Czy w Legionowie powstanie rondo Praw Kobiet? Trwają konsultacje społeczne (sonda)

Komitet Miasto Dla Kobiet

Komitet inicjatywy uchwałodawczej Miasto dla Kobiet, fot. GP (archiwum)

Rondo u zbiegu ulic Jagiellońskiej, Jasnogórskiej, Jana Matejki i Artura Grottgera w Legionowie ma być nazwane rondem Praw Kobiet. W tej sprawie właśnie ruszyły internetowe konsultacje społeczne.

We wtorek, 2 stycznia 2024 r. ruszyły internetowe konsultacje społeczne w sprawie nadania rondu istniejącemu u zbiegu ulic Jagiellońskiej, Jasnogórskiej, Jana Matejki i Artura Grottgera w Legionowie nazwy rondo Praw Kobiet. Potrwają one do przyszłego piątku, 12 stycznia 2024 r. Ich wyniki mamy poznać pod koniec stycznia 2024 r. Swoją opinię w tej sprawie można wyrazić w ankiecie dostępnej na tej stronie internetowej.

 

Konsultacje społeczne w przedmiotowej sprawie odbywają się na wniosek komitetu inicjatywy uchwałodawczej Miasto dla Kobiet.

 

Komitet inicjatywy uchwałodawczej Miasto dla Kobiet już w 2021 r. utworzyły działaczki legionowskiego stowarzyszenia Nasze Miasto Nasze Sprawy (NM NS). Powyższą inicjatywę nazewniczą poparło wówczas 400 mieszkańców Legionowa. Informowaliśmy o tym m. in. w tej wiadomości.

W efekcie, obywatelski projekt uchwały w sprawie nadania rondu istniejącemu u zbiegu ulic Jagiellońskiej, Jasnogórskiej, Jana Matejki i Artura Grottgera w Legionowie nazwy rondo Praw Kobiet nie trafił pod obrady Rady Miasta Legionowo. Przyczyną tej odmowy okazała się natomiast konieczność wcześniejszego przeprowadzenia konsultacji nazewniczych ze społeczeństwem. Tych od 2021 r. nie ogłoszono w przedmiotowej sprawie.

 – Mimo postępu cywilizacyjnego w wielu krajach kobiety są osobami drugiej kategorii, dyskryminowanymi, nie posiadającymi równych praw z mężczyznami, często doświadczającymi przemocy z ich strony. Są dyskryminowane na wielu płaszczyznach: w życiu rodzinnym, w pracy zawodowej, w sferze ekonomicznej, w życiu społecznym i politycznym. Nadanie nazwy „Rondo Praw Kobiet” jest symbolicznym aktem solidarności z kobietami, a jednocześnie wyraża przywiązanie naszego miasta do wartości demokratycznych. Legionowo jest miastem młodym i nowoczesnym, nie tylko historycznie, ale i duchowo. Mieszkańcy naszego miasta nie pozostają obojętni na łamanie praw kobiet, czemu wielokrotnie dali wyraz podczas protestów – przypomina w uzasadnieniu projektu uchwały Anna Szczepłek, pełnomocniczka komitetu inicjatywy uchwałodawczej Miasto Dla Kobiet. – Po ogłoszeniu wyników przedmiotowych konsultacji społecznych, Rada Miasta Legionowo podejmie decyzję w sprawie nadania wnioskowanej nazwy. Jeśli radni przyjmą uchwałę, Legionowo dołączy do grona miast, które już dzisiaj posiadają ulicę, skwer lub rondo Praw Kobiet, tak jak Częstochowa, Koszalin, Kielce, Toruń, Gdańsk, Lublin, Łódź, Wałbrzych, Chorzów, Bytom, Piaseczno, Józefosław czy Wrocław – dodaje następnie.

[ays_poll id=3]