Legionowo. Ciepło produkowane PEC tylko z węgla. Wszystkie kotły gazowe z przyczyn ekonomicznych są obecnie wyłączone

PEC Legionowo lipiec 2020 (3)

PEC w Legionowie, fot. GP (archiwum)

Aktualnie ciepło produkowane w Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej (PEC) w Legionowie pochodzi jedynie z węgla. Wszystkie kotły gazowe są wyłączone. Przyczyną są ceny gazu, które obecnie są znacznie wyższe od cen węgla.

Sprawdziliśmy, czy wszystkie kotły gazowe produkujące ciepło w ramach legionowskiej elektrociepłowni są obecnie w użytku oraz jak aktualnie przedstawia się sytuacja z produkcją prądu w ramach tej miejskiej spółki. Okazuje się, że obecnie w Legionowie do produkcji ciepła wykorzystywany jest jedynie węgiel, który i tak jest znacznie tańszy od gazu.

 

Jeszcze nie wiedzą, czy produkcja prądu z silników kogeneracyjnych się opłaca

Aktualnie kotły gazowe są wyłączone z procesu produkcyjnego. Wynika to z obecnej sytuacji na rynku paliw energetycznych. Cena wytworzenia jednostki ciepła z gazu ziemnego jest niemal trzykrotnie wyższa niż z węgla stosowanego w ciepłowni PEC. Mając na uwadze koszty ponoszone przez odbiorców wykorzystywanie kotłów gazowych nie ma żadnego uzasadnienia – wyjaśnia Leszek Sierzputowski, dyrektor ds. technicznych w legionowskim PEC. – PEC produkuje również energię w wysokosprawnych silnikach gazowych. Produkcja jest możliwa tylko dzięki temu, że zakupiono paliwo gazowe dla silników w kontrakcie długoterminowym, niestety kontrakt dobiega końca. Określenie opłacalności produkcji silników kogeneracyjnych będzie możliwe dopiero po zamknięciu roku kalendarzowego – dodaje następnie.

Modernizacja elektrociepłowni

Ciepło dostarczane przez miejską elektrociepłownię do legionowian pochodzi z 4 kotłów węglowych, ze źródła kogeneracyjnego tj. z kotłów gazowych o łącznej zainstalowanej mocy cieplnej 5,7 MW oraz z kotła wodnego o mocy 8 MW opalanego gazem ziemnym lub olejem opałowym. W 2014 r. PEC rozpoczął budowę źródła kogeneracyjnego w postaci 3 silników gazowych oraz kotłowni gazowej. Źródła te uruchomiono pod koniec 2015 r. Szacunkowy koszt legionowskiej kogeneracji to blisko 30 mln zł. Jego lwią część, tj. przeszło 21,5 mln zł pokryto nisko oprocentowanym unijnym kredytem.