Legionowo. Spółdzielcy będą płacić za trzymanie ciepłej wody w rurach w stałej gotowości! SMLW pracuje nad zmianą sposobu rozliczania kosztów ciepła

bloki legionowo

Spółdzielnia Mieszkaniowa Lokatorsko-Własnościowa (SMLW) w Legionowie pracuje nad zmianą sposobu podziału kosztów zużytej przez będące pod jej zarządem budynki wielorodzinne energii cieplnej. Jedną z tych zmian ma być wprowadzenie do comiesięcznych czynszów mieszkaniowych stałej opłaty za cyrkulację ciepłej wody w rurach. Innymi słowy, lokatorzy będą płacić nawet wtedy, kiedy nie będą zużywać ciepłej wody.

Za trzymanie ciepłej wody w spółdzielczych rurach w stałej gotowości, w 2024 r. trzeba będzie zapłacić

Redakcja Gazety Powiatowej ustaliła, że legionowska SMLW pracuje obecnie nad zmianą sposobu podziału kosztów zużytej przez będące pod jej zarządem budynki wielorodzinne energii cieplnej. Efekty tych prac mają zostać ujęte w spółdzielczym regulaminie, uchwalonym następnie przez spółdzielczą Radę Nadzorczą. Jedną z nowości, która ma się pojawić w pozycjach umieszczanych na comiesięcznych rozliczeniach kosztów spółdzielczych mieszkań ma być stała opłata za cyrkulację ciepłej wody w rurach. Innymi słowy, za trzymanie ciepłej wody w stałej gotowości, spółdzielcy będą musieli zapłacić. Ma to nastąpić już w 2024 r. Kiedy dokładnie? Na ten moment jeszcze nie wiadomo. Powyższe zmiany podyktowane są modyfikacją prawa na szczeblu ogólnokrajowym. Ich podstawami prawnymi są natomiast ustawa o prawie energetycznym oraz rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska z 7 grudnia 2021 r. oraz Ministra Infrastruktury i Rozwoju z 27 lutego 2015 r.

 

Jak to jest obecnie?

W zużytej przez spółdzielcze bloki energii cieplnej, uwzględniana jest również energia cieplna zużyta do podgrzewu zimnej wody. Co ważne, nie ma oddzielnych liczników podsumowujących faktyczne zużycie tego medium do podgrzewu wody. Aktualny regulamin legionowskiej SMLW mówi, że zaliczka za podgrzew wody uwzględniania w comiesięcznych opłatach za mieszkania jest kalkulowana dla wszystkich spółdzielczych lokali w oparciu o współczynnik 0,32 GJ niezbędny do podgrzania 1 m³ wody. Obecnie koszt ten jest taki sam dla wszystkich spółdzielców i wynosi 47,20 zł za podgrzew 1 m³ zimnej wody. Szerzej o sposobie rozliczania zużytej przez spółdzielcze budynki energii cieplnej informowaliśmy w tej wiadomości.

 

Każdy blok będzie płacił inne stawki za podgrzew wody

W 2024 r. w spółdzielczych zasobach mieszkaniowych ma się diametralnie zmienić sposób rozliczania energii cieplnej. Ciepłomierze istniejące w każdym spółdzielczym bloku mają oddzielnie liczyć energię cieplną zużytą przez taki budynek do ogrzania znajdujących się w nim mieszkań oraz tę wykorzystaną do podgrzania wody przez wszystkich lokatorów w nim zamieszkałych. W ramach energii cieplnej zużytej przez dany budynek do podgrzania wody ma zostać wprowadzona stała miesięczna opłata za tzw. cyrkulację ciepłej wody w rurach. Z uwagi na różną ilość ciepła zużytą przez poszczególne spółdzielcze bloki do podgrzania zimnej wody, ta tzw. opłata cyrkulacyjna w każdym bloku będzie miała różną wysokość. Mówi się, że jej wysokość ukształtuje się na poziomie od 40 do 60 procent ciepła, dotąd rozliczanego na poczet podgrzewu wody.

Zmienią się także i pozostałe stawki

Wprowadzenie tzw. opłaty cyrkulacyjnej do comiesięcznych rozliczeń za utrzymanie spółdzielczych mieszkań pociągnie za sobą także i inne zmiany. Mianowicie, zmienią się stawki za podgrzew zimnej wody i najpewniej te związane z naliczanym za 1 m² mieszkania centralnym ogrzewaniem. Te pierwsze, czyli za podgrzew wody na pewno się zmniejszą, jeśli zaś chodzi o te drugie tj. te związane z centralnym ogrzewaniem, w tym momencie nie da się tego jednoznacznie przesądzić.

Cyrkulacja wody w rurach stanowi część kosztów zmiennych podgrzania wody. SMLW w Legionowie kupuje ciepło od miejskiej elektrociepłowni m. in. po to, aby przygotować ciepłą wodę dla każdego mieszkania w danym bloku, niezależnie od ilości zużycia tej wody. Niemniej, ta krążąca w rurach zimna woda musi zostać podgrzana, tak aby każdy ze spółdzielców i to w każdej chwili mógł jej użyć. Może się więc zdarzyć, że ktoś wyjedzie na parę miesięcy, zakręci kurki z wodą, ale za trzymanie ciepłej wody w gotowości i tak będzie musiał zapłacić.

Inne spółdzielnie już korzystają z tych rozwiązań

Po tego typu rozwiązania już w przeszłości sięgnęły także i inne krajowe spółdzielnie. Tak się stało w 2011 r. m. in. w spółdzielni Przełom w Mińsku Mazowieckim. Wówczas stałą opłatę cyrkulacyjną za krążenie ciepłej wody w rurach wprowadzono dobrowolnie, a nie obligatoryjnie, jak to będzie miało miejsce w 2024 r. w ramach legionowskiej SMLW. Przedstawiciele spółdzielni Przełom już w przeszłości przekonywali do słuszności tego typu rozwiązań argumentami typu, że taki sposób naliczania tych opłat jest po prostu sprawiedliwszy dla mieszkańców. – Koszty podgrzania wody poniesione przez daną nieruchomość pokrywali tylko ci, którzy z niej korzystali, choć jest ona przygotowana dla wszystkich mieszkańców. Zdarzało się więc, że w niektórych lokalach w ogóle ciepłej wody nie używano. Po prostu zimną wodę podgrzewano na gazie, który jest rozliczany ryczałtem ustalanym w oparciu o liczbę osób mieszkających w danym lokalu. Tacy lokatorzy nic za ciepłą wodę nie płacili. Koszty jej podgrzania dla nich pokrywali więc sąsiedzi – podkreślali przedstawiciele tej spółdzielni na łamach dziennika Rzeczpospolita w 2011 r.

Podziel się tą informacją ze znajomymi

Facebook
Google+

komentarze: 30

  1. Nic cię szymek nie uratuje. Podpisy zebrane, walne się odbędzie i lecisz z całym zarządem i dupowłazami pracownikami.

  2. Zwołać walne i odwołać ta bandę darmozjadów którzy nas łupią po kieszeni Nie dajmy się im omamić teraz obniża 20 zł a na wiosnę podwyższa 100zł Ciekawe jakie premie na święta sobie przyznają Ludzie trzeba rozwalić ten zarząd bo dalej będą nas łupić

  3. Oj nie chciało się niektórym komentującym nawet artykułu przeczytać… Zmieniło się prawo i od stycznia opłata stała będzie obowiązkowa. Nie dlatego że tak wymyślił prezes, tylko dlatego że wymyślili tak politycy. Zgadnijcie którzy?

    • Przecież tu najgłośniej piszczą pisiorki. 🤣🤣🤣

  4. Jak nie pasuje to wyłączyć cyrkulację i nie bedzią ludzie płacić za ciepłą wodę w gotowości. Po prostu odkręcą ciepłą wode, zleją wiadro zimnej i będzie ciepła. Może będzie taniej, nie wiem, jak ważne aby nie było było lamentu bo to psuje nerwy.

  5. Najbardziej roszczeniowe bydło mieszka w blokach. Wszystko za darmo, woda za darmo, ciepło za darmo, parkingi za darmo, komunikacja za darmo. Do tego dramatyczny brak poszanowania swojego otoczenia i sąsiadów. Bloki to wylęgarnia patologii i biorobotów. Dowalać opłaty po sam korek.

    • No i po co prowokujesz Pnie Prezydencie, mało jeszcze szczucia w tym kraju?

  6. To chyba jedna z najdroższych spółdzielni w Polsce. Znajomi z Warszawy za mieszkanie podobne do mojego płacą prawie połowę mniej czyszu z metra. W dodatku ich blok z lat 60-tych jest wyremontowany i ocieplony, terakota i kafelki na klatce schodowej, domofon i monitoring, a na schodach oświetlenie tylko tam gdzie ktoś idzie. No i wydzielony parking dla mieszkańców bloku w cenie czynszu! Można? Można! To nie to, co naszym slumsie 😡

    • Gdzie tak jest? Po co pieprzysz takie bzdury? Moi znajomi na osiedlu z 2008 roku, przy Skarbka z Gór za 54m płacą podobny czynsz, do tego dodatkowo za miejsce w garażu podziemnym. Gdzie mieszkają twoi znajomi?

      • W Ursusie

    • Sady Żoliborskie.

  7. SMLW to jedna z lepszych spółdzielni w kraju. Bloki są zadbane, na bieżąco remontowane, otoczenie pielęgnowane. Spółdzielnia cały czas inwestuje, w tym w nowe, eleganckie budynki. Problem jest w tym, że w starych blokach mieszka dużo robolskiej patusiarni, którą kiedyś do Legionowa sprowadzano hurtowo z różnych zadupi i im się wydaje, że to cały czas jak za PRL i wszystko ma być za darmoszkę. Opłaty trzeba podwyższać, a jak kogoś nie stać, to niech się pod Zamość czy inny Chełm wyprowadzi.

    • Ciebie bym wysiedlił robolu. Mam trzy mieszkania, w jednym mieszkam, dwa na wynajem. Żyć, nie umierać.

    • Najlepsza jak Pan w swoich komentarzach…..

    • Twój Stary to sobie wynajmuj, niedługo za 3tys za 2 pokoiki nie znajdziesz, chętnych plus czynsz 1tys. Chyba że 15 ajatollahow na spółkę.

  8. A wczorajszą G.W. podała, że Legionowo znajduje się na niszy gdzie pod ziemią znajduje się tzw. „gorąca woda”. (…) Wołomin aktualnie robi odwierty …

  9. I wreszcie. Oszuści i złodzieje pozakrecają grzejniki i twierdzą, że ciepło mają cudzym kosztem. Patole blokowe.

  10. Blokowiska to wylęgarnia złodziejstwa i darmozjadów. Szczególnie wieżowce. Wszytko się należy za darmo. Albo placisz albo won na wschód.

  11. Artykuł kompletnie bez sensu. Ustawa nakazuje oddzielne opomiarowanie ciepła o ogrzewania i ciepła do podgrzania wody. Jeżeli kupujemy ciepło z elektrociepłowni to opłaty dzielą się na stałe ( wg mocy zamówione wynikającej z maksymalnych ewentualnych potrzeb) i zmienne wynikające ze zużycia ciepła na liczniku. Te koszty stałe to może być owa opłata cyrkulacyjna. Po prostu inna nazwa. Koszty stałe można rozłożyć na liczbę punktów odbioru lub na liczbę lokali. Być może spółdzielnia w Legionowie sama produkuje ciepło. Tu też da się wyodrębnić część stałą i zmienną, choć ich podział jest trudniejszy. Ale podział na części stałe ( cyrkulacja) i zmienne to normalne i tak być powinno.

  12. Witamy w Legionowie… Jak mieszkańcy siedzieli cicho płacili za wszystko i nie za bardzo ingerowali w to za co płacą to byli kochanymi klientami
    Kiedy jednak zaczęło do nich docierać że ktoś robi ich w przysłowiowego wała nagle stali się patolami, oszustami, złodziejami, darmozjadami i bydłem które chcą wszystko za darmo

    • Bydło i patologia zawsze chce za darmo. Na tym polegał „sukces” pis – na przewalaniu hajsu na wszelkie możliwe patole. A teraz wszyscy normalni za to zapłacą. Poza tym jak ktoś bierze pińcet+ i inne socjale, 13,14-tki, to morda w kubeł i płacić za ciepło. Jakby mogli w bloku palić śmieciami, to by palili, bo „za darmo”.

  13. Pisiorki wprowadzili nowe przepisy, a ich wyborcy wieszają psy na tych, którzy myszą te pisdzielskie przepisy wprowadzić w życie. Chce się 500 plusy, 800 plusy, trzynastki, czternastki, to trzeba płacić nowe kolejne podatki. Rząd nie ma swoich pieniędzy. 🤣🤣🤣

  14. Zaprowadzić rotacyjny zarząd i radę nadzorczą – max 1 rok i kopa.

  15. Jakby nie liczyć jakby nie kombinować i tak za 100% przyjętej przez blok energii muszą w 100% zapłacić mieszkańcy. Ciepło jest drogie bo pis z sasonem inteligentnym inaczej rozwalił górnictwo i energetykę.
    Mamy najdroższą energię elektr i ciepło systemowe w Europie!!! To jest spadek po pisowych idiotach do kwadratu.

  16. Niech mi ktoś wytłumaczy,czy jak zmieni się zarząd spółdzielni to PEC obniży cenę energii cieplnej.

    • Oczywiście, że nie. Nowy Zarząd w stosunku do PEC będzie miał do gadania tyle samo co stary, czyli nic.

    • Złapał Kozak Tatarzyna, a Tatarzyn za łeb trzyma. Tak by to mniej więcej wyglądało. Tu by miasto – jako drugi największy odbiorca ciepła i de facto właściciel PEC-u, musiało wykazać chęć obniżania opłat i szukać takich możliwości. Tylko po co, jak Smog Legionowski i jego przydupasy mają mieszkańców w rzyci od dawna.

  17. Pogonic Lysego Ch

    • Z PEC

  18. Robolska patola z blokowisk głosowała na PiS, bo „na bombelki dajo”. No to teraz trzeba za to „dajo” płacić. A jak się nie podoba, to sprzedać mieszkanko i do Nasielska czy innego Sierpca się wyprowadzić, będzie taniej.

Dodaj komentarz