Legionowo. W bloku przy Słowackiego miała być bomba. Interweniowały służby ratownicze, w tym policyjny pirotechnik

Einsatz der Polizei mit Streifenwagen und Blaulicht

We wtorek (7 maja) po godz. 21 służby ratownicze interweniowały w bloku przy ulicy Słowackiego. Powodem było zgłoszenie o podłożonym ładunku wybuchowym w budynku. Na miejscu przez blisko dwie godziny swoje działania prowadzili policjanci i strażacy. Na szczęście służby ratownicze nie znalazły materiałów wybuchowych, które mogłyby zagrażać mieszkańcom budynku.

 

 

Informację o podejrzeniu podłożenia bomby w jednym z bloków w centrum Legionowa służby ratownicze odebrały o godz. 21:06. – Na miejsce zadysponowano zastęp straży pożarnej z JRG Legionowo, policję i pogotowie. – poinformował Gazetę Powiatową bryg. Łukasz Szulborski z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Legionowie.

 

 

Po przybyciu służb ratowniczych na miejsce zdarzenia strażacy zabezpieczyli blok przy ulicy Słowackiego 27, a funkcjonariusze legionowskiej komendy, w tym policyjny pirotechnik przystąpili do sprawdzania budynku. Służby ratownicze nie zdecydowały się na przeprowadzenie ewakuacji mieszkańców bloku.

Jak poinformowała Gazetę Powiatową komisarz Justyna Stopińska, oficer prasowa Komendy Powiatowej Policji w Legionowie, funkcjonariusze sprawdzili budynek i po blisko dwóch godzinach nie potwierdzili obecności bomby w bloku przy ulicy Słowackiego.

Służby ratownicze zakończyły swoje działania w bloku przy ulicy Słowackiego chwilę przed godz. 23.

Jak ustaliliśmy zgłoszenie o bombie mogło być efektem domowej kłótni.

Odpowiedzialność za fałszywe zawiadomienia o zagrożeniu

Należy pamiętać, że za informowanie służb ratowniczych o fałszywym zagrożeniu może grozić odpowiedzialność z Kodeksu karnego z art. 224a (fałszywe zawiadomienie o zagrożeniu). W powyższym artykule czytamy, że „Kto wiedząc, że zagrożenie nie istnieje, zawiadamia o zdarzeniu, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób lub mieniu w znacznych rozmiarach lub stwarza sytuację, mającą wywołać przekonanie o istnieniu takiego zagrożenia, czym wywołuje czynność instytucji użyteczności publicznej lub organu ochrony bezpieczeństwa, porządku publicznego lub zdrowia mającą na celu uchylenie zagrożenia, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.”

fot. arch. GP