Legionowo. Przejazd kolejowy na Kozłówce nie zostanie zlikwidowany – mówią kolejarze

kozlowka_przejazd_tory

Przejazd kolejowy na Kozłówce w Legionowie, fot. GP/kg (archiwum)

Przejazd kolejowy między ulicami Polskiej Organizacji Wojskowej (POW) i Szwajcarską na osiedlu Kozłówka w Legionowie nie zostanie zlikwidowany – zapewniają przedstawiciele PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. (PKP PLK S.A.). Groźba jego zamknięcia wraz z początkiem listopada pojawiła się pod koniec września.

Groźba likwidacji

Przybliżmy. Pod koniec września PKP PLK S.A. poinformowały ratusz o zamiarze likwidacji przejścia kolejowego istniejącego pomiędzy ulicami POW i Szwajcarską w Legionowie. Działania te miały się rozpocząć 1 listopada, zaś bezpośrednim powodem ich podjęcia miał być brak dostępu do tego przejazdu z drogi publicznej. Odmiennego zdania były władze miasta, które zapewniały, że przejazd leży w obrębie dróg publicznych POW, Szwajcarskiej i Kolejowej. W przestrzeni publicznej pojawiła się też informacja, że droga, o którą pyta się PKP PLK S.A., jest łączącą się z legionowskimi drogami publicznymi drogą wewnętrzną leżącą na terenie kolejowym, co do którego miasto Legionowo nie może podejmować żadnych decyzji administracyjnych. W październiku władze Legionowa interweniowały w PKP PLK S.A. w tej sprawie, wyjaśniając zarazem przedstawicielom tej firmy zawiłe stosunki własnościowe panujące w obrębie tego przejazdu.

 

 

Przejazd kolejowy na Kozłówce zostaje!

PKP PLK S.A. odstąpiły od powyższych planów, co oznacza, że przejazd kolejowy na osiedlu Kozłówka nie zostanie zlikwidowany. – PKP PLK S.A. nie mają zamiaru likwidować przejazdu kolejowo-drogowego w Legionowie przy ulicach POW i Szwajcarskiej na linii kolejowej numer 10 – mówi Karol Jakubowski z zespołu prasowego wspomnianej spółki. – PKP PLK S.A. otrzymały deklarację Urzędu Miasta Legionowo i samorządu o ustanowieniu statusu drogi na publiczną. Już w marcu 2018 roku PKP PLK S.A. zwróciły się m. in. do Urzędu Miasta Legionowo w sprawie statusu drogi dochodzącej do torów przy ulicach POW i Szwajcarskiej, bowiem nie ma ona statusu publicznej. Zmiana na publiczną pozwoli na zachowanie przejazdu i jego dotychczasowej kategorii D. PKP PLK S.A., zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia 20 października 2015r. porządkują system komunikacyjny w gminach, którego częścią są przejazdy kolejowo-drogowe. Lecz każdy przejazd musi być zabezpieczony od dwóch stron: od drogi i od toru. W przypadku miejsc, gdzie nie było prawnego zarządcy drogi, PKP PLK S.A. kontaktują się z gminami w sprawie statusu drogi – wyjaśnia następnie.