miejskiego rejestru, odrębny obowiązkowy obwód głosowania nie powstanie również w legionowskiej klinice „Mediq”. Szefostwo placówki, mimo dużego prawdopodobieństwa hospitalizacji np. na oddziale okulistycznym kilku lub kilkunastu tego typu pacjentów, nie zgłosiło potrzeby zorganizowania odrębnego obwodu wyborczego na swoim terenie. W minionych wyborach samorządowych, w klinice „Mediq” też nie utworzono odrębnego obwodu głosowania.