Legionowo. Szpital na finiszu. Placówką pokieruje wybitny kardiolog. Zobacz, kto jeszcze będzie nas leczył

Główne-na-portal

Filia Wojskowego Instytutu Medycznego (WIM) na legionowskich Piaskach przyjmie pierwszych pacjentów już na początku 2022r. Gmach szpitala został już ukończony, placówka jest obecnie wyposażana w niezbędne sprzęty medyczne. Legionowską filią tej cenionej w kraju placówki medycznej pokieruje znany kardiolog, pułkownik Robert Ryczek. Pomagać mu będą ordynatorzy poszczególnych szpitalnych oddziałów- będą to doświadczeni lekarze, w większości związani z warszawskim WIM.

 


Budynek legionowskiego szpitala został już ukończony, obecnie placówka wyposażana jest w niezbędne sprzęty medyczne. – Na początku przyszłego roku otworzymy ten szpital dla pacjentów – zapowiedział minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak podczas konferencji prasowej, która odbyła się 25 października w gmachu tej placówki. I tak, 5-piętrową filię WIM w Legionowie wyposażono w 90 łóżek dla pacjentów, 3 nowoczesne sale operacyjne oraz pracownie diagnostyki obrazowej i laboratoryjnej. Wraz z początkiem 2022r. zostanie w niej uruchomionych 6 oddziałów – kardiologiczny z pracownią hemodynamiki, chirurgiczny, intensywnej terapii, chorób wewnętrznych, okulistyczny, ginekologiczny i całodobowa izba przyjęć z 8-łóżkowym oddziałem obserwacyjnym, przeznaczonym dla pacjentów z nagłymi zachorowaniami. W szpitalu zatrudnienie znajdzie aż 250 osób.

 

 

Kardiolog Robert Ryczek pokieruje szpitalem w Legionowie

Legionowską filią warszawskiego WIM pokieruje znany kardiolog, pułkownik Robert Ryczek. Pomagać mu będą ordynatorzy poszczególnych szpitalnych oddziałów- będą to doświadczeni lekarze, w większości związani z warszawskim WIM. Doświadczony oficer, lekarz oraz uczestnik misji wojskowo-medycznych związanych z pandemią koronawirusa w rejonie Lombardii we Włoszech i w USA Robert Ryczek dotąd był kierownikiem Oddziału Kardiologii Interwencyjnej i Oddziału Intensywnego Nadzoru Kardiologicznego w WIM w Warszawie. Prawą ręką doktora Ryczka będzie radiolog podpułkownik Sebastian Czarkowski. Jednocześnie będzie on kierownikiem szpitalnej pracowni diagnostyki obrazowej.

 

 

Ordynatorzy pozostałych oddziałów

Ordynatorem oddziału kardiologii interwencyjnej i chorób wewnętrznych legionowskiego szpitala będzie związany z warszawskim WIM kardiolog Sławomir Gołębiewski. Medyk na co dzień zajmuje się diagnostyką i leczeniem inwazyjnym choroby wieńcowej. Oddziałem chirurgii okulistycznej pokieruje specjalizujący się w operacjach m. in. zaćmy okulista Mateusz Tłustochowicz. Na czele oddziału ginekologii małoinwazyjnej i endoskopowej stanie natomiast ginekolog, położnik i onkolog Artur Rogowski. Ordynatorem oddziału chirurgii ogólnej zostanie chirurg, bariatra i gastrolog Rafał Marszałek. Co ważne, lekarz ten specjalizuje się również w chirurgii onkologicznej. Blokiem chirurgii ginekologicznej pokieruje zaś doktor Katarzyna Cybulska. Ordynatorem oddziału anestezjologii i intensywnej terapii będzie anestezjolog uczestniczący w polskich misjach medycznych związanych z Covid-19 Jakub Klimkiewicz. Pracownią endoskopii gastrologicznej pokieruje chirurg Sławomir Fesołowicz, a szpitalną izbą przyjęć doktor Anna Czajka.

 

 

Bank krwi, laboratorium i poradnie specjalistyczne

W legionowskiej filii WIM powstaną ponadto bank krwi z pracownią serologii transfuzjologicznej, i laboratorium analityki medycznej. Komórkami tymi pokierują Ewa Pawlak i Lucyna Drążek. Oprócz tego, utworzone zostanie stanowisko kierownika obszaru ambulatoryjnego tj. tego związanego z poradniami specjalistycznymi uruchomionymi przy legionowskim szpitalu. Stanowisko to obejmie doktor Tomasz Ameljańczyk.

 

Sala pooperacyjna (fot. GP/kg)

Pielęgniarki oddziałowe

Oprócz nazwisk najważniejszych lekarzy, znamy również nazwiska najważniejszych pielęgniarek zatrudnionych w legionowskiej filii WIM. Będą to tzw. oddziałowe. I tak pracami pielęgniarek na poszczególnych szpitalnych oddziałach będą zarządzać Jolanta Łabędzka, Marzena Papierz, Magdalena Połacińska, Sylwia Jałowska, Ilona Trepińska, Elżbieta Jańczak, Katarzyna Kowalska i Barbara Szczech.