Kto za co odpowiada i czemu się nie wywiązuje

52044272550ad.jpg

Ponad 50 cm śniegu na legionowskich ulicach skutecznie utrudniało przejazd w pierwszych godzinach opadów. Pługi pojawiły się z opóżnieniem, rano część dróg moźna było klasyfikować jako przejezdne. Kto oprócz mieszkańców sprawdza pracę trzech firm, na których działanie UM przeznaczy tej zimy 1 200 000 PLN?

 

Juź zaczął się nasilony przedświąteczny ruch handlowy. Cięźko jednak zrobić zakupy, gdy nie ma moźliwości zaparkowania auta w pobliźu sklepu. Śnieg przez cały tydzień zalegał na ulicach i parkingach w centrum miasta. Legionowski magistrat twierdzi, źe parkingi powinien odśnieźać właściciel lub zarządca terenu, właściciel lokalu prowadzący działalność w danym miejscu. W przypadku parkingów znajdujących się w pasie drogi gminnej, z których nie korzystają właściciele nieruchomości lub lokali komercyjnych, parking oczyszcza gmina. Jak klasyfikować parkingi i od kogo wymagać – tego jednak urzędnicy nie precyzują. – Kaźdy prowadzący działalność gospodarczą ma obowiązek zapewnienia miejsc parkingowych dla swoich klientów i to na nim ciąźy obowiązek odśnieźania tych miejsc, tak jest np. w przypadku kliniki Mediq, Błękitnego Centrum, miejscami wzdłuź ul. Piłsudskiego przy lokalach usługowych. Tak samo jest przy urzędach, pocztach, sklepach oraz na terenie spółdzielni SMLW – mówi Tamara Mytkowska, rzecznik UM Legionowo. Odśnieźaniem dróg i parkingów leźących na terenie PKP odpowiada Zakład Linii Kolejowych w Warszawie, który ma zawarte umowy na utrzymanie porządku. Kładka, perony oraz wejście do przejść podziemnych to zakres ich obowiązków dotyczących odśnieźania. Parking przy legionowskim dworcu oczyszcza gmina, choć nie ma takiego obowiązku. – Tam, gdzie jest to niezbędne i znacznie ułatwi komunikację mieszkańców miasta, staramy się w miarę moźliwości odśnieźać – zapewniają urzędnicy. Mieszkańcy Legionowa często skarźą się na niedokładnie odśnieźone przystanki i niewywoźone pryzmy śniegu. Dodatkowym utrudnieniem jest ich stan po przejeżdzie pługu, który zwykle zasypuje świeźo uprzątnięte wiaty. W przypadku zasypania zostanie on odśnieźony dopiero przy następnej akcji. Prawo precyzuje, źe obowiązek odśnieźania leźy po stronie przewożnika, jednak duźa liczba firm transportowych w mieście doprowadziła do sytuacji, w której gmina podjęła decyzję o zatrudnieniu osobnej firmy zajmującej się odśnieźaniem przystanków.

Przestrzegać zasad umowy

Nie ma niestety jednolitych zasad określania standardów utrzymania dróg dla wszystkich zarządców. To zarządcy dróg określają dla siebie standardy w zaleźności od potrzeb i moźliwości finansowych. Wymagać mają uźytkownicy. Gmina Legionowo ma dwa standardy: wyźszy dla dróg, którymi porusza się komunikacja publiczna i niźszy dla pozostałych. – W naszej umowie jest zapisane, źe przy opadzie ciągłym płuźyć naleźy, gdy warstwa śniegu przekroczy 4 cm. Po ustaniu opadów wykonawca ma określony czas na doprowadzenie jezdni do standardów zapisanych w umowie. Oczywiście mogą zdarzyć się sytuacje ekstremalne, takie jak poniedziałkowy opad (uruchomienie ośmiu akcji płuźenia kosztowałoby zbyt wiele w stosunku do moźliwości finansowych gminy) lub mróz (np. dzisiejsze -18 stopni Celsjusza) przy którym chlorek sodu nie działa, a chlorek wapnia kosztuje dziesięć razy więcej i wymaga uźycia specjalistycznego sprzętu oraz posiadania magazynu – tłumaczy powolne działanie słuźb miejskich rzecznik UM Tamara Mytkowska. W przypadku gminy Legionowo, kaźde podjęcie akcji rozpoczyna się podpisaniem zlecenia na podjęcie konkretnych działań i kończy się podpisaniem protokołu po sprawdzeniu efektów działań – Jest to kontrola jakości pracy słuźb – zapewnia Mytkowska. Czas biegnie, urząd podpisuje kolejne zlecenie, ludzie grzęzną w śniegu.

Największą bolączką miasta wciąź jednak są nieodśnieźone parkingi i uliczki wewnętrzne. Mieszkańcy powinni wiedzieć do kogo składać skargi i gdzie upominać się wykonanie określonych prac. W interesie właścicieli sklepów leźy odrobienie pracy domowej i oczyszczenie parkingów, w innym wypadku klient zrezygnuje z ich usług i skorzysta z wygodniejszego dojazdu, tam gdzie zastaną wolne miejsca parkingowe…

Nie wszystkie ulice naleźą do naszej gminy. Za odśnieźenie ulicy Warszawskiej oraz Zegrzyńskiej odpowiada Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA). Za oczyszczanie Struźańskiej moźemy mieć pretensje do Mazowieckiego Zarządu Dróg Wojewódzkich (MZDW). Do Powiatu Legionowskiego naleźą ulice: Sobieskiego, Krakowska, Jagiellońska, Parkowa (odc. Sobieskiego – tory kolejowe), Wyszyńskiego, Al. Legionów (odc. Cynkowa – Mireckiego), Cynkowa, Suwalna, Szarych Szeregów, Mireckiego, Jana Pawła I. Reszta ulic naleźy do Gminy Legionowo oraz do prywatnych właścicieli gruntów, a takźe SMLW i wspólnot mieszkaniowych.

 

Iwona Wymazał