Legionowo. Przeładowywanie i magazynowanie śmieci przy Sikorskiego. Decyzja środowiskowa zostanie zaskarżona

przeładownia śmieci sikorskiego2

Nieruchomość przy ulicy generała Władysława Sikorskiego w Legionowie, na której miała powstać przeładownia śmieci, fot. GP/kg (archiwum)

Pomyślna decyzja środowiskowa dla stacji przeładunkowej śmieci przy ulicy Sikorskiego w Legionowie zostanie zaskarżona do Samorządowego Kolegium Odwoławczego (SKO) w Warszawie. Legionowianie, którzy nie chcą tej inwestycji mogą się jeszcze podpisać się pod odwołaniem wytykającym błędy popełnione przy podejmowaniu tej decyzji.

Przypomnijmy. 21 grudnia 2020r. Urząd Miasta w Legionowie wydał pozytywną decyzję środowiskową dla budowy stacji przeładunkowej śmieci na przeszło 3 tys. m² działce przemysłowej, położonej pomiędzy ulicami Władysława Sikorskiego i Suwalną w Legionowie. W decyzji jest również mowa o magazynowaniu śmieci. Inwestycję chce zrealizować firma MS-EKO tj. obecny operator śmieciowy Legionowa oraz kilku sąsiednich gmin.

 

Odwołujemy się! – mówią mieszkańcy

Radny Dariusz Petryka nie zgadza się z tą decyzją i chce ją zaskarżyć do SKO w Warszawie. Na tą okoliczność napisano odwołanie, w którym pojawiają się żądania jej uchylenia i ponownego rozpatrzenia tej sprawy przez legionowski magistrat. Udało nam się ustalić, że pod  pismem podpisze się wielu legionowian mieszkających w sąsiedztwie planowanego przedsięwzięcia, a dokument za pośrednictwem lokalnego urzędu trafi na biurka decydentów z warszawskiego SKO.

Najważniejsze zarzuty

Zdaniem skarżących, decyzja środowiskowa dająca zielone światło dla budowy przeładowni śmieci w Legionowie narusza zapisy kodeksu postępowania administracyjnego w zakresie nie podjęcia wszystkich koniecznych działań niezbędnych do załatwienia tej sprawy z uwzględnieniem interesu społecznego. Wobec stanowiska ratusza padają zarzuty wielu braków i nieprecyzyjności, mogących w praktyce zagrażać bezpieczeństwu środowiska. Dotyczą one zwłaszcza braku informacji o maksymalnej masie śmieci mogących być w jednym czasie składowanych na tej działce, niedoprecyzowanych losów ścieków pochodzących z tego obiektu, czy też braku określenia natężenia ruchu śmieciarek. Skarżący zauważają ponadto, że w decyzji nie określono wystarczająco, jak inwestycja będzie zabezpieczona przed emisją odorów. Jest w niej, bowiem mowa o maksymalnie dobowym magazynowaniu m. in. bioodpadów i odpadów zmieszanych w boksach na zewnątrz, zamiast w zamkniętej hali. Autorzy skargi podnoszą, że tego rodzaju odpady śmierdzą już w momencie ich odbioru od mieszkańców, a magazynowanie ich na zewnątrz nawet tylko przez dobę wcale tych niemiłych zapachów nie zneutralizuje. W dalszej części pisma zwraca się uwagę na niezgodność decyzji środowiskowej dla tego przedsięwzięcia z zapisami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (mpzp) dla tej przemysłowej części Legionowa. Lokalne przepisy przestrzenne dopuszczają tu, bowiem inwestycje potencjalnie znacząco oddziałujące na środowisko, ale pod warunkiem wcześniejszego wykonania oceny oddziaływania na środowisko i wynikających z niej pozytywnych rekomendacji.

Bez raportu środowiskowego

Dla planowanej przy ulicy Sikorskiego w Legionowie przeładowni śmieci nie wykonano oceny oddziaływania na środowisko, czyli tzw. raportu ooś. W trakcie przygotowywania dokumentu kompleksowo oceniany jest wpływ inwestycji na środowisko, w tym na zdrowie ludzi. Jego głównym zadaniem jest przedstawienie wszystkich możliwych zagrożeń związanych z jej realizacją.

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska: Takiej potrzeby nie ma

W trakcie rozpatrywania wniosku firmy MS-EKO prezydent Roman Smogorzewski zapytał Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Warszawie, czy do budowy stacji przeładunkowej śmieci przy ulicy Sikorskiego w Legionowie potrzebny jest raport środowiskowy. Ten po 9 dniach stwierdził, że takiej potrzeby nie ma. Skarżący tą decyzję środowiskową podnoszą,  że decyzja zapadła zbyt szybko, wskazują na ryzyko jej nierzetelności w związku ze zbyt krótkim czasem na zebranie i zapoznanie się z materiałem dowodowym, domagają się wykonania szczegółowego raportu środowiskowego dla tego przedsięwzięcia.

Do sprawy będziemy wracać.

Poniżej zamieszczamy zdjęcia prezentujące pełną treść odwołania do SKO w Warszawie w sprawie pozytywnej decyzji środowiskowej dla stacji przeładunkowej śmieci przy ulicy Sikorskiego w Legionowie.