Legionowo. Gęsta zabudowa w centrum miasta i parkometry

pilsudskiego

Ul. Piłsudskiego w Legionowie (fot. GP/kf)

 

W Legionowie powstała, póki co na papierze, wielofunkcyjna strefa śródmiejska. Władze zakładają, że w przyszłości będzie tu obowiązywało płatne parkowanie.

 

Uchwalone pod koniec czerwca br. nowe „Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Gminy Miejskiej Legionowo” ustanawia wielofunkcyjną strefę śródmiejską w Legionowie. W jej skład wchodzi ścisłe centrum miasta, wytyczone ulicami Jagiellońską i Tadeusza Kościuszki. Powyższa strefa ciągnie się wzdłuż ulicy Marszałka Józefa Piłsudskiego, przecinając ulice Władysława Reymonta, Stefana Batorego, Henryka Sienkiewicza oraz Mikołaja Kopernika i sięgając przylegających do tej strefy odcinków tych ulic. Aby powyższa litera prawa mogła być faktycznie stosowana, niezbędne jest teraz jej potwierdzenie i co najważniejsze uszczegółowienie w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego (mpzp).

Wyższe budynki, mniejsze działki, mniej zieleni

W legionowskim śródmieściu nowe przepisy dopuszczają budowę nie wyższych niż 12 metrów, domków jednorodzinnych, co najwyżej 18 metrowych bloków oraz mierzących nie więcej niż 20 metrów budynków usługowych. Poprzednie studium (uchwalone w 2007 roku) nie przewidywało w tej części miasta budowy szeregowców i bliźniaków, a wolnostojące domki jednorodzinne musiały być nie wyższe niż 10 m i można je było budować na działkach o powierzchni minimum 500m² . Teraz szeregowce i bliźniaki można budować na działkach o powierzchni minimum 250 m². Wolnostojące domki jednorodzinne i bloki mogą powstawać na terenach mierzących po 400 m², zaś budynki usługowe na działkach nie mniejszych niż 900 m². Nowe przepisy lokalnego prawa przestrzennego zmniejszyły także minimalną powierzchnię biologicznie czynną do 5 procent całkowitej powierzchni działki. Wcześniej powierzchnia biologicznie czynna dla działek z budynkami usługowymi wynosiła 15 procent, a dla domków jednorodzinnych 25 procent.

Zabudowa pierzejowa

Budownictwo w legionowskim Śródmieściu realizowane będzie w ciągłej zabudowie tzw. „pierzejowej”, złożonej z szeregu elewacji frontowych budynków. Na wspomnianym obszarze mogą zatem powstawać pasaże usługowe z budownictwem jednorodzinnym i wielorodzinnym w tle. Nowe studium wyraźnie preferuje lokalizowanie usług na parterach takich budynków, zaś mieszkań na ich wyższych kondygnacjach. Jeśli zaś chodzi o rodzaj dopuszczonych w legionowskim śródmieściu usług, to może być tam prowadzona działalność z zakresu administracji, organizacji społecznych, obrotu finansowego, ubezpieczeń, kultury, nauki, szkolnictwa, handlu detalicznego, gastronomii, rozrywki i turystyki, sportu, transportu czy też łączności.

Parkometry

Okazuje się, że w tej części Legionowa w niedalekiej przyszłości najprawdopodobniej ustawione zostaną parkometry. – Mając na uwadze deficyt miejsc parkingowych, w obszarze wielofunkcyjnej zabudowy śródmiejskiej proponuje się wprowadzenie strefy płatnego parkowania – czytamy w uchwalonym 28 czerwca br. przez legionowskich radnych nowym miejskim studium. Projektanci przepisów przestrzennych sugerują następnie, że jednym z adresów, które już obecnie nieco rozluźniają z aut ścisłe centrum miasta są powstałe przy legionowskim dworcu 2 garaże wielopoziomowe. Parkowanie w nich samochodów jest póki co bezpłatne.