Dzisiaj

18°C
ciśnienie 1015 hpa,

Jutro

15°C
min. 12°C, maks. 15°C
ciśnienie 1015 hpa,
Poziom zanieczyszczenia powietrza:Pył zawieszony PM 2.5: 3.7 µg/m3 (15% normy)Ozon gazowy (O3): 72.52 µg/m3 (60% normy)Dwutlenek siarki (SO2): 7.5 µg/m3 (2% normy)Dwutlenek azotu (NO2): 4.4 µg/m3 (2% normy)

Legionowo. Miasto nabyło nową drogę. Legionowianie z Grudzi będą mieć dostęp do wodociągów i kanalizacji!

Budowa-kanalizacji-w-ul.-Grudzie-w-Legionowie_03

Budowa kanalizacji na ulicy Grudzie w Legionowie, fot. GP (archiwum)

Legionowianie zamieszkali na Grudziach mogą odetchnąć z ulgą. Władze miasta chcą przejąć ich drogę wewnętrzną, aby umożliwić im podłączenie się do wodociągów i kanalizacji. Przyjęcie przez legionowski magistrat takiej darowizny będzie się jednak łączyło z szeregiem obowiązków po stronie miasta. Przede wszystkim, trzeba będzie tę drogę utwardzić, oświetlić i utrzymywać ją w przyzwoitej kondycji.

 Dla wygody kilkunastu rodzin

Mierząca blisko 900 m² działka położona na legionowskich Grudziach jest drogą dojazdową do 13 przylegających do niej nieruchomości. Droga ta nie ma jednego właściciela, tylko stanowi współwłasność zamieszkałych w tej części miasta rodzin. Powyższa droga przez tereny należące do miasta łączy się z ulicą Grudzie w Legionowie. Aby zamieszkali przy niej legionowianie mogli m. in. skanalizować swoje posesje, legionowskie wodociągi postawiły im pewien warunek. – Nie jest możliwe podciągnięcie sieci wodociągowej oraz kanalizacyjnej do tych działek. PWK Legionowo Sp. z o.o. stwierdziło, że zajmie się tą inwestycją w ramach swojego budżetu, gdy działka tj. ta droga wewnętrzna, będzie własnością miasta – właśnie z taką prośbą zwrócili się do legionowskich radnych właściciele wspomnianych nieruchomości. – Z punktu widzenia społeczności miejskiej lepiej jest rozwijać infrastrukturę miejską, niż budować na każdej działce studnie i zbiorniki na nieczystości płynne. Droga ma długość około 130 metrów, zaś docelowo z wybudowanej infrastruktury będzie korzystało kilkanaście rodzin – mogliśmy się dowiedzieć z uzasadnienia do przyjętej pod koniec maja br. uchwały.

 

Musicie ustawić się w kolejce!

Pod koniec maja br. legionowscy radni zapalili zielone światło dla powyższych zmian. Na mocy przyjętej przez nich uchwały, wszyscy współwłaściciele tej drogi wewnętrznej wraz z wybranymi legionowskimi urzędnikami stawią się teraz u notariusza i przed nim dokonają przedmiotowej darowizny. – Dużo takich darowizn wcześniej przyjmowaliśmy, żeby naszym mieszkańcom służyć pomocą – przekonywał radnych na sesji (30 maja br.) wiceprezydent Marek Pawlak. – Nie jestem przeciwny tej inicjatywie. Natomiast mam świadomość, że przejmując tę drogę będziemy zobowiązani i też naciskani przez tych mieszkańców do jej utwardzenia i oświetlenia. Mam prośbę do mieszkańców. Jeśli przychylimy się do tego wniosku, to chcę, żebyście Państwo wiedzieli, że są drogi, które są publiczne już od wielu lat i czekają w kolejce na utwardzenie. Kolejność utwardzenia ulic i doprowadzenia ich do kultury zajmie nam trochę czasu – uprzedzał legionowian zamieszkałych przy nowej drodze publicznej w mieście radny Marcin Smogorzewski. – Mamy pełną tego świadomość. Utwardziliśmy tę drogę we własnym zakresie – zapewnił radnego Smogorzewskiego uczestniczący w ostatniej miejskiej sesji (30 maja br.) przedstawiciel  mieszkańców sąsiadujących z tą drogą.

Obowiązki miasta

Przejęcie tej dochodzącej do ulicy Grudzie drogi wewnętrznej przez miasto, oznacza, że miasto Legionowo wzięło na siebie szereg obowiązków związanych z jej utrzymaniem w dobrym stanie technicznym oraz w czystości. Jako zarządca tej nowej drogi publicznej, miasto Legionowo będzie musiało dbać o jej nawierzchnię, a także remontować ją w razie potrzeby. W okresach zimowych obowiązkiem służb miejskich będzie zaś odśnieżanie tej drogi oraz usuwanie z niej błota i lodu.