Legionowo. Budżet obywatelski. „Zniczodzielnia” i pojemniki do segregacji śmieci przy cmentarzu parafialnym na III Parceli

91981598_230429088313493_6640554781519642624_n

Cmentarz w Legionowie, fot. GP (archiwum)

3 regały do wymiany zniczy, 4 zestawy kontenerów do segregacji śmieci wraz z 4 tablicami informacyjno-instruktażowymi – to najważniejsze elementy tzw. Eko Cmentarza w Legionowie. O tym, czy powyższa inwestycja zostanie zrealizowana, zdecydują legionowianie podczas właśnie trwającego finałowego głosowania w ramach drugiej edycji budżetu obywatelskiego.

Trwa finał

Do 4 września 2022r. trwa finałowe głosowanie w ramach drugiej edycji legionowskiego budżetu obywatelskiego. Do wydania jest pół miliona złotych. Legionowianie mogą oddać swój głos na jedną z dziewięciu inwestycji. Do końca głosowania, czyli przez najbliższy miesiąc będziemy każdą z nich szczegółowo opisywać. Również ich pomysłodawcy zabiorą głos na łamach Gazety Powiatowej. Kolejność prezentacji tych dziewięciu przedsięwzięć będzie przypadkowa.

 

Eko Cmentarz w Legionowie

Kolejną inwestycją, którą chcemy Wam przybliżyć jest projekt obywatelski nr 4. Jest to pomysł polegający na realizacji idei Eko Cmentarza w Legionowie. W ramach tego przedsięwzięcia, przy jedynej w mieście nekropolii parafialnej mogą pojawić się 3 regały do wymiany zniczy, 4 zestawy kontenerów do segregacji śmieci oraz tablice informacyjno-instruktażowe. Wnioskodawczynią tego przedsięwzięcia jest Karolina Pióro, sekretarz zarządu Stowarzyszenia Inicjatyw Obywatelskich Działamy Lokalnie, prywatnie zaś architekt krajobrazu. – Od kilku lat przepełnione pojemniki i kontenery na śmieci na legionowskim cmentarzu zwracały moją uwagę i budziły pytania, czemu nikt się tym nie zajmie i dlaczego tak to musi wyglądać. Z jednej strony wiedziałam, że skoro zarządca obiektu nie wprowadził selektywnej zbiórki odpadów, to pewnie problem jest dużo poważniejszy, jednak z drugiej strony miałam przekonanie, że dla chcącego nic trudnego, w innych miastach jest segregacja śmieci na cmentarzach, a samo miejsce składowania odpadów może wyglądać schludne i estetyczne. Działalność w stowarzyszeniu Działamy Lokalnie, którego jestem członkiem zarządu uświadomiła mi, że od pomysłu do realizacji wystarczą tytko dobre chęci, oraz motywacja, że robi się coś, co jest dobre i pożyteczne dla ogółu społeczeństwa. Posiadając wsparcie członków stowarzyszenia oraz pozytywnych reakcji znajomych postanowiłam, że spróbuję zrobić coś by zmienić wizualny problem szpecący legionowski cmentarz. W marcu 2021r. rozmawiałam z proboszczem parafii pw. Jana Kantego, opowiedział o faktycznych problemach związanych z odbiorem odpadów i wyraził aprobatę wszelkiej pomocy by to zmienić. Mając zielone światło zarządcy obiektu, 26 sierpnia 2021r. Stowarzyszenie Inicjatyw Obywatelskich Działamy Lokalnie przeprowadziło w poczytalni spotkanie dla przedsiębiorców z powiatu legionowskiego dotyczące problematyki związanej z gospodarowaniem odpadów. Ekspert, który prowadził spotkanie szczegółowo wyjaśnił nam problemy związane z różnymi odpadami, a ja osobiście zadawałam pytania dotyczące recykling surowców oraz problemy z odpadami cmentarnymi. Szukając w internecie informacji o obowiązku segregacji śmieci na cmentarzach w innych miastach, po odbytych rozmowach z osobami odpowiedzialnymi za legionowski cmentarz oraz posiadając wiedzę o problematyce selekcji odpadów cmentarnych zrodził się pomysł by zgłosić zadanie do budżetu obywatelskiego w edycji 2022r., głównie dlatego by jak najwięcej osób miało możliwość zwrócenia uwagi na ten problem w naszym mieście – mówi pomysłodawczyni tego przedsięwzięcia.

Szczegóły przedsięwzięcia

Przy cmentarzu parafialnym na III Parceli w Legionowie mają być zamontowane 3 metalowe regały z zamykanymi drzwiczkami do wymiany zniczy, 4 zestawy kontenerów do segregacji śmieci oraz 4 tablice informacyjno-instruktażowe. Pojemniki do segregacji odpadów mają pojawić się przy głównych wejściach na miejscową nekropolię. Przewiduje się zakup pojemników na śmieci biodegradowalne, zmieszane, papier, szkło, plastik i metal. Na tablicach mają pojawić się natomiast instrukcje dotyczące prawidłowej segregacji odpadów pochodzących z cmentarza oraz informacje o ekologicznym podejściu do ograniczenia tworzenia śmieci. W ramach tej inwestycji, pomysłodawczyni przewiduje przeprowadzenie też kampanii informacyjnej wśród mieszkańców. Ma ona przybrać formę plakatów i ulotek. – Problem jest o wiele bardziej złożony i dla zainicjowania zmian potrzebne są działania kompleksowe wszystkich mieszkańców korzystających ze wspólnego cmentarza. Chodzi tu zarówno o zapewnienie odpowiednio przystosowanej infrastruktury, naukę i edukację poprawnej segregacji, ale również i o osobistą refleksję nad wyborem ozdób, które kupujemy. Musimy mieć świadomość, że przedmioty, którymi ozdabiamy groby naszych bliskich to przyszłe śmieci, które są trudne w recyklingu, a ich rozkład na elementy które moglibyśmy segregować wymaga od nas dodatkowych czynności. Zdecydowana większość ozdób trafi do kontenerów na odpady zmieszane, a dalej na wysypiska śmieci. Szczątki roślinne można wyrzucić do kontenerów na odpady biodegradowalne pod warunkiem, że nie będą zawierać elementów z tworzyw sztucznych, czy ziemi. Tylko poprawna i bardzo skrupulatna segregacja odpadów gwarantuje sukces, jakim byłoby zmniejszenie ton odpadów, jakie zalegają na wysypiskach. Te i wiele innych aspektów związanych z problemem odpadów cmentarnych sprawia, że czujemy się bezsilni jako jednostka. Jednak mamy nadzieję, że poprzez medialną działalność promocji budżetu obywatelskie pomysł na Eko Cmentarz w Legionowie oraz zawarte w nim rozwiązania takie jak odpowiednio oznakowane kontenery do segregacji na 5 frakcji, regały na znicze, które zamiast do kosza mogą zostać wykorzystane przez kogoś innego, tablice z instrukcją poprawnej segregacji i kampanię informacyjną w postaci ulotek skierowaną do mieszkańców zostaną zrealizowane, a pozytywne skutki tej inwestycji docenione zostaną przez mieszkańców miasta – przekonuje Karolina Pióro ze Stowarzyszenia Inicjatyw Obywatelskich Działamy Lokalnie.

Koszty inwestycji

Koszty realizacji tej inwestycji oszacowano na kwotę 90 tys. zł.