Informator – gdzie do szkoły?

5204511f5d260.jpg

Nikt to zamierza zdobyć wartościowe wykształcenie z pewnością nie planuje zakończenia swojej edukacji na poziomie gimnazjum. Jednak jaką szkołę wybrać? W tym właśnie miały pomóc Targi Szkół Ponadgimnazjalnych i Wyźszych zorganizowane w Arenie Legionowo w miniony piątek. Swoją ofertę w godzinach 9:00 – 13:00 prezentowały placówki z regionu mazowieckiego, głównie z Warszawy i powiatu legionowskiego.

Tegoroczne Targi były wyjątkowe, poniewaź w naszym powiecie po raz pierwszy było to przedsięwzięcie łączące prezentację szkół ponadgimnazjalnych i wyźszych. Kolejną nowością były stoiska placówek oferujących zajęcia pozaszkolne takie jak: szkoły językowe, szkoły tańca, kluby fitness oraz sportowe. Wszystko po to aby po szkole moźna było w ciekawy i rozwijający sposób spędzić czas wolny. Na Targach pojawiły się równieź wydawnictwa oraz firmy dostarczające środki dydaktyczne.
Podczas Targów wszyscy zainteresowani mogli zapoznać się z ofertą szkół rozmawiając z uczniami poszczególnych placówek oraz z przedstawicielami kadry nauczycielskiej. Placówki przygotowały specjalne broszury, informatory a w niektórych przypadkach równieź prezentacje i filmy promocyjne wyświetlane za pośrednictwem multimedialnych rzutników.
Wśród legionowskich szkół znalazła się oferta czterech szkół ponadgimnazjalnych.

Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej
Szkoła mieści się przy ulicy Piłsudskiego 26, oferuje 7 klas: politechniczną (rozszerzone przedmioty: matematyka, fizyka, informatyka), humanistyczno-artystyczna (rozszerzone: historia sztuki, język polski, historia), biologiczno-chemiczną (rozszerzone: chemia, biologia, fizyka), językowo-geograficzną (rozszerzone przedmioty: geografia, wiedzao społeczeństwie, historia, język angielski), ekonomiczną (rozszerzone: matematyka, geografia, wiedza o społeczeństwie, język angielski) matematyczno-geograficzną (rozszerzone: matematyka, geografia, historia, język angielski) oraz informatyczną (rozszerzone: informatyka, matematyka, fizyka). Szkoła posiada dwie sale gimnastyczne – duźą i małą, siłownię, bibliotekę, dobrze wyposaźoną pracownię komputerową, sklepik szkolny oraz klub licealisty „AJA”.

II LO im. Króla Jana III Sobieskiego
Szkoła mieści się przy ulicy Królowej Jadwigi 11, oferuje trzy klasy: lingwistyczną (rozszerzone: geografia, wos, język angielski z elementami języka biznesu, moźliwość nauki j. hiszpańskiego), humanistyczna (rozszerzone: historia, język polski i angielski; dodatkowo elementy edukacji teatralnej z elementami historii literatury angielskiej), biologiczno-chemiczna (rozszerzone: biologia, chemia; dodatkowo labolatorium biologiczno-chemiczne; moźliwość wzięcia rozszerzonego j. angielskiego). Szkoła posiada przestronną salę gimnastyczną, pływalnię, salę informatyczną, bibliotekę.

Powiatowy Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jerzego Siwińskiego
Szkoła mieści się przy ulicy Targowej 73A. Uczeń decyduje czy zamierza uczyć się w ramach technikum czy zasadniczej szkoły zawodowej. W pierwszym przypadku moźe wybierać spośród trzech kierunków: technik hotelarstwa (kształcenie fachowców w planowaniu, oferowaniu, koordynowaniu oraz wykonywaniu usług hotelarskich), technik informatyk (kształcenie w zakresie posługiwania się sprzętem informatycznym, systemami operacyjnymi oraz programami komputerowymi), technik źywienia i usług gastronomicznych (kształcenie w zakresie technik źywienia i organizacji usług gastronomicznych – planowanie produkcji, ustalanie asortymentu potraw itd.). W ramach szkoły zawodowej uczeń moźe wybierać spośród następujących zawodów: fotograf, kominiarz, kucharz małej gastronomii, lakiernik, ogrodnik, sprzedawca, blacharz samochodowy, cukiwernik, elektromechanik, elektromechanik pojazdów samochodowych, elektryk, fryzjer, krawiec, mechanik pojazdów samochodowych, piekarz, ślusarz. Zasadnicza szkoła zawodowa kształci uczniów w wybranym przez nich zawodzie zakwalifikowanym do szkolnictwa zawodowego. Zajęcia praktyczne odbywają się w wybranym przez ucznia zakładzie na podstawie umowy pomiędzy pracodawcą a uczniem (pracownik młodociany). Umowę tą uczeń ma obowiązek dostarczyć do szkoły wraz z oryginałem świadectwa ukończenia gimnazjum.
Raz w roku szkolnym przez okres 4 tygodni uczniowie uczą się na kursie wyłącznie przedmiotów zawodowych.

Salezjańskie Liceum i Gimnazjum im. Św. Jana Bosko
Szkoła mieści się przy ulicy Mickiewicza 35a. W tej szkole uczniowie spotykają się z rozwiązaniem dość nietypowym jak na liceum.
Od początku nauki rozszerzony jest język polski, język angielski i matematyka.
Rozszerzenia z pozostałych przedmiotów uczeń wybiera w pierwszym semestrze klasy drugiej, a od drugiego semestru zaczyna je realizować. Rozszerzenia kontynuowane są w klasie trzeciej w maksymalnej liczbie godzin. Uczeń moźe realizować dowolną liczbę rozszerzeń w miarę jego moźliwości. Dodatkowo kaźdy uczeń ma moźliwość uczenia się języka łacińskiego. Szkoła posiada: pracownie informatyczne (21 stanowisk), tablice interaktywne, salę gimnastyczną, bibliotekę będącą szkolnym centrum multimedialnym, catering z ciepłymi daniami przez cały rok szkolny. W przeciwieństwie do pozostałych legionowskich liceów „Salezjanie” są placówką płatną. Opłata wpisowego – 540 zł (zwracane w przypadku gdy uczeń nie zostanie przyjęty do szkoły), comiesięczne czesne – 320 zł. W szkole istnieje równieź obowiązek noszenia mundurków – komplet 160 złotych.
Bardziej szczegółowych informacji naleźy szukać bezpośrednio w przedstawionych po krótce szkołach. Oby wasze wybory okazały się trafne i dały wam duźo satysfakcji w dalszym źyciu. Źyczymy powodzenia na kolejnym etapie źycia!

Niepubliczne Europejskie Gimnayjum Językowe
Zostało stworzone jako kontynuacja Niepublicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Legionowie oraz dla tych absolwentów innych szkół podstawowych, którzy pragną doskonalić umiejetności językowe w zakresie znacznie wiekszym niź obowiązujący program publicznych gimnazjów w Polsce. Kończąc Europejskie Gimnazjum Językowe absolwent jest przygotowywany do zdania egzaminu. Program nauczania jest opracowany w/g kryteriów programowych obowiązujących na egzaminie First Certificate organizowanym przez Uniwersytet Cambridge. Klasy są nieliczne (max. 16 osób) co stwarza doskonałe warunki do indywidualnego podejścia do ucznia i jego problemów.
W gimnazjum jest obowiązkowo 6 godzin języka angielskiego w tygodniu oraz 3 godziny tygodniowo drugiego języka (j. niemiecki, j. francuski, j. hiszpański), zwiększona liczba godzin języka polskiego, matematyki, biologii, geografii, WOS-u, informatyki.
W tym roku szkolnym uczniowie uczęszczają na kółka: fotograficzne, taneczne Sks, kółka przedmiotowe (matematyczne, chemiczne), wokalno-instrumentalne
Tradzcją szkoły są: wyjazdy integracyjne krajowe i zagraniczne, młodzieź była w Rzymie, Wiedniu, zwiedzała południowe Niemcy i Berlin, spacerowała po słowackich górach oraz po uliczkach Zakopanego, podziwiała Kraków, wędrowała w przeszłość w Majdanku, Czarnolesie i wielu innych miejscach.
Wyjazdy te uczą naszych uczniów samodzielności, pokory i szeroko pojętej tolerancji oraz dystansu do siebie i świata. Wyjeźdźając za granicę, mają moźliwość doskonalenia języka obcego. Oprócz tego dostarczają im one wiele wraźeń i fantastycznych wspomnień.
O przyjęciu kandydata decyduje: średnia ocen ze świadectwa ze szkoły podstawowej, stopień zaawansowania z języka angielskiego, rozmowa kwalifikacyjna.
W przeciwieństwie do pozostałych legionowskich gimnazjów „Salezjanie” są placówką płatną
Informacje i zapisy:
Europejskie Gimnazjum Językowe, Legionowo ul. Piłsudskiego 47, tel. 774 – 26 – 62

Wróbel