Legionowo. Inteligentne oświetlenie drogowe. Które miejsca już wyposażono w ledy? Jak oceniacie system?

wymiana oświetlenia lapa, latarnia oświetlenie

Wymiana oświetlenia na ul. Piłsudskiego w Legionowie (fot. GP/kg)

Ulice Marszałka Józefa Piłsudskiego, Juliusza Słowackiego, generała Józefa Sowińskiego, Stanisława Wyspiańskiego, księdza pułkownika Jana Mrugacza, Szarych Szeregów, Cypriana Kamila Norwida, Zwycięstwa, Marii Konopnickiej, Wiślana, Mieczysława Smereka, Polna, Handlowa, Adama Mickiewicza, Aleja 3 Maja i Mieszka I oraz osiedle Kozłówka i Park Solidarności za ratuszem – to miejsca, w których działa już inteligenty system oświetlenia drogowego. Realizacja tej wartej przeszło 9,5 mln zł inwestycji wciąż trwa. Władz ratusza zakładają, że proces ten zostanie sfinalizowany wraz z końcem 2023 r.

Za prawie 10 mln zł

We wrześniu 2023 r. ruszył proces poprawiania oświetlenia legionowskich dróg, placów i parków. Polega on na montażu w miejskiej tkance systemu inteligentnego oświetlenia. Innymi słowy, proces ten polega na wymianie 3,56 tys. starych sodowych i metalohalogenowych lamp na te energooszczędne, ledowe emitujące białe światło oraz dotychczasowych 96 szaf oświetleniowych na takie, które zdalnie będą dostosowywać natężenie oświetlenia do aktualnych potrzeb. Inwestycję na zlecenie Urzędu Miasta (UM) w Legionowie za kwotę ponad 9,5 mln zł wykonuje Centrum Zaopatrzenia Energetyki Eltast z Radomia. W przeszłości informowaliśmy o tym wielokrotnie m. in. w tej wiadomości.

 

Wymieniono już 900 opraw oświetleniowych

Trwająca od początku września 2023 r. wymiana opraw przebiega bardzo sprawnie – zapewniają legionowscy urzędnicy. – Jak dotychczas, udało się dokonać wymiany ponad 900 opraw – dodają następnie. Mówią też, że realizacja tej inwestycji nie powoduje znaczących utrudnień drogowych w Legionowie. – Ulice Marszałka Józefa Piłsudskiego, Juliusza Słowackiego, generała Józefa Sowińskiego, Stanisława Wyspiańskiego, księdza pułkownika Jana Mrugacza, Szarych Szeregów, Cypriana Kamila Norwida, Zwycięstwa, Marii Konopnickiej, Wiślana, Mieczysława Smereka, Polna, Handlowa, Adama Mickiewicza, Aleja 3 Maja i Mieszka I oraz osiedle Kozłówka i Park Solidarności za ratuszem – to przykładowa legionowska infrastruktura, która już obecnie funkcjonuje w ramach inteligentnego systemu oświetlenia drogowego. Do końca bieżącego roku, system ten ma zacząć działać w całym mieście.

 

Aby zmniejszyć zużycie zbyt drogiego prądu

Oświetlenie uliczne jest jednym z ważniejszych elementów infrastruktury miejskiej, bezpośrednio wpływającym na bezpieczeństwo mieszkańców. Straty energetyczne związane z jego codzienną obsługą powodują, że miasta szukają rozwiązań, które będą równie wydajne, lecz przy tym ekologiczne i ekonomiczne. Jednym z takich rozwiązań jest z pewnością inteligentny system oświetlenia ulicznego. Jego zadaniem jest dopasowanie natężenia oświetlenia do aktualnych potrzeb. Po pomysł ten sięgnięto właśnie w Legionowie. – Energooszczędne oprawy, w połączeniu z monitorowaniem i sterowaniem systemem, spowodują znaczące oszczędności, a prognozowane zużycie prądu ma się zmniejszyć o ponad 60 procent w stosunku do obecnej sytuacji. Przy obecnych cenach prądu, inwestycja powinna się szybko zwrócić – podkreślają legionowscy urzędnicy. – Modernizacja ta zapewni większe możliwości sterowania oświetleniem ulicznym. Nie bez znaczenia są także opcje, jakie da nowy system, a będzie to między innymi monitorowanie stanu technicznego oraz obniżenie natężenia oświetlenia w okresie znikomego ruchu samochodowego oraz pieszego. Każda nowa oprawa jest oznakowana kodem QR, dzięki czemu w przypadku jej uszkodzenia lub zniszczenia łatwiej będzie odczytać jej parametry i zamówić nową. Ważne jest także zmniejszenie zanieczyszczenia środowiska światłem poprzez ograniczenie wysyłania go w górną półprzestrzeń i kierowanie jedynie na powierzchnie, które powinny być oświetlone – dodaje Aleksander Rogala, naczelnik wydziału gospodarki komunalnej w legionowskim magistracie.

Zalety i wady ledowego oświetlenia ulicznego

Niewątpliwymi zaletami opraw ledowych są efektywność – zapewniają bowiem bardzo wysoką skuteczność świetlną, łatwość i duży zakres sterowania strumieniem świetlnym, możliwość dokładnego kształtowania bryły fotometrycznej (w jednej tak samo wyglądającej oprawie dzięki zastosowaniu różnych soczewek i prądów możemy otrzymać różne moce i rozsyły światła dopasowane do konkretnych sytuacji i potrzeb) a także trwałość – ich żywotność jest znacznie dłuższa niż w przypadku lamp wysokoprężnych sodowych i metalohalogenowych. Ponadto w zależności od zastosowań i preferencji można dobrać różną barwę światła. Tak wielkie możliwości nowoczesnych opraw ledowych sprawiają, że czołowi producenci opraw składają je z różnych komponentów i programują pod konkretne zamówienia, co przy trudnościach w zaopatrzeniu wynikających z sytuacji na świecie znacznie wydłuża okres oczekiwania na dostawę. Na co dzień dużo słyszymy o zaletach oświetlenia led, ponieważ to świetna karta przetargowa dla marketingu. Niestety bardzo rzadko wspomina się o wadach, a jeśli już to są one ograniczane do minimum. Diody led są bardzo wrażliwe na przepięcia oraz na nawet krótkotrwałe przekroczenie dopuszczalnego prądu pracy, więc choć odporne mechanicznie to łatwo jest je uszkodzić elektronicznie. Pociąga to za sobą konieczność stosowania drogich zasilaczy o dobrej jakości oraz elektroniki stabilizującej lub przynajmniej ograniczającej prąd. Diody led nie grzeją się bardzo w czasie pracy ale ponieważ ich wewnętrzna temperatura nie może przekroczyć ~85° to należy zapewnić jej dobre chłodzenie. Zaleta, którą jest możliwość uzyskania silnego skupionego światła, jest jednocześnie jego wadą, gdyż powoduje to zwiększenie efektu olśnienia, co należy uwzględnić w konstrukcji i przy montażu opraw. Efektem, który w wielu gminach zniweczył ekonomiczny efekt wymiany oświetlenia jest charakterystyczna dla opraw led moc bierna pojemnościowa, która powstaje szczególnie podczas ich ściemniania. Opłaty za tę moc bierną potrafią być większe niż oszczędności osiągnięte w wyniku obniżenia mocy opraw. Stąd tak ważne jest, aby równocześnie z wymianą opraw wymienić także szafy sterujące na dedykowane do opraw led i zastosować w nich kompensatory mocy biernej a przy zastosowaniu dodatkowej redukcji strumienia w godzinach małego ruchu koniecznie kompensatory nadążne, dostosowujące kompensację do potrzeb w danym momencie – dowiadujemy się ze strony internetowej UM w Legionowie.