Legionowo. Szpital bez SOR-u i porodówki, ale z izbą przyjęć, kardiologią i ginekologią na światowym poziomie!

Grzegorz Gierelak

Gen. dyw. prof. dr hab. n. med. Grzegorz Gierelak, dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie, fot. Powiat Legionowski Facebook

W legionowskim szpitalu nie będzie Szpitalnego Oddziału Ratunkowego (SOR), choć jego izba przyjęć swoim wyposażeniem będzie równała się największym SOR-om w Polsce, a szpital włączony zostanie do mazowieckiego systemu ratownictwa medycznego. W legionowskim szpitalu nie będzie też porodówki. Powstaną za to oddziały ginekologiczny i kardiologiczny.

Trwa budowa legionowskiej filii Wojskowego Instytutu Medycznego (WIM) na Piaskach. Realizacja tej inwestycji przebiega zgodnie z harmonogramem. Jeśli w przyszłości nie dojdzie do żadnych opóźnień, to szpital pierwszych pacjentów obsłuży w drugim kwartale 2022r. Podczas ostatniej sesji Rady Powiatu dyrektor warszawskiego WIM-u, generał i lekarz zarazem Grzegorz Gierelak, opowiedział radnym powiatowym, w czym wyspecjalizuje się legionowska filia cenionego warszawskiego instytutu.

Izba przyjęć na miarę największych polskich SOR-ów

Na parterze legionowskiej filii WIM, zamiast SOR-u znajdzie się całodobowa izba przyjęć, której infrastruktura medyczna będzie odpowiadała tej istniejącej na największych polskich SOR-ach. Oprócz rejestracji, znajdą się tam 6-łóżkowy odział intensywnej opieki medycznej, 10-łóżkowa sala obserwacyjna ze stanowiskami do resuscytacji, a także pomieszczenia do diagnostyki obrazowej. Z uwagi na to, że legionowski szpital, tak samo jak oddział główny w Warszawie,  zostanie włączony w system ratownictwa medycznego do placówki będą mogli trafiać np. ranni z wypadków drogowych. Ważną informacją jest również ta, że w ramach kliniki, która jest matką legionowskiego szpitala, działa jedyne na Mazowszu i największe w Polsce centrum urazowe dla dorosłych. Jeśli do Legionowa trafi pacjent, u którego zakres zabiegu chirurgicznego będzie przekraczał możliwości techniczne lokalnej placówki, to z automatu stanie się on pacjentem szpitala przy ulicy Szaserów w Warszawie. Analogicznie sytuacja ma się przedstawiać w przypadku pacjentów innych specjalistycznych oddziałów mających powstać w legionowskim szpitalu.

30 procent łóżek intensywnych

WIM ma największy SOR i jest największym w Polsce centrum urazowym. Dążyliśmy do tego, aby integrować usługi medyczne, a nie je dublować, ponieważ nie jest to racjonale z punktu widzenia kosztów i potrzeb miejscowego rynku. Jesteśmy w przede dniu głębokiej reformy SOR-ów i ratownictwa medycznego, ponieważ najnowsze dane pokazują, że 29 procent tych oddziałów dziennie przyjmuje taką liczbę pacjentów, która jest poniżej opłacalności. W tym szpitalu chcieliśmy uniknąć sytuacji i nie powoływać struktury, która będzie dodatkowym kosztem, a nie wniesie żadnej wartości dodanej – tłumaczył radnym powiatowym generał Grzegorz Gierelak. Powiedział też, że jakość usług medycznych dostępnych w legionowskiej placówce będzie bardzo wysoka, ponieważ na 90 zaplanowanych w niej łóżek, aż 30 procent z nich będzie łóżkami intensywnymi. – Szpital ten będzie aktywnie i efektywnie ratował zdrowie i życie ludzkie – dodał dyrektor.

Z zawałem do Legionowa

Na pierwszym piętrze legionowskiego szpitala znajdą się gabinety lekarskie, gdzie będą świadczone usługi z zakresu podstawowej opieki medycznej, jak i tej specjalistycznej ambulatoryjnej. Na drugim poziomie powstanie 20-łóżkowy oddział kardiologiczny oraz oddział intensywnego nadzoru kardiologicznego. Będzie to miejsce, w którym powstanie sala hemodynamiki, gdzie będzie można przeprowadzać najbardziej złożone zabiegi kardiologiczne w obrębie tętnic wieńcowych i aorty, w tym te ratujące życie, a związane np. z zawałami serca. Powstanie takiego oddziału w połączeniu z zapowiedzią włączenia legionowskiej filii WIM do mazowieckiego systemu ratownictwa medycznego, legionowianom, którzy znajdą się w ostrych stanach wieńcowych umożliwi bardzo szybkie znalezienie się w odpowiednich rękach.

Operacje okulistyczne

Na trzecim piętrze legionowskiej filii WIM-u ma powstać oddział okulistyczny, w którym w głównej mierze będzie odbywać się leczenie operacyjne, aczkolwiek mają to być świadczenia uzupełniające względem tych realizowanych w okolicy np. tych wykonywanych w mieszczącej się w centrum Legionowa klinice Mediq. – Oddział ten nie będzie konkurował z innymi klinikami – zapewnił radnych generał Gierelak.

Bez porodówki, ale z ośrodkiem leczenia chorób piersi

Na kolejnych piętrach legionowskiej filii WIM, oprócz bloków operacyjnych i sal intensywnego nadzoru pooperacyjnego znajdą się również oddziały chirurgiczny, chorób wewnętrznych i ginekologiczny. W placówce ma też zostać silnie rozwinięta diagnostyka endoskopowa, niezbędna przy profilaktyce, diagnozowaniu i leczeniu chorób układu pokarmowego. Jeśli zaś chodzi o ginekologię, to nie zostanie ona połączona z położnictwem, co oznacza, że w Legionowie nie będzie porodówki. – Nie ma żadnego racjonalnego uzasadnienia dla uruchomienia oddziału położniczego w tym szpitalu. Jeszcze nie teraz. Musi się nas zacząć rodzić więcej dzieci – wyjaśnił generał Gierelak. Brak porodówki zostanie zrekompensowany wysoką jakością i szerokim zakresem świadczeń medycznych realizowanych na oddziale ginekologicznym. W Legionowie ma się bowiem rozwinąć bardzo dobra diagnostyka schorzeń kobiecych, w tym onkologicznych. W ramach tego oddziału ma także działać ośrodek leczenia chorób piersi, czyli tzw. Breast Unit.

Co z dziećmi?

W szpitalu nie będzie oddziału pediatrycznego. Decyzję tę podjęto w oparciu o opinię wojewódzkiego konsultanta ds. pediatrii, profesora Bolesława Kalickiego. – W tym rejonie nie jest potrzebny żaden oddział dziecięcy, potrzebne jest rozwinięcie ambulatoryjnej opieki specjalistycznej nad dziećmi – przekazywał radnym powiatowym generał Grzegorz Gierelak. Zapewniał także, że w Legionowie położony zostanie duży nacisk na rozwój ambulatoryjnej specjalistycznej pediatrycznej opieki medycznej. Jeśli pomoc takiego specjalisty będzie niewystarczająca, wówczas mali pacjenci mają być kierowani do kliniki pediatrii działającej w ramach głównej filii WIM. – Leczenie szpitalne dzieci będzie prowadzone w świeżo wyremontowanym oddziale pediatrycznym w szpitalu przy Szaserów – powiedział generał Gierelak, podkreślając raz jeszcze, że legionowski szpital będzie zapleczem technicznym tej ogromnej warszawskiej kliniki.

Szpital nie tylko dla mundurowych!

Podczas poniedziałkowej (25 listopada) sesji rady powiatu legionowskiego padły również zapewnienia, że przynależność szpitala do wojska nie będzie wykluczała możliwości skorzystania z jego usług przez ogół społeczeństwa z regionu. – Szpitale wojskowe są tylko z nazwy wojskowe. Wszyscy obywatele mają równe prawa w dostępie do leczenia szpitalnego. Nie ma ryzyka, że mundurowi będą mieli pierwszeństwo w dostępie do tej placówki – rozwiał wątpliwości radnych generał Grzegorz Gierelak ze stołecznego WIM-u.