Legionowo. Konsultacje w sprawie budżetu obywatelskiego okiem radnego Mirosława Grabowskiego

Mirosław Grabowski_wynik

Radny Mirosław Grabowski (fot. arch. GP)

Zgodnie z zarządzeniem Prezydenta Legionowa Nr 132/2019 z dnia 11 kwietnia 2019 r. w terminie od dnia 15 kwietnia 2019 r. do dnia 30 kwietnia 2019 r. przeprowadzane są na terenie Gminy Miejskiej Legionowo konsultacje społeczne z mieszkańcami. Ich celem jest zebranie od mieszkańców propozycji, uwag i opinii w sprawie projektu regulaminu Budżetu Obywatelskiego Gminy Legionowo.

Dlatego też 25 kwietnia odbyło się otwarte spotkanie z mieszkańcami Miasta Legionowo. Miało ono za zadanie poznać opinię i uwagi do projektu regulaminu Budżetu Obywatelskiego Gminy.

Radny Mirosław Grabowski podzielił się swoimi refeksjami na temat tego zebrania:

Jako radny czułem, iż mam taką potrzebę, a zarazem obowiązek wziąć udział w tych konsultacjach. O budżet obywatelski i jego wdrożenie ja i moje stowarzyszenie Nasze Miasto Nasze Sprawy zabiegaliśmy już od kilku lat, dlatego też będziemy intensywnie pracować, aby ten demokratyczny mechanizm pozwalający mieszkańcom bezpośrednio decydować o przeznaczeniu części środków budżetowych wprowadzić w Legionowie jak najszybciej. Może to skutek słabej akcji informacyjnej lub niefortunnie wybranego terminu (okres świat wielkanocnych), ale zainteresowanie taką formą konsultacji ze strony mieszkańców było znikome. Nie widziałem również szczególnego zainteresowania ze strony radnych. Oprócz mojej osoby na spotkaniu z mieszkańcami na kilka minut pojawił się radny Koryś, który nie widział potrzeby zabierania głosu w tej sprawie i po liku minutach opuścił salę. Honor radnych próbowała ratować radna Matylda Durka, która pojawiła się pod koniec dwugodzinnego spotkania. Tak więc debata nad tym regulaminem w trakcie otwartego spotkania z mieszkańcami była prowadzono pomiędzy moja osobą, Panem Januszem Baranowskim mieszkańcem osiedla Jagiellońska a zastępcą prezydenta Panem Piotrem Zadrożnym. Zgłosiliśmy do tego budżetu szereg zastrzeżeń licząc na ich uwzględnienie. Czas pokaże, czy to były realne konsultacje i czy głos mieszkańców i radnego zostanie uwzględniony. Nasze zastrzeżenia budził zapis rozdziału 2 dotyczący m.in. ograniczeń czasowych w korzystaniu ze zrealizowanych w ramach tego budżetu projektów. Byłoby to wykluczenie mieszkańców i niepotrzebne realizowanie inwestycji na obiektach i w miejscach o ograniczonym dostępie czasowym.  Być może chodziło tu o obiekty oświatowe, ale tak naprawdę realizacja tych inwestycji powinna wynikać z planów inwestycyjnych i być prowadzona przez miejską spółkę KZB. Dopuszczalne jest realizowanie w tych miejscach inwestycji w ramach budżetu obywatelskiego, ale nie mogą one powodować ograniczeń w dostępności czy też wykluczenia jakieś grupy mieszkańców.

 

 

Zastrzeżenia budzi również brak możliwości realizacji projektów na gruntach nie należących do miasta i spółek miejskich. Takie zapisy wykluczają możliwość realizacji projektów w ramach budżetu obywatelskiego na gruntach spółdzielni mieszkaniowej czy też wspólnot mieszkaniowych, których bardzo dużo jest m.in. na osiedlu Piaski. Nawiasem mówiąc przy takich zapisach na osiedlu Piaski nie powstałaby żadna inicjatywa, ponieważ nie ma tu ogólnodostępnych terenów miejskich. Proponowaliśmy, aby na grunt tego regulaminu przenieść zapisy stosowane przy zadaniach realizowanych w ramach inicjatywy lokalnej, gdzie w przypadku, gdy zadanie realizowane jest na terenie niestanowiącym własności Gminy Miejskiej Legionowo, wnioskodawca musi zapewnić Gminie prawo dysponowania nieruchomością, czyli użyczenie. Ponadto moje zastrzeżenia budzi również sposób ustalenia wyników głosowania, a szczególnie zapis mówiący o tym, że do realizacji przeznaczy się tylko te projekty, których liczba punktów osiągnie wartość co najmniej 10% liczby punktów oddanych na zwycięskie projekty. Jedynym czynnikiem rekomendacji przez zespół ds. budżetu obywatelskiego projektów wybranych do realizacji powinien być wynik uzyskany w trakcie głosowania i pula środków przeznaczonych na realizację zadań w ramach budżetu obywatelskiego. Regulamin ten również nie precyzuje zasad powoływania zespołu ds. budżetu obywatelskiego. Tu również proponowałem, aby skład takiego zespołu został określony w regulaminie poprzez wskazanie z jakiego grona i w jakiej ilości będzie się on wywodził np. radni, pracownicy Urzędu czy mieszkańcy.

Moim zdaniem, aby realnie myśleć o budżecie obywatelskim i jego faktycznym wdrożeniu do realizacji w obecnym stanie prawnym (skarga do wojewódzkiego sądu administracyjnego), powinniśmy skupić się na przygotowaniach do budżetu obywatelskiego na rok 2020. Myślę również, iż Legionowo jako miasto z dochodami w wysokości ponad 250 milionów złotych stać jest, aby na zadania związane z budżetem obywatelskim przeznaczyć kwotę większą niż proponowane obecnie przez prezydenta 500 tysięcy złotych. Słuchając m.in. głosu mieszkanki osiedla Młodych zaproponowałem rozważenie ograniczenia wysokości wartości jednego projektu np. do 100 tysięcy złotych lub możliwości podziału tego budżetu na nieformalne dzielnice Legionowa z podziałem środków przeznaczonych na realizację zadań w ramach budżetu obywatelskiego uwzględniającą liczbę mieszkańców zamieszkujących poszczególne dzielnice. W ten sposób zaktywizuje się większą grupę mieszkańców a na tym jak uważam wszystkim nam powinno zależeć. Najkrócej mówiąc – budżet obywatelski powinien pomagać budować społeczeństwo obywatelskie. Jest to narzędzie, które pozwala mieć realny wpływ na zmianę otaczającej nas rzeczywistości w wielu obszarach przestrzeni miejskiej. Warunkiem realizacji każdego projektu w ramach budżetu obywatelskiego jest uzyskanie akceptacji mieszkańców na etapie jego koncepcji – dobrze również jeżeli będzie spełnieniem ich potrzeb i oczekiwań. Myślę i mam taką nadzieję, iż nie są to jedyne konsultacje z mieszkańcami a po uwzględnieniu poprawek pracownicy ratusza ponownie spotkają się z mieszkańcami aby podnieść ich świadomość na temat budżetu obywatelskiego jako nowego narzędzia, które pozwala im w bezpośrednim głosowaniu decydować o części wydatków z budżetu gminy.

Mirosław Grabowski