Legionowo. Akcja referendalna w sprawie odwołania prezydenta Smogorzewskiego na półmetku. Jak idzie zbieranie podpisów?

smogorzewski-debska

Do środy, 9 sierpnia 2023 r. można złożyć swój podpis pod wnioskiem o przeprowadzenie referendum w sprawie odwołania prezydenta Legionowa, Romana Smogorzewskiego przed upływem kadencji. Za tą inicjatywą stoją mieszkańcy, a jej pełnomocniczką jest Ada Dębska, która podczas miejskiej sesji zorganizowanej w kwietniu 2023 r. podjęła z prezydentem Romanem Smogorzewskim dyskusję na temat sposobu i stylu zarządzania przez niego miastem. Jak idzie zbieranie podpisów?

Podstawowe terminy i wymagania

W piątek, 9 czerwca 2023 r. do Urzędu Miasta (UM) w Legionowie wpłynęło pismo powiadamiające o zamiarze wystąpienia z inicjatywą przeprowadzenia referendum w sprawie odwołania prezydenta Legionowa, Romana Smogorzewskiego przed upływem kadencji. Złożenie pisma jest jednoznaczne z uruchomieniem biegu podstawowych ustawowych terminów związanych z organizacją głosowania obywatelskiego w tej sprawie. Przez kolejnych 60 dni począwszy od tej daty inicjatorzy referendum mogą zbierać podpisy wśród legionowskich wyborców pod tym wnioskiem. Aby nabrał on jakiejkolwiek mocy prawnej, muszą oni zebrać podpisy wśród przynajmniej 10 procent legionowian uprawnionych do głosowania, co w przypadku Legionowa daje 4 tysiące takich osób. Zbiórka podpisów ma potrwać do środy, 9 sierpnia 2023 r. Jeżeli w tym terminie inicjatorom uda się zebrać wymaganą liczbę podpisów, to wniosek o przeprowadzenie referendum w sprawie odwołania głowy naszego miasta trafi do komisarza wyborczego w Warszawie. To ta instytucja przesądzi o organizacji o referendum w Legionowie. Przy podejmowaniu tejże decyzji będą brane pod uwagę jedynie określone w przepisach prawa warunki a te w zasadzie, kluczowe są dwa – inicjatorzy w wymaganym terminie zbiorą wymaganą liczbę podpisów pod swoim wnioskiem, sam wniosek będzie kompletny oraz kiedy do końca kadencji organu mającego być odwołanym w referendum nie pozostanie mniej, niż 8 pełnych miesięcy.

 

Za inicjatywą stoją mieszkańcy, a jej pełnomocniczką jest „niegrzeczna legionowianka” – Ada Dębska, która podczas miejskiej sesji zorganizowanej w kwietniu 2023 r. weszła w ostrą polemikę z prezydentem Romanem Smogorzewskim. To właśnie wtedy wskazana osoba zapowiedziała podjęcie kolejnej inicjatywy mającej na celu odwołanie tego samorządowca ze stanowiska przed upływem kadencji. Szerzej informowaliśmy o tym w tej wiadomości.

 

Jak przebiega zbieranie podpisów pod wnioskiem o organizację referendum?

W ostatnim czasie w akcję zbiórki podpisów poparcia organizacji referendum w sprawie odwołania prezydenta miasta, Romana Smogorzewskiego zaangażowało się wielu mieszkańców. Ze względu na to, że każdy zbiera pośród swoich rodzin, sąsiadów i znajomych, na dziś nie jesteśmy w stanie podać rzeczywistej liczby zebranych podpisów – poinformowała w środę, 12 lipca 2023 r. Gazetę Powiatową Ada Dębska, pełnomocniczka tego obywatelskiego przedsięwzięcia. – Mogę jednak zapewnić, że cała akcja odbywa się sprawnie i nabiera tempa – dodała.

Gdzie można się podpisać?

W środę, 12 lipca 2023 r. ruszyła nowa forma zbierania głosów – do skrzynek pocztowych mieszkańców dostarczane są listy poparcia razem z powiadomieniem o zamiarze przeprowadzenia referendum. Każdy mieszkaniec będzie miał możliwość podpisania się w domu i dostarczenia listy poparcia do Błękitnego Centrum, p. II, lok. 336, w każdy poniedziałek i wtorek w godzinach między 17, a 19. Takie podpisane listy poparcia można też przynosić do mieszczącego się od strony ulicy Marszałka Józefa Piłsudskiego wejścia na targowisko miejskie w każdą sobotę w godzinach pomiędzy 9, a 12 – zachęca legionowian do poparcia tej inicjatywy jej pełnomocniczka tj. Ada Dębska. – Osoby, które chcą podpisać się na liście poparcia muszą mieć ukończone 18 lat, być zameldowanym w Legionowie lub być w rejestrze wyborców. Jak potwierdził pracownik Biura Wyborczego w Warszawie pan Hubert Surmacz, „Weryfikacji prawidłowości złożonych podpisów poparcia dokonuje Komisarz Wyborczy w siedzibie Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Warszawie, wykorzystując dane z rejestru wyborców przekazane drogą elektroniczną przez Urząd Miasta Legionowa. Urząd Miasta nie ma więc wglądu do treści kart z podpisami poparcia. Wgląd w ich treść mają jedynie: Komisarz Wyborczy i pracownicy Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Warszawie” – wyjaśnia następnie.

Poniżej rozsyłane do legionowian materiały związane z organizacją referendum w sprawie odwołania prezydenta Legionowa, Romana Smogorzewskiego ze stanowiska przed upływem kadencji. Lada dzień będą one dostępne również w internecie – skąd również będzie można je pobrać, uzupełnić i następnie dostarczyć do organizatorów tego przedsięwzięcia.

 

Do sprawy będziemy wracać.