Legionowo. Chcą dogęszczenia centrum miasta. Mieszkańcy mogą składać swoje uwagi

dworzec3

Centrum Komunikacyjne w Legionowie, fot. UM Legionowo (archiwum GP)

Do końca października będzie można składać wnioski do projektu nowego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (mpzp) dla Śródmieścia w Legionowie. Zgodnie z założeniami urbanistów, centum miasta zostanie dostosowana do wytycznych ogólnego studium z 2017r., co m. in. oznacza, że będą tam mogły powstawać wyższe budynki.

 

Projekt nowego mpzp dla Śródmieścia w Legionowie zostanie wyłożony do publicznego wglądu pomiędzy 11 a 30 października. 15 października, również w ratuszu, odbędzie się dyskusja publiczna nad ustaleniami zawartymi w tym dokumencie. Uwagi do studium będzie można zgłaszać do 18 listopada. Procedura związana z tworzeniem przepisów przestrzennych mających w przyszłości obowiązywać w tej części miasta rozpoczęła się w grudniu 2017r., kiedy to radni przystąpili do sporządzania mpzp dla tej dzielnicy.

Gdzie jest Śródmieście?

Mierzące około 23 hektarów legionowskie Śródmieście odgraniczone zostało ulicami Jagiellońską, Aleją 3-go Maja, Tadeusza Kościuszki i Juliusza Słowackiego. Powyższa wielofunkcyjna strefa ciągnie się zaś wzdłuż ulicy Marszałka Józefa Piłsudskiego i obejmuje ulice Władysława Reymonta, Stefana Batorego, Henryka Sienkiewicza i Mikołaja Kopernika. Kształt powyższej przestrzeni zorganizowany został w mpzp z 2008r., zaś przeorganizowany w ogólnym legionowskim studium z 2017r. Projekt nowego mpzp stworzony ostatnio dla centrum Legionowa został przede wszystkim dostosowany do obowiązującego w całym mieście studium.

 

 

 

Wyższe budynki, mniejsze działki i mniej zieleni

Projekt nowego mpzp dopuszcza w Śródmieściu budowę nie wyższych niż 12 metrów domków jednorodzinnych oraz co najwyżej 16 metrowych bloków i budynków usługowych. Poprzednie przepisy, w tym m. in. studium z 2007r., nie przewidywały budowy szeregowców i bliźniaków w centrum Legionowa, zaś wolnostojące domki jednorodzinne nie mogły być wyższe niż 10 metrów i musiały powstawać na działkach mierzących po minimum 500 m². Nowelizacja prawa sprawi, że będzie można budować szeregowce i bliźniaki na działkach mierzących po minimum 250 m², wolnostojące domki jednorodzinne i bloki będą mogły powstawać na nieruchomościach mierzących po minimum 400 m², zaś budynki usługowe na działkach nie mniejszych, niż 900 m². Nowe przepisy zmniejszą również minimalną powierzchnię biologicznie czynną do jedynie 5 procent całkowitych powierzchni działek, na których lokalizowane będą bloki z usługami na parterze lub budynki wyłącznie usługowe.

W centrum Legionowa nie będzie centrum handlowego

Budownictwo w centrum ma być realizowane w ciągłej zabudowie tzw. pierzejowej, złożonej z szeregu elewacji frontowych budynków. Na wspomnianym obszarze będą mogły powstawać pasaże usługowe z budownictwem jednorodzinnym i wielorodzinnym w tle. Projekt nowych przepisów przestrzennych wyraźnie preferuje lokalizowanie usług na parterach takich budynków, zaś mieszkań na ich wyższych kondygnacjach. Jeśli zaś chodzi o rodzaj dopuszczonych usług, to może być tam prowadzona działalność z zakresu administracji, organizacji społecznych, obrotu finansowego, ubezpieczeń, kultury, nauki, szkolnictwa, handlu detalicznego, gastronomii, rozrywki i turystyki, sportu, transportu, czy też łączności. W centrum Legionowa wyraźnie chce się zakazać budowy m. in. centrów handlowych o powierzchni powyżej 2 tys. m ², myjni samochodowych, magazynów, hurtowni, punktów składowania śmieci, czy też krematoriów.

Liczbę miejsc parkingowych określono w przepisach

Urbaniści ustalili również liczbę oraz rodzaje miejsc parkingowych przynależnych do obiektów mieszkaniowych i usługowych funkcjonujących w legionowskim Śródmieściu. I tak miejscówki postojowe mogą być naziemne, podziemne i wbudowane w budynki, w tym te pomocnicze. Każdy znajdujący się w budynku jednorodzinnym lokal mieszkalny powinien dysponować przynajmniej 2 miejscami parkingowymi, zaś w przypadku wydzielenia w tym budynku lokalu użytkowego jeszcze jednym dodatkowym miejscem. W przypadku bloków liczbę miejsc parkingowych ustalono na 1,5 miejsca postojowego na 1 mieszkanie. W przypadku wszelkiego rodzaju działalności usługowej prowadzonej w centrum Legionowa liczbę miejsc parkingowych uzależniono od rodzaju tej działalności, powierzchni lokalu usługowego, na której ta działalność jest prowadzona oraz od liczby zatrudnionych osób. Generalnie przyjęto, że na każdych 100 m² powierzchni handlowo-usługowej powinny przypadać przynajmniej 2 miejscówki parkingowe, zaś na każdych 10 zatrudnionych pracowników takich miejsc powinno być przynajmniej 3. W projekcie mpzp dla legionowskiego Śródmieścia wprowadzono również obowiązek tworzenia miejsc parkingowych dla rowerów. W przypadku bloków, na 4 znajdujące się w nich mieszkania powinno przypadać jedno miejsce postojowe dla rowerów, w przypadku lokali usługowych jedna miejscówka postojowa dla jednośladów na każdych 100 m² ich powierzchni.