Jabłonna/Legionowo. Nowy Cmentarz w Legionowie? Był plan lokalizacji na Bukowcu

zdjecie-cmentarz-bukowiec

Cmentarz miałyby powstać na leśnej działce przy ul. Strużańskiej w Legionowie (fot. GP/kg)

Mieszkańcy protestują przeciwko budowie cmentarza w rejonie ul. Strużańskiej i Wita Stwosza na legionowskim Bukowcu. 15 lutego do Nadleśnictwa Jabłonna trafiła w tej sprawie petycja podpisana przez około 140 osób.

Ocenia się, że obecnie funkcjonujący w Legionowie cmentarz będzie w stanie mieścić kolejne groby przez kolejnych 10 – 12 lat. O potrzebie budowy nowej nekropoli mniej lub bardziej konkretnie mówiło się od kilku lat. Jak się okazuje, dwa lata temu proboszcz Parafii Matki Boskiej Fatimskiej, ksiądz Tomasz Chciałowski, próbował pozyskać na taki cel grunt w gminie Jabłonna.

Chciał pozyskać 40 ha

20 listopada 2017 roku ksiądz proboszcz Tomasz Chciałowski mając poparcie Rady Parafialnej zwrócił się z oficjalnym zapytaniem do Nadleśnictwa Gminy Jabłonna o możliwość nieodpłatnego przekazania terenu pod nowy cmentarz. – Parafia Matki Boskiej Fatimskiej w Legionowie zwraca się z uprzejmą prośbą o nieodpłatne przekazanie z Nadleśnictwa Jabłonna działek Skarbu Państwa: obręb 0007 Józefów II nr działki 41 i 42 na rzecz Parafii Matki Bożej Fatimskiej w Legionowie z przeznaczeniem na parafialny cmentarz grzebalny – napisał we wniosku do Nadleśnictwa ksiądz Tomasz.

Działki 41 i 42 w obrębie Józefów II to 40 ha lasów, w obrębie ulic Strużanskiej i Wita Stwosza. Działka wykorzystywana była jako skład amunicji, a potem pole rekreacyjne, gdzie zorganizowane były tor dla quadów i pole do paintballa. Według informacji, jakie uzyskaliśmy od księdza Tomasza Chciałowskiego, cmentarz miałby być zlokalizowany na środku działek na powierzchni około 5 ha, a otaczający go las miałby gwarantować odpowiednią separację od pobliskich zabudowań.

 

 

Nadleśnictwo negatywnie

Nadleśnictwo negatywnie odniosło się do wniosku parafii. – Odpowiadając na pismo z dnia 20 listopada 2017 r., w sprawie nieodpłatnego przekazania gruntów Skarbu Państwa będących w zarządzie Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe Nadleśnictwa Jabłonna, stanowiących działki ewidencyjne nr 41 i 42 z obrębu Józefów II w gminie Jabłonna informujemy, że w ustawie 28 września 1991 r. o lasach (t.j. Dz. U z 2017 r. poz. 788) nie przewidziano takiej (nieodpłatne przekazanie – przyp. red.) formy udostępnienia gruntu leśnego – napisało do Parafii Nadleśnictwo. Jednocześnie w dalszej części pisma Nadleśnictwo informuje, że po zwróceniu się do odpowiednich organów takich jak gmina Jabłonna w sprawie planowania przestrzennego i Ministerstwo Środowisko w sprawie zmiany przeznaczenia tych gruntów na cele nieleśne możliwa byłaby sprzedaż tych gruntów. Z rozmów z leśnikami wynika także, że w związku z dużymi walorami przyrodniczymi niechętnie pozbywaliby się ze swojego zasobu tego terenu. Ksiądz proboszcz Tomasz Chciałowski sondował jeszcze możliwość zmiany przeznaczenia działek w Urzędzie Gminy Jabłonna, jednak tu nie doszło do żadnych konkretów i sformalizowania wniosku.  – Negatywna odpowiedz z Nadleśnictwa Jabłonna spowodowała, że żadne kroki więcej w tej sprawie nie były podejmowane – powiedział nam ksiądz proboszcz.

Protesty mieszkańców

15 lutego 2019 roku do Nadleśnictwa Gminy Jabłonna wpłynął protest mieszkańców  w sprawie budowy cmentarza na Bukowcu. – My, niżej podpisani mieszkańcy dzielnicy Bukowiec w Legionowie, nie zgadzamy się na przeprowadzenie wycinki fragmentu lasu położonego przy ul. Strużańskiej/Wita Stwosza w Legionowie oraz na budowę w tym miejscu lub najbliższej okolicy cmentarza – napisali mieszkańcy.  Pod pismem protestacyjnym wysłanym do Nadleśnictwa podpisało się około 140 mieszkańców tej okolicy.

O protesty mieszkańców zapytaliśmy proboszcza Parafii Matki Boskiej Fatimskiej. – Nie wiem, skąd te protesty mieszkańców…, nie ma żadnego pisma później, które by wpłynęło ani do Nadleśnictwa ani do Urzędu Gminy Jabłonna z mojej strony, żaden z tych mieszkańców do mnie nie trafił, i nie zapytał się, o co chodzi – powiedział nam wyraźnie zdezorientowany sytuacją ksiądz Tomasz.

Legionowo się rozrasta, wolnych miejsc na cmentarzu ubywa, a budowa nowej nekropolii zajmie przynajmniej kilka lat. Z pytaniem o obecną sytuację związaną z cmentarzami w Legionowie zwróciliśmy się do księdza Prałata Lucjana Szcześniaka z Parafii Św. Jana Kantego w Legionowie. Ksiądz stwierdził, że sam zastanawia się, jak zwiększyć możliwości pochówku w Legionowie. Jak przyznał, ma na to jakiś pomysł, ale wymaga on jeszcze dogłębnej analizy. Pytany o pomysł budowy cmentarza na Bukowcu odpowiedział, że nic mu na ten temat nie wiadomo.