Legionowo. Jeden ze strażników miejskich, który pracował po alkoholu jednak bez dyscyplinarki. Zdecydowano się na porozumienie stron

Straż Miejska fot. Urząd Miasta Legionowo

Straż Miejska fot. Urząd Miasta Legionowo (archiwum GP)

Jeden ze strażników miejskich, który w 2021 r. pod wpływem alkoholu interweniował wobec pijanego mężczyzny pod jednym z bloków na osiedlu Piaski w Legionowie i który za takie zachowanie został dyscyplinarnie zwolniony z pracy porozumiał się jednak ze swoim pracodawcą, a stosunek jego pracy został rozwiązany za porozumieniem stron. Tak się stało w przypadku funkcjonariusza tej formacji, który podczas tej interwencji miał 0,4 promila alkoholu we krwi. Jak zmianę trybu rozwiązania umowy o pracę z tą osobą tłumaczy Urząd Miasta (UM) w Legionowie?

Interwencja wobec pijanego mężczyzny leżącego pod blokiem

Przypomnijmy. 25 września 2021 r. dwóch funkcjonariuszy Straży Miejskiej (SM) w Legionowie podjęło interwencję wobec pijanego mężczyzny leżącego pod jednym z bloków mieszczących się przy ulicy Zegrzyńskiej na osiedlu Piaski w Legionowie. Strażnicy przetransportowali upojonego alkoholem na policyjną komendę, która jest zarazem siedzibą ich formacji. Ich zachowanie wzbudziło podejrzenia dyżurnego SM, który zaalarmował o tym fakcie komendanta. – Mogę potwierdzić, że byłem wieczorem w naszej siedzibie, robiąc kontrolę z zaskoczenia. Trudno mi stwierdzić, czy funkcjonariusze byli trzeźwi, czy nietrzeźwi w trakcie interwencji. Ze sporządzonej przez nich notatki wynika, że podjęli ją o 19.50, a badanie stanu trzeźwości przeprowadziłem o 21.18, gdy pojawiłem się w jednostce. Panowie mieli pracować do godziny 22, więc zgodnie z przepisami podlegali w tym czasie pode mnie. Jeżeli wówczas popełniają jakiekolwiek czyny zabronione, jestem władny zareagować. Mając taki obraz sytuacji, podjąłem decyzję, żeby przebadać obydwu strażników na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu. Zrobiliśmy na to na urządzeniu policyjnym, które jest kalibrowane – tak informował w tamtym czasie redakcję Gazety Powiatowej Adam Nadworski, komendant SM w Legionowie. Szerzej na ten temat informowaliśmy w tej wiadomości.

Strażnicy miejscy sami byli pod wpływem alkoholu

Badanie alkomatem ujawniło, że strażnicy miejscy mieli po blisko 3 i 0,4 promila alkoholu we krwi. Obaj mężczyźni zostali dyscyplinarnie zwolnieni z pracy, a ich sprawą zajęły się lokalne organa ścigania. Śledczy sprawdzali czy doszło w tej sytuacji do wykroczenia polegającego na wykonywaniu obowiązków zawodowych w stanie nietrzeźwości. Mało tego, wszczęli też dochodzenie, którego celem było sprawdzenie czy interwencja strażników miejskich wobec leżącego upojonego alkoholem mężczyzny została przeprowadzona zgodnie z obowiązującymi przepisami i czy wskazani funkcjonariusze nie przekroczyli podczas niej swoich uprawnień. Ostatecznie, oba postępowania umorzono. Informowaliśmy o tym w tej wiadomości.

Nie dyscyplinarnie, tylko za porozumieniem stron

Ustaliliśmy, że jeden ze strażników miejskich, który w 2021 r. pod wpływem alkoholu interweniował wobec pijanego mężczyzny leżącego pod jednym z bloków na osiedlu Piaski w Legionowie i który za takie zachowanie został dyscyplinarnie zwolniony z pracy porozumiał się jednak ze swoim pracodawcą, a stosunek jego pracy został rozwiązany za porozumieniem stron. Tak się stało w przypadku funkcjonariusza tej formacji, który podczas tej interwencji miał 0,4 promila alkoholu we krwi. Jak zmianę trybu rozwiązania umowy o pracę z tą osobą tłumaczy UM w Legionowie?

Dlaczego?

Rzeczywiście w przypadku jednego ze strażników miejskich zmieniono tryb rozwiązania stosunku pracy – potwierdza Kamil Stępkowski, rzecznik prasowy legionowskiego ratusza. – Zgodnie z kodeksem pracy zastosowany został art.30 § 1 pkt 1. Na wstępie podkreślić należy, że stosownie do art. 46 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, stan po użyciu alkoholu zachodzi, gdy zawartość alkoholu w organizmie wynosi lub prowadzi do: 1) stężenia we krwi od 0,2 ‰ do 0,5 ‰ alkoholu albo 2) obecności w wydychanym powietrzu od 0,1 mg do 0,25 mg alkoholu w 1 dm³. Stan nietrzeźwości zachodzi wtedy, gdy zawartość alkoholu w organizmie wynosi lub prowadzi do: 1) stężenia we krwi powyżej 0,5 ‰ alkoholu albo 2) obecności w wydychanym powietrzu powyżej 0,25 mg alkoholu w 1 dm³. W przypadku jednego ze strażników doszło więc do pierwszej z wymienionych sytuacji. Zwolnienie dyscyplinarne to zawsze ostateczność. Kwestie związane z jego zastosowaniem to nadzwyczajny sposób na rozwiązanie umowy o pracę. Jego konsekwencje dla pracownika, mogą stanowić piętno na praktycznie całe jego życie zawodowe, a później i rodzinne. Informacja o takim trybie zwolnienia nie ulega przedawnieniu oraz na zawsze będzie widniała w świadectwie pracy. Biorąc pod uwagę wszystkie powyższe elementy oraz rozmowę przeprowadzoną na prośbę tej osoby zdecydowano o zmianie trybu rozwiązania umowy o pracę – tłumaczy następnie władze Legionowa ze zmiany tej decyzji.