Legionowo. Samoobsługowe wypożyczalnie rowerów od 2019 roku

veturilo

Samoobsługowa stacja rowerowa w stolicy, fot. Warszawski Rower Publiczny

Budowę samoobsługowych wypożyczalni rowerów w Legionowie zapowiedział prezydent Roman Smogorzewski. System miałby zostać uruchomiony w 2019r. i na początek w jego skład wejdzie 100 rowerów.

Rowerem miejskim od stacji do stacji

Zastanawiamy się nad wprowadzeniem do Legionowa rowerów miejskich. Na początek myślimy o 100 rowerach. Jak państwo zauważyliście, jesteśmy już po wyborach, więc to nie jest żadna obietnica wyborcza – zapowiedział w minioną środę (24 października br.) prezydent Roman Smogorzewski. Rowery miejskie miałyby być obsługiwane przez wybranego w przetargu zewnętrznego operatora, zaś rozwiązania legionowskie oparte by były na tych już sprawdzonych warszawskich. Firma, która wygrałaby ten konkurs, zbudowałaby w Legionowie system samoobsługowych wypożyczalni jednośladów. Te wypożyczalnie umiejscowione zaś byłyby w różnych dzielnicach miastach w taki sposób, aby umożliwić ich mieszkańcom swobodne dostanie się do wybranego punktu. Rower można by było wypożyczyć np. na osiedlu Sobieskiego, a oddać przy dworcu.

 

Na dobry początek 100 jednośladów

Prezydent Roman Smogorzewski zdradził radnym na ostatniej sesji (24 października br.), że wstępne rozmowy w tym temacie już się odbyły, zaś przeprowadzono je z firmą, która obsługuje stolicę tj. z firmą „Nextbike” oferującą warszawiakom rowery miejskie Veturilo. Smogorzewski zasygnalizował przy tym, że koszty uruchomienia tej usługi w Legionowie będą dość wysokie. Podkreślił jednak, że na realizację tego celu da się wygospodarować odpowiednie kwoty z przyszłorocznego legionowskiego budżetu. – Średnio obsługa jednego takiego roweru waha się od 100 do 150 zł w skali miesiąca. Przy 100 rowerach jest to 25 tys. zł miesięcznie. Jeśli zobaczymy, że będzie więcej chętnych na korzystanie z tej usługi, to oczywiście będziemy ją dalej rozwijali – ujawnił następnie.

Warszawskie wzorce

System samoobsługowych wypożyczalni rowerów miejskich działa w stolicy w ramach Zarządu Transportu Miejskiego (ZTM). Począwszy od 2012r. w Warszawie powstało łącznie przeszło 350 stacji, na których można wypożyczyć rower miejski Veturilo. Przez pierwsze 20 minut można nim jeździć za darmo, potem zaś system pobiera od użytkowników opłaty zgodnie z zasadą, że im dłuższa jazda na danym jednośladzie, tym wyższa stawka godzinowa.