Legionowo. Ratusz ogłosił granice okręgów wyborczych. Ilu radnych wybiorą mieszkańcy w poszczególnych okręgach?

głosowanie w lokalu wyborczym, Wybory Prezydenckie 2020 w Polsc

Wybory (fot. stock.adobe.com)

Urząd Miasta Legionowo poinformował, że w zbliżających się wyborach samorządowych mieszkańcy miasta oddadzą swoje głosy na miejskich radnych w czterech okręgach wyborczych. Ilu radnych wybiorą mieszkańcy w poszczególnych okręgach wyborczych na terenie miasta?

 

 

29 stycznia 2024 r. opublikowano rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów Donalda Tuska z dnia 29 stycznia 2024 r. w sprawie zarządzenia wyborów samorządowych. Rozporządzenie weszło w życie 30 stycznia 2024 r.

 

 

Wybory samorządowe w 2024 roku odbędą się w dniach 7 i 21 kwietnia. W nadchodzących wyborach samorządowych Polacy będą wybierać członków organów jednostek samorządu terytorialnego – rad gmin, rad powiatów, sejmików województw oraz prezydentów, burmistrzów miast i wójtów, a także członków rad dzielnic m.st. Warszawy. W samorządach, w których 7 kwietnia nie uda się wybrać włodarza, konieczna będzie druga tura. Została ona zaplanowana na 21 kwietnia.

Ilu radnych wybiorą mieszkańcy Legionowa w nadchodzących wyborach samorządowych?

Obecnie w Radzie Miasta Legionowo zasiada 23 radnych. W przyszłej kadencji legionowskiego samorządu liczba radnych zmniejszy się do 21. Decyzję taką podjął 20 listopada 2023 roku ówczesny Wojewoda Mazowiecki Tobiasz Bocheński, a podyktowana ona była tym, że liczba mieszkańców Legionowa spadła poniżej 50 tys. W obowiązujących przepisach ustalono, że miasta poniżej 50 tys. mieszkańców (osób zameldowanych) będą miały liczbę radnych na poziomie 21. Liczba mandatów została ustalona na podstawie pochodzących z Centralnego Rejestru Wyborców danych dotyczących liczby mieszkańców (osób zameldowanych) gmin według stanu na 30 września 2023 r.

Granice okręgów wyborczych w Legionowie

2 lutego br. Prezydenta Miasta Legionowo Roman Smogorzewski wydał obwieszczenie, w którym poinformował o okręgach wyborczych, ich granicach i numerach, liczbie radnych wybieranych w okręgach wyborczych oraz siedzibie Miejskiej Komisji Wyborczej w Legionowie.

Granice okręgu wyborczego nr 1 w Legionowie (liczba radnych wybieranych w okręgu – 6)

Adama Asnyka, Adama Mickiewicza od nr 1 do nr 15 (strona nieparzysta) i od nr 2 do nr 20 (strona parzysta), Akacjowa, Aleja Legionów, Aleja Róż, Aleksandra Głowackiego, Artura Grottgera, Barska, Bolesława Chrobrego, Cynkowa, Bolesława Leśmiana, bpa. Władysława Bandurskiego, Brzozowa, Bukowa, Cieszyńska, Dębowa, Emilii Plater, Franciszka Ksawerego Lubeckiego, Gabriela Narutowicza, gen. Jana Henryka Dąbrowskiego, gen. Józefa Chłopickiego, gen. Józefa Dwernickiego, gen. Józefa Bema, gen. Józefa Sowińskiego od nr 29 do końca (strona nieparzysta) i od nr 34 do końca (strona parzysta), gen. Władysława Sikorskiego, Gdańska od nr 1 do końca (strona nieparzysta), Gnieźnieńska, Górnośląska, Grabowa, Grunwaldzka, Grzybowa, Hetmańska od nr 23 do końca (strona nieparzysta) i od nr 18 do końca (strona parzysta), Ignacego Paderewskiego, Jagiellońska od nr 39 do końca (strona nieparzysta) i od nr 24 do końca (strona parzysta), Jana Kilińskiego, Jana Kochanowskiego, Jana Kossaka, Jana Matejki, Jana Pawła I, Jana III Sobieskiego od nr 107 do końca (strona nieparzysta) i od nr 32 do końca (strona parzysta), Jana Kozietulskiego, Jasnogórska, Jaśminowa, Joachima Lelewela, Jodłowa, Józefa Mireckiego, kard. Stefana Wyszyńskiego, Kamienna, Klonowa, Kolejowa do nr 2 do końca (strona parzysta), Kaszubska, Kazimierza Wielkiego od nr 2 do nr 18 (strona parzysta), Kościelna, Krakowska, Krucza, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, ks. Augustyna Kordeckiego, ks. Jana Ignacego Skorupki, ks. Piotra Skargi, ks. Józefa Schabowskiego, Kujawska, Leopolda Lisa Kuli, Leszczynowa, Leopolda Staffa, Lubelska, Lwowska, Łowicka, Mariana Langiewicza, Marii Konopnickiej, Marszałkowska, Mazowiecka, Miedziana, Morwowa, Niklowa, Olszankowa, Olszowa, Orzechowa, Ostrobramska, Parkowa, Piastowska, Pomorska, Poznańska, Projektowana, Prymasowska od nr 1 do końca (strona nieparzysta) i od nr 8B do końca (strona parzysta), Rycerska od nr 2 do końca (strona parzysta), Sadowa, Suwalna, Senatorska od nr 9 do końca (strona nieparzysta) i od nr 10 do końca (strona parzysta), Sosnowa, Srebrna, Stanisława Moniuszki, Stanisława Konarskiego, Stefana Batorego od nr 41 do końca (strona nieparzysta) i od nr 38 do końca (strona parzysta), Stefana Czarnieckiego od nr 7A do końca (strona nieparzysta) i od nr 14 do końca (strona parzysta), Stefana Gawryszewskiego, Stefana Okrzei, Szarych Szeregów, Szczygla, Świerkowa, Tadeusza Kościuszki od nr 21B do końca (strona nieparzysta) i od nr 16D do końca (strona parzysta), Tadeusza Wardenckiego, Topolowa, Targowa, Toruńska, Wandy Tomczyńskiej, Warmińska, Weteranów, Wierzbowa, Wileńska, Wiślana, Wiśniowa, Wronia, Wrzesińska, Zbigniewa Herberta, Złota, Zygmunta Krasińskiego od nr 1 do nr 17 (strona nieparzysta) i od nr 2 do końca (strona parzysta), Zygmuntowska, Żelazna.

Granice okręgu wyborczego nr 2 w Legionowie (liczba radnych wybieranych w okręgu – 5)

Aleja 1 Dywizji Zmechanizowanej od nr 2 do końca (strona parzysta), Aleja Sybiraków, Aleksandra Wilcza, 11 Listopada, Balonowa, Bałtycka, Daliowa, Długa, Dolna, Franciszka Żwirki, Gajowa, Gdyńska, gen. Bolesława Roi, gen. broni Tadeusza Buka, Górna, Grudzie, Handlowa, Helska, Jasna, Kolejowa od nr 1 do nr 5 (strona nieparzysta), kpt. Zbigniewa Burzyńskiego, Krakusa, Kręta, Krótka, Kwiatowa, Malinowa, Meteorologiczna, Narciarska, Mieczysława Smereka, Miła, Myśliwska, Nowa, Obrońców Lwowa, Orląt Lwowskich, Partyzantów, Piaskowa, Plantowa, Podgórska, Polankowa, Polna, Polskiej Organizacji Wojskowej, ppłk. Franciszka Hynka, Przemysłowa, Rotmistrza Witolda Pileckiego, Sielankowa, Słoneczna, Spacerowa, Spokojna, Stanisława Wigury, Strużańska, Szwajcarska od nr 2 do końca (strona parzysta), Tatrzańska, Warszawska od nr 1 do końca (strona nieparzysta), Wąska, Wiejska, Wita Stwosza, Władysława Łokietka, Wrzosowa, Wspólna, Wymarzona, Zaciszna, Zakopiańska, Zegrzyńska.

Granice okręgu wyborczego nr 3 w Legionowie (liczba radnych wybieranych w okręgu – 5)

Aleja 3 Maja od 1 do 31 (strona nieparzysta), od 2 do 30 (strona parzysta), Władysława Broniewskiego, Fryderyka Chopina, ppłk. Edwarda Dietricha, Hubala 1, od 2 do końca (strona parzysta), Królowej Jadwigi od nr 9 do końca (strona nieparzysta) i od nr 10 do końca (strona parzysta), Jagiellońska od nr 1 do nr 37 (strona nieparzysta) i od nr 2 do nr 22G (strona parzysta), Kazimierza Wielkiego od nr 1 do końca (strona nieparzysta), Kazimierza Wielkiego od nr 20 do końca (strona parzysta), Mikołaja Kopernika, Tadeusza Kościuszki od nr 1 do nr 21A (strona nieparzysta) i od nr 2 do nr 16C (strona parzysta), Zygmunta Krasińskiego od nr 19 do końca (strona nieparzysta), Adama Mickiewicza od 17 do końca nieparzyste, od 22 do końca parzyste, ks. płk Jana Mrugacza od 1 do końca (strona nieparzysta), od 2 do końca (strona parzysta), Cypriana Kamila Norwida od nr 1 do nr 7 (strona nieparzysta) i od nr 2 do nr 2C (strona parzysta), Ogrodowa od nr 2 do końca (strona parzysta), marsz. Józefa Piłsudskiego od nr 1 do nr 45 (strona nieparzysta) i od nr 2 do nr 30 (strona parzysta), Władysława Reymonta, Rynek, Henryka Siemiradzkiego, Henryka Sienkiewicza, Juliusza Słowackiego, gen. Józefa Sowińskiego od nr 1 do nr 9 (strona nieparzysta), 13, 15, od 17 do 27 (strona nieparzysta) i od nr 2 do nr 32 (strona parzysta), Stefana Batorego od nr 1 do nr 39A (strona nieparzysta) i od nr 2 do nr 36 (strona parzysta), Warszawska od nr 2 do nr 62 (strona parzysta), Stanisława Wyspiańskiego, Stefana Żeromskiego.

Granice okręgu wyborczego nr 4 w Legionowie (liczba radnych wybieranych w okręgu – 5)

Aleja 3 Maja od 30A do końca (strona parzysta), od 33 do końca (strona nieparzysta), Stefana Czarnieckiego od nr 1 do nr 7 (strona nieparzysta) i od nr 2 do nr 12 (strona parzysta), Graniczna, Hetmańska od nr 1 do nr 21 (strona nieparzysta) i od nr 2 do nr 16 (strona parzysta), Hubala od 3 do końca (strona nieparzysta), Husarska, Królowej Jadwigi od nr 1 do nr 7A (strona nieparzysta), od 2 do 8 (strona parzysta), Jana III Sobieskiego od nr 1 do nr 105A (strona nieparzysta) i od nr 2 do nr 30 (strona parzysta), Leśna, Listopadowa, Stanisława Małachowskiego, Marysieńki, Mieszka I, Cypriana Kamila Norwida od nr 9 do końca (strona nieparzysta) i od nr 4 do końca (strona parzysta), Ogrodowa od nr 1 do końca (strona nieparzysta), Orla, Pałacowa, marsz. Józefa Piłsudskiego od nr 47 do końca (strona nieparzysta), Prymasowska od nr 2 do nr 8A (strona parzysta), Tadeusza Rejtana, Rycerska od nr 1 do końca (strona nieparzysta), Senatorska od nr 1 do nr 7B (strona nieparzysta) i od nr 2 do nr 8A (strona parzysta), Jerzego Siwińskiego, gen. Józefa Sowińskiego 11, 15A, Romualda Traugutta, Warszawska od nr 64 do końca (strona parzysta), Wilanowska, Piotra Wysockiego, Zwycięstwa.

Siedziba Miejskiej Komisji Wyborczej w Legionowie mieści się w Urzędzie Miasta Legionowo: ul. marsz. Józefa Piłsudskiego 41, 05-120 Legionowo pok. 4.04, III piętro.

Wybory samorządowe 2024 coraz bliżej, co trzeba zrobić, żeby oddać głos w danej gminie?

Osoby, które na stałe zamieszkują obszar danej gminy, ale nie są w niej zameldowane, mogą zostać ujęte w stałym obwodzie głosowania po złożeniu pisemnego wniosku w urzędzie gminy lub za pośrednictwem profilu zaufanego.

Prawo do głosowania w wyborach mają:

  • Obywatele Polski, którzy najpóźniej w dniu wyborów ukończyli 18 rok życia,
  • Obywatele Unii Europejskiej niebędący obywatelami Polski, którzy najpóźniej w dniu głosowania kończą 18 lat oraz zgodnie z prawem stale zamieszkują w Polsce, mają prawo wybierania radnych wyłącznie do rady gminy oraz burmistrza.

Nie mają prawa wybierania osoby pozbawione praw publicznych lub ubezwłasnowolnione prawomocnym orzeczeniem sądu oraz pozbawione praw wyborczych prawomocnym orzeczeniem Trybunału Stanu.