Legionowo. Budżet obywatelski. Nowe meble i wyposażenie Poczytalni na dworcu za 36 tys. zł

poczytalnia

Zajęcia w Poczytalni w Legionowie (fot. Poczytalnia Legionowo)

Nowe meble i wyposażenie reorganizujące wnętrza legionowskiej Poczytalni na dworcu i wydzielające w niej strefę spotkań i interakcji oraz strefę cichej pracy i coworkingu – to kolejna obywatelska inicjatywa, która ma szansę na realizację w 2024 r. O tym, czy pieniądze zostaną przeznaczone na ten cel zdecydują legionowianie podczas właśnie trwającego finałowego głosowania w ramach trzeciej edycji budżetu obywatelskiego.

Do 4 września 2023 r. trwa finałowe głosowanie w ramach trzeciej edycji legionowskiego budżetu obywatelskiego. Do wydania jest pół miliona złotych. Legionowianie mogą oddać swój głos na jedną z dziesięciu inwestycji. Do końca głosowania będziemy każdą z nich szczegółowo opisywać. Również ich pomysłodawcy zabiorą głos na łamach Gazety Powiatowej. Kolejność prezentacji tych dziesięciu przedsięwzięć będzie przypadkowa.

 

Przestrzeń spotkań – Przestrzeń współpracy

Ostatnią inwestycją, którą chcemy Wam przybliżyć jest projekt obywatelski nr 3. Jest to pomysł polegający na reorganizacji przestrzeni w Poczytalni na legionowskim dworcu, w celu wydzielenia w niej strefy spotkań i interakcji oraz strefy cichej pracy i coworkingu. W tym celu, na potrzeby tej miejskiej instytucji miałyby zostać zakupione stoły modułowe, krzesła i fotele, a utworzone przez te meble przestrzenie odpowiednio oświetlone i wyciszone. – Legionowo jest rozległym miastem o największej gęstości zaludnienia w Polsce (3 929 osób na 1 km²), co oznacza, że brakuje w nim przestrzeni publicznej integrującej mieszkańców i kreującej kapitał społeczny. Poczytalnia jest bezpieczną, przyjazną i inkluzywną przestrzenią publiczną, otwartą dla wszystkich mieszkańców Legionowa oraz dostępną komunikacyjnie, dzięki Darmowej Komunikacji Miejskiej. Realizacja projektu zwiększy więziotwórczy potencjał Legionowskiej Biblioteki Publicznej przez poprawę komfortu mieszkańców Legionowa spędzających w niej swój czas – tak pomysłodawcy tego przedsięwzięcia obywatelskiego uzasadniają potrzebę jego realizacji w naszym mieście.

 

Szczegóły przedsięwzięcia

Inicjatywa polega na zakupie nowych mebli m. in. stołów modułowych, foteli i krzeseł i takim ich ustawieniu w Poczytalni na dworcu, aby powstały tam dwie strefy – spotkań i interakcji oraz cichej pracy i coworkingu. Kolejnym etapem tego przedsięwzięcia ma być odpowiednie oświetlenie tych stref oraz ich wyciszenie. W tak urządzonej przestrzeni miałby też stanąć automat z gorącymi napojami, w tym z kawą. Pomysłodawcy zakładają, że byłby on obsługiwany i serwisowany przez firmę zewnętrzną, a napoje w nim wydawane w okresie od marca do grudnia 2024 r. byłyby darmowe dla zarejestrowanych użytkowników biblioteki.

Koszty inwestycji

Koszty realizacji tej inwestycji oszacowano na kwotę 36 tys. zł.