Legionowo. Blok z mieszkaniami chronionymi ma mieć 3 piętra i garaż podziemny. Trwa przetarg

wieżowce norwida

Blok z mieszkaniami chronionymi, który miasto Legionowo chce zbudować między spółdzielczymi wieżowcami nr 44 i 46 między ulicami Wysockiego, Norwida, Ogrodową i Sowińskiego ma mieć 3 piętra, 1 tys. m² powierzchnię użytkową oraz garaż podziemny – to wytyczne dla projektantów. Ratusz ogłosił właśnie przetarg na projekt tej inwestycji.

Szukają projektantów nowego bloku

Ratusz ogłosił konkurs na projekt budowy bloku z mieszkaniami chronionymi na mierzącym przeszło 4 tys. m² placu położonym między spółdzielczymi wieżowcami nr 44 i 46 odgraniczonym ulicami Wysockiego, Ogrodową, Norwida i Sowińskiego w Legionowie. Firmy zainteresowane realizacją tego przedsięwzięcia mogą składać swoje oferty do 14 maja. W tegorocznym budżecie miasta, na wielobranżowy projekt tego bloku zabezpieczono 80 tys. zł. Jedynym kryterium przesądzającym o wyborze firmy go projektującej jest jak najniższa zaproponowana przez nią cena.

 

Kształt i terminy realizacji inwestycji

W trwającym przetargu przybliżono kształt i terminy realizacji tej inwestycji. Jeśli za pierwszym razem uda się wyłonić projektanta bloku, to do końca października tego roku powinien on stworzyć kompleksową dokumentację projektowo-kosztorysową dla tego przedsięwzięcia niezbędną do uzyskania przez miasto  pozwolenia na budowę. W projekcie umowy z przyszłym projektantem zawarto też najważniejsze założenia, co do jego przyszłego kształtu. – 1 tys. m² powierzchni użytkowej, 3 piętra, garaż podziemny, 1 lokal służbowy, kolorystka nowego budynku adekwatna do architektury pobliskich spółdzielczych bloków, konstrukcja bloku zgodna ze standardami budownictwa dla osób niepełnosprawnych, posadowienie budynku powyżej poziomu zwierciadła wód gruntowych, a w przypadku braku takiej możliwości zaprojektowanie fundamentów wylewanych, wodoszczelnych typu wanna – to najważniejsze z nich. Zastrzeżono również, że na każdym etapie tworzenia tego projektu, jego autorzy muszą współpracować i konsultować się z legionowskimi urzędnikami.

Jest szansa na potężną dotację!

Wprowadzając w marcu tego roku do budżetu Legionowa wydatki na blok z mieszkaniami chronionymi, władze miasta mówiły, że przewidują, że powstanie w nim około 20 mieszkań chronionych. Ujawniły też, że chcą pozyskać na ten cel pieniądze z Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK). Atutami przemawiającymi za tym właśnie adresem tego specjalnego bloku były sąsiedztwo Domu Dziennego Pobytu Senior+ przy ulicy Sowińskiego oraz bliskość urzędów, ośrodków zdrowia, czy też sklepów.

Kto może zamieszkać w mieszkaniu chronionym?

Mieszkania chronione to rodzaj pomocy społecznej. Osoby umieszczone w takich lokalach pod okiem pracowników socjalnych przygotowują się do samodzielności w społeczeństwie. Pomoc ta dedykowana jest osobom w trudnej sytuacji życiowej m. in. tym z zaburzeniami psychicznymi, niepełnosprawnym, przewlekle chorym, opuszczającymi pieczę zastępczą, młodzieżowe ośrodki wychowawcze, zakłady dla nieletnich oraz cudzoziemcom, którzy uzyskali w Polsce status uchodźcy. W opinii szefowej Ośrodka Pomocy Społecznej (OPS), Anny Brzezińskiej legionowskie mieszkania chronione mają być bardziej mieszkaniami treningowymi tj. takimi, w których np. niepełnosprawni tylko przez jakiś czas będą uczyć się samodzielności, a po odebraniu tych lekcji wrócą do domów, w których obecnie żyją. To odpowiedź na potrzeby m. in. wielu opiekunów osób niesamodzielnych, którzy już teraz boją się o przyszłość swoich podopiecznych w momencie, kiedy ich zabraknie.

Podziel się tą informacją ze znajomymi

Facebook
Google+

komentarze: 8

  1. W sąsiednich blokach wszyscy się ucieszą

  2. Idealne miejsce na tego typu inwestycje…

  3. Jeszcze brakuje szpitala psychiatrycznego nam w Legionowie może gdzieś w centrum

    • A ja czekam na spalarnie

  4. No nic tylko się cieszyć. Większe zagęszczenie czyli mniejszy przewie między blokami. dodając do tego większą ilość samochodów zwiększy się smog dzięki któremu i tak jesteśmy w krajowej czołówce, konkurujemy tylko z miastami o dużym zagęszczeniu przemysłu.

  5. Mieszanka wybuchowa psychole, młodzi z poprawczaka i osoby z domów dziecka przygotowujące się do samodzielności. Będzie dobre pato w centrum. A w bloku pierwsze gwałty i morderstwa. Nie można w Nowym Dworze albo na Białołęce tego wybudować tylko tuu.

  6. No cóż jednak to prawda że tylko w chorej głowie rodzą się chore pomysły. Nie wierzcie w żadne mieszkania socjalne. Nasz Roman ma inny plan. Z grubsza licząc w tych dwóch blokach pomiędzy którymi ratusz planuje inwestycję jest około 200 mieszkań. Art. 144 kodeksu cywilnego:
    właściciel nieruchomości czyli miasto lub spółdzielnia i tu następny pan na R. powinien przy wykonywaniu swego prawa powstrzymywać się od działań, które by zakłócały korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych.
    Niech każdy z 200 mieszkańców powie co tym myśli, przeleje to na papier i zaniesie do ratusza na ręce niezłomnego, miłującego prawo Romana.

    Jest jeszcze prawo budowlane.
    Gdy sposób zagospodarowania nieruchomości sąsiedniej uniemożliwia lub ogranicza korzystanie z innej nieruchomości, właściciel może domagać się rekompensaty w formie odszkodowania pieniężnego. Jest to możliwe nawet w sytuacji, kiedy sposób zagospodarowania nieruchomości sąsiedniej jest zgodny z wydaną decyzją administracyjną o warunkach zabudowy. Ograniczenie właściciela w korzystaniu z nieruchomości jest ingerencją w prawo własności i jako takie podlega rekompensacie. Koszt wypłaty powyższych odszkodowań czy też realizacji w inny sposób (wykup, zamiana, etc.) roszczeń właściciela, związanych z wydaniem decyzji o warunkach zabudowy ponosi inwestor tej inwestycji. Oznacza to, że właściciel występuje z roszczeniami przeciwko gminie, ta jednak – lecz dopiero po uwzględnieniu roszczeń odszkodowawczych i zapłacie odszkodowania – może wystąpić przeciwko inwestorowi adresatowi decyzji o warunkach zabudowy z żądaniem zwrotu kwot zapłaconych tytułem odszkodowań. To tak z grubsza i na szybko.
    Ponownie 200 pozwów odszkodowawczych. Oby 200 jak ludzie dowiedzą się o takiej możliwości … Czy miasto stać na odszkodowania a być może wykup mieszkań których wartość spadła? Ponownie miłościwie na panujący Roman Ostatni będzie w czarnej dupie i zrujnuje budżet miasta w ostatnich chwilach swej błyskotliwej kariery.
    Kto na tym zarobi? Króliczek?
    Bo miasto na pewno straci!!!
    Nie wierzcie w piękne idee, przemowy i temu podobne pierdoły. Tu chodzi o zwykłą kasę.
    Tam mogą wybudować piękny wzorcowy plac zabaw dla dzieci i podziemny garaż dla mieszkańców tych bloków.
    Ludzie nie dajcie sobie rujnować życia i marnować waszego majątku kosztem chorych wizji chorej głowy. Bieżcie jednego dobrego adwokata i puśćcie z torbami wszystkie hieny żerujące na was od lat. Stać was na prawnika z pierwszej ligi!!!!!

    Wkleję ten tekst pod każdą informacją na ten temat jaką znajdę.

    • @Obserwator o czym Ty mówisz, powstaje blok za blokiem, szeregowiec za szeregowcem, betonoza dotarła w każdy zakątek Legionowa a jedyną reakcją „mieszkańców” chociażby na tym forum są posty typu
      „Bardzo ładny projekt, oby realizacja była tak samo efektowna. Ceny zapewne będą wysokie, … Takie projekty są oczekiwane przez nas mieszkańców”
      Mieszkańcy siedzą cicho, rozbuchany element propagandy pisze test za tekstem o „piękniejącym Legionowie”, na każdym forum domaga się budowy kolejnych osiedli mieszkaniowych

Dodaj komentarz