Legionowo. Inwestycje na przyszły rok. Tunel, ulica Kwiatowa od nowa, parkingi przy targu

Kwiatowa

Ulica Kwiatowa, fot. GP/kg (archiwum GP)

Budowa tunelu na Bukowcu, nowych parkingów, dróg i chodników w mieście oraz gruntowne remonty tych już mocno zniszczonych – to tylko niektóre z łącznie przeszło 20 propozycji miejskich inwestycji, zgłoszonych przez radnych z komisji rozwoju miasta do przyszłorocznego budżetu Legionowa.

Co roku do połowy września zbierane są wnioski inwestycyjne do budżetów gmin. Zwykle tych propozycji jest kilkadziesiąt. Niestety szansę na przyszłoroczną realizację ma co najwyżej kilka z nich. Gdyby zebrać wszystkie wnioski inwestycyjne, jakie wpływają do budżetu Legionowa, opiewałyby one łącznie na kwotę przekraczającą kilkadziesiąt milionów złotych. Miejska kasa nie jest w stanie udźwignąć ciężaru ich wszystkich, zatem co roku odbywa się wielka dyskusja na temat tego, gdzie te pieniądze trafią. W tym roku, o inwestycjach zrealizowanych w Legionowie w 2019 r. zdecydują już nowe, bo wyłonione podczas październikowych wyborów samorządowych, władze miasta. Które ze złożonych na ostatnim (27 sierpnia br.) posiedzeniu komisji rozwoju miasta wniosków inwestycyjnych ujęte zostaną w budżecie Legionowa na 2019 r., okaże się za nieco ponad 3 miesiące, czyli w grudniu br. Wtedy najprawdopodobniej zostanie uchwalony budżet miasta na rok następny.

Tunel najważniejszy

Wniosków inwestycyjnych do budżetu Legionowa na 2019r. w ciągu kilku najbliższych tygodni z pewnością przybędzie. Na poniedziałkowym posiedzeniu komisji rozwoju miasta (27 sierpnia br.) tego typu propozycji padło przeszło 20, zaś konkretne pomysły na przyszłoroczne miejskie inwestycje padły z ust radnych Janusza Klejmenta, Mirosława Grabowskiego, Agaty Zakliki, Mirosława Pachulskiego, Marcina Smogorzewskiego, Kazimierza Zielińskiego, Beaty Woźniak, Agnieszki Borkowskiej i Przemysława Cichockiego. Zdaje się, że najbardziej pożądaną i z pewnością największą i najkosztowniejszą z nich będzie budowa tunelu na Bukowcu. Oczywiście propozycji realizacji tej inwestycji w 2019 r. we wczorajszym (27 sierpnia br.) koncercie życzeń nie zabrakło.

Kwiatowa od nowa

Oprócz tego przedsięwzięcia, dominowały pomysły na remonty kilku już mocno zniszczonych legionowskich ulic. Wśród dróg wraz chodnikami przeznaczonych do przyszłorocznych gruntownych remontów znalazły się Aleja I Dywizji Zmechanizowanej na odcinku od Alei Sybiraków do wejścia do istniejącego przy dworcu przejścia podziemnego, droga przylegająca do tamtejszych garażów wielopoziomowych na odcinku od Alei I Dywizji Zmechanizowanej do wiaduktu nad krajówką, ulica Gabriela Narutowicza na odcinku od ulicy Targowej do ulicy kardynała Stefana Wyszyńskiego, ulica Wrzosowa i ulica Adama Mickiewicza na odcinku od ulicy generała Józefa Sowińskiego do ulicy Jagiellońskiej. Zamiast naprawy 4 już istniejących na legionowskim Bukowcu dróg, takich jak ulice Zakopiańska, Daliowa, Myśliwska, czy też Kwiatowa, przewodniczący rady miasta Janusz Klejment domagał się zbudowania ich podstaw. – Ulica Kwiatowa powinna być zbudowana od podstaw przynajmniej na odcinku od ulicy Zakopiańskiej do granic Legionowa z gminą Jabłonna – mówił Klejment.

Parkingi przy targowisku

Oprócz napraw i remontów dróg już w przeszłości zrobionych w Legionowie, radni z komisji rozwoju miasta domagali się również budowy nowych szlaków komunikacyjnych pod postacią nowych utwardzonych ulic, chodników i parkingów wyłożonych kostką. Wśród dróg, które w przyszłym roku mają szansę na powstanie i utwardzenie znalazły się ulice Krzysztofa Kamila Baczyńskiego,Tadeusza Wardenckiego, biskupa Władysława Bandurskiego, Ignacego Paderewskiego, Żelazna, Lisa Kuli i Pałacowa. Tymczasem wnioski o nowe chodniki padły wzdłuż następujących ulic – Pałacowej, Hetmańskiej na odcinku od ulicy Rycerskiej do Marszałkowskiej oraz od ulicy Stanisława Moniuszki do ulicy Parkowej. Pojawiła się też propozycja połączenia szerokim chodnikiem osiedli Sobieskiego i Jagiellońskiej. Taki ciąg dla pieszych miałyby powstać w rejonie ulic Leśnej i Piotra Wysockiego między leżącymi wzdłuż ulicy Jana III Sobieskiego działkami, na których znajdują się komis samochodowy i wybieg dla psów. Radni z komisji rozwoju miasta wnioskowali też o utworzenie nowych parkingów w Legionowie. I tak pojawiły się pomysły, aby takie postoje utworzyć przy ulicy Królowej Jadwigi na placu leżącym między szkołą podstawową nr 7 a boiskami sportowymi, przy stacji kolejowej Legionowo Przystanek od strony ulicy Kolejowej, wzdłuż targowiska miejskiego oraz przy zmodernizowanej ulicy Pałacowej.

Dodatkowy monitoring

Oprócz unowocześnienia infrastruktury drogowej radni z komisji rozwoju miasta zaproponowali, aby w 2019 r. przy stacji kolejowej znajdującej się w centrum Legionowa, zbudować podjazdy, bądź też wymienić windy w pobliskim przejściu podziemnym. Radny Mirosław Grabowski zawnioskował m. in. o montaż luster na skrzyżowaniach wszystkich legionowskich dróg ze ścieżkami rowerowymi. Innymi propozycjami poprawiającymi bezpieczeństwo były m. in. zamontowanie kamery monitoringu przy szkole podstawowej nr 3, przeniesienie kamery wiszącej na bocznej bramie Centrum Szkolenia Policji (CSP) w okolice przejścia dla pieszych przy szkole podstawowej nr 8 na Piaskach oraz montaż monitoringu wizyjnego przy dopiero co zbudowanych boiskach sportowych na tyłach „Faktorii” na osiedlu Sobieskiego. Radna Agata Zaklika zawnioskowała ponadto, aby przy boiskach ustawione zostały toalety przenośne dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, zaś radna Beata Woźniak zażyczyła sobie budowę stacji rowerowej na osiedlu Jagiellońska w Legionowie.