Legionowo. Podatki opłacane mieście za pomocą aplikacji mObywatel? Wniosek radnego Sławomira Traczyka

epłatności

fot. https://info.mobywatel

Niezrzeszony radny Sławomir Traczyk wnioskuje do prezydenta Legionowa, Romana Smogorzewskiego o uruchomienie w gminie Legionowo możliwości opłacania podatków lokalnych za pośrednictwem aplikacji mObywatel 2.0. Takie rozwiązanie ma poprawić komfort interesantów w korzystaniu z usług publicznych.

Wniosek

Niezrzeszony radny Sławomir Traczyk zwrócił się ostatnio z wnioskiem do prezydenta Legionowa, Romana Smogorzewskiego o rozważenie możliwości uruchomienia w ratuszu aplikacji mObywatel 2.0. służącej do opłacania podatków lokalnych. – Proszę o rozpoczęcie przygotowań do udostępnienia mieszkańcom Legionowa możliwości regulowania opłat lokalnych w aplikacji mObywatel 2.0. Do programu dołączyło już kilkadziesiąt gmin w Polsce, m. in. Zielonka, Włocławek i Nowy Dwór Mazowiecki, których mieszkańcy mogą dokonywać opłat takich jak podatek od nieruchomości, czy odbiór odpadów z poziomu ekranu komputera lub telefonu. Funkcja ePłatności za pośrednictwem aplikacji mObywatel pozwala na dokonywanie wygodnych płatności online bez żadnych dodatkowych opłat po stronie miasta, jak i płacącego. Dodatkowo użytkownik może w wygodny sposób przeglądać listę płatności oraz otrzymać powiadomienie o nowym zobowiązaniu i terminie zbliżającej się płatności – pisze we w wniosku wspomniany samorządowiec. Pismo powyższe trafiło na prezydenckie biurko we wtorek, 16 stycznia 2024 r. Postulaty w nim zawarte jeszcze nie zostały rozpatrzone.

 

Gdzie zdecydowano się na te ułatwienia?

Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) jako agent rozliczeniowy w sektorze finansów publicznych, poinformował, że ponad 60 jednostek samorządu terytorialnego rozpoczęło działania związane z udostępnieniem mieszkańcom wygodnych płatności za lokalne podatki w aplikacji mObywatel 2.0. Będą to kolejne gminy, które dołączą do m. in. Bydgoszczy, Torunia, Grudziądza, Włocławka, Sopotu, Zabrza, Polic, Rudy Śląskiej, Dąbrowy Górniczej, Wodzisławia Śląskiego, Łowicza, Piaseczna, Ostrowca Świętokrzyskiego, Bielsko-Białej, Mińska Mazowieckiego, Stalowej Woli, Kalisza, które kilka miesięcy temu uruchomiły taką usługę. Mieszkańcy tych miast mogą już opłacać podatki lokalne np. podatek od nieruchomości w aplikacji mObywatel 2.0. Jak zaznacza BGK, jest to możliwe dzięki współpracy z Ministerstwem Cyfryzacji, Centralnym Ośrodkiem Informatyki oraz Polskim Standardem Płatności – dowiadujemy się z serwisu internetowego pt. Serwis Samorządowy PAP.