Legionowo. W mieszkaniu przy Daliowej ulatniał się tlenek węgla. Mieszkańców uratowała czujka czadu

Czujnik tlenku węgla fot. www.brodnica.ug.gov.pl

Czujnik tlenku węgla fot. www.brodnica.ug.gov.pl

W czwartek (19 stycznia) po godz. 4 w jednym z mieszkań w bloku przy ulicy Daliowej w Legionowie ulatniał się tlenek węgla. Na miejscu interweniowała straż pożarna i pogotowie.

 

 

Informację o ulatniającym się tlenku węgla w mieszkaniu w Legionowie dyżurny Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej odebrał o godz. 4:36. Na miejsce zadysponowano zastęp straży pożarnej z JRG Legionowo i pogotowie.

 

 

Po przybyciu służb ratowniczych na miejsce zdarzenia okazało się, że tlenek węgla pojawił się w mieszkaniu bloku przy ulicy Daliowej 8. W lokalu przebywało pięć osób. Mieszkańców zbudziła czujka dymu, która wykryła ulatniający się gaz. Jeszcze przed przybyciem służb ratowniczych mieszkanie zostało przewietrzone. Jedna osoba, 22-letni mężczyzna uskarżał się na problemy zdrowotne wskazujące, że mógł podtruć się czadem. Mężczyzną natychmiast zajął się zespół ratownictwa medycznego. Na szczęście 22-latek nie wymagał hospitalizacji.

Strażacy sprawdzili dokładnie mieszkanie swoimi czujnikami gazu, jednak niczego nie wykryli. Jak ustalili strażacy odpowiedzialny za ulatnianie się tlenku węgla w mieszkaniu mógł być piec gazowy. Służby ratownicze zaleciły mieszkańcom sprawdzenia pieca gazowego przez konserwatora. Służby ratownicze prowadziły swoje działania w bloku przy ulicy Daliowej blisko godzinę.

Strażacy apelują o montowanie czujników dymu w domach i mieszkaniach

W okresie jesienno-zimowym, w naszym kraju w mieszkaniach i domach jednorodzinnych wzrasta ryzyko powstania pożarów. Najczęściej dochodzi do nich w wyniku wad albo niewłaściwej eksploatacji urządzeń grzewczych, elektrycznych i gazowych. W tym samym okresie odnotowywany jest także wzrost liczby zatruć tlenkiem węgla, zwanym „cichym zabójcą”, gdyż jest niewidoczny oraz nie ma smaku, ani zapachu. Ważne jest przypomnienie właścicielom i zarządcom budynków obowiązku okresowego dokonywania przeglądów i czyszczenie przewodów kominowych oraz sprawdzenie instalacji wentylacyjnej.

Państwowa Straż Pożarna przypomina, że:

  • Tlenek węgla to bardzo trujący gaz. Nie jest on wyczuwalny przez ludzkie zmysły. Tlenku węgla NIE usłyszysz! NIE zobaczysz! NIE poczujesz!
  • W okresie grzewczym wzrasta ryzyko powstania pożarów i zatruć tlenkiem węgla w budynkach mieszkalnych. Źródłem emisji tlenku węgla są urządzenia grzewcze opalane drewnem, węglem, gazem, olejem opałowym.
  • Co roku, a tym bardziej przed rozpoczęciem sezonu grzewczego należy wykonać obowiązkowe okresowe przeglądy i czyszczenie przewodów kominowych oraz sprawdzenie instalacji wentylacyjnej.
  • Rekomendowane jest instalowanie czujek dymu i tlenku węgla.
  • Obowiązkowe jest właściwe utrzymanie stanu technicznego czujek dymu i tlenku węgla (m.in. wymianę baterii). Osobom starszym strażacy gotowi są pomóc w zamontowaniu danej czujki lub wymianie w nich baterii.
  • Czujka tlenku węgla nie zastępuje przeglądu technicznego przewodów wentylacyjnych i kominowych.

Skąd się bierze czad i dlaczego jest tak niebezpieczny?

Czad, czyli tlenek węgla powstaje podczas procesu niecałkowitego spalania materiałów palnych. Ma silne własności toksyczne, jest lżejszy od powietrza, dlatego też gromadzi się głównie pod sufitem. Niebezpieczeństwo zaczadzenia wynika z faktu, że tlenek węgla jest: bezwonny, bezbarwny i pozbawiony smaku. Czad blokuje dostęp tlenu do organizmu, poprzez zajmowanie jego miejsca w hemoglobinie (czerwonych krwinkach), powodując przy długotrwałym narażeniu śmierć.

Co jest główną przyczyną zatruć tlenkiem węgla?

Głównym źródłem zatruć w budynkach mieszkalnych jest niesprawność przewodów kominowych: wentylacyjnych i dymowych. Ich wadliwe działanie może wynikać z: nieszczelności, braku konserwacji (w tym czyszczenia), wad konstrukcyjnych i niedostosowania istniejącego systemu wentylacji do standardów szczelności stosowanych okien i drzwi, w związku z wymianą starych okien i drzwi na nowe.

Strażacy radzą również co robić, aby uniknąć zaczadzenia:

  1. Systematycznie czyść, sprawdzaj szczelność i wykonuj przeglądy techniczne przewodów kominowych.
  2. Użytkuj tylko sprawne techniczne urządzenia, zgodnie z instrukcją producenta.
  3. Nie zasłaniaj i nie przykrywaj urządzeń grzewczych.
  4. Nie zaklejaj i nie zasłaniaj kratek wentylacyjnych.
  5. W przypadku wymiany okien na nowe, sprawdź poprawność działania wentylacji, nowe okna są najczęściej o wiele bardziej szczelne w stosunku do wcześniej stosowanych w budynku i mogą pogarszać wentylację.

Nie bagatelizuj objawów takich jak: bóle i zawroty głowy, duszność, senność, osłabienie, przyspieszona czynność serca, mogą one być sygnałem, że ulegamy zatruciu tlenkiem węgla. W takiej sytuacji natychmiast przewietrz pomieszczenie, w którym się znajdujesz i zasięgnij porady lekarskiej.

źródło: Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej