W Legionowie otwiera się kolejny front walki z kopciuchami. Chętni będą mogli zamontować czujniki jakości powietrza

smog, dym

Smog, fot. GP (archiwum)

Eksperci chcą zdiagnozować potrzeby legionowian w celu stworzenia nowatorskich rozwiązań w zakresie czystego ogrzewania dopasowanego do lokalnych warunków. Częścią tej diagnozy będzie m. in. montaż w domach ochotników czujników mierzących jakość powietrza zewnętrznego i wewnętrznego.

Legionowo ma być wzorem dla innych polskich miast

W trosce o jakość powietrza legionowski samorząd przystąpił do pilotażowego projektu GreenHeat, którego celem jest wypracowanie indywidulanych rozwiązań na rzecz realnej eliminacji z terenu miasta pieców węglowych. – Grupa projektowa złożona z ekspertów z nauk technicznych i społecznych ma za zadanie zrozumienie potrzeb i możliwości mieszkańców Legionowa i stworzenie nowatorskich rozwiązań w zakresie czystego ogrzewania dopasowanego do lokalnych warunków. Rozwiązania dotyczą zarówno aspektów technicznych, jak i finansowych i organizacyjnych. Ich opracowanie będzie możliwe tylko dzięki zaangażowaniu lokalnej społeczności – zarówno działających w ramach organizacji i nieformalnych grup, jak i indywidualnych mieszkańców, którzy będą chcieli zabrać głos na temat oczekiwań, obaw i nadziei związanych z transformacją ciepłownictwa w mieście – wyjaśniają legionowscy urzędnicy.  – Model opracowany dla Legionowa będzie stosowany w innych miastach Polski i przyczyni się do poprawy jakości powietrza i redukcji emisji dwutlenku węgla w całym kraju – dodają.

 

Wywiady, sondaże, warsztaty i montaż czujników jakości powietrza w domach ochotników

Eksperci jeszcze w sierpniu rozpoczną diagnozę potrzeb ciepłowniczych legionowian. Jej wyniki posłużą wypracowaniu indywidulanych rozwiązań w zakresie eliminacji pieców węglowych na rzecz czystego ogrzewania. W ramach tej diagnozy mieszkańcy zostaną poddani serii wywiadów i sondaży. Będą też mogli wziąć udział w specjalnych warsztatach. Ochotnicy mają mieć natomiast montowane w swoich domach czujniki mierzące jakość powietrza zewnętrznego i wewnętrznego. – Wszystkich, którzy są zainteresowani instalacją czujników w swoich domach, udziałem w wywiadach i warsztatach, lub podzielić się sugestiami zapraszamy do kontaktu na adres e-mail: greenheat@kezo.pl – zachęcają legionowscy urzędnicy.

Projekt GreenHeat

Grono eksperckie diagnozujące ciepłownicze potrzeby legionowian tworzą osoby związane z m. in. Instytutem Maszyn Przepływowych im. R. Szewalskiego Polskiej Akademii Nauk, Fundacją KEZO przy Centrum Badawczym Polskiej Akademii Nauk, Akademią Leona Koźmińskiego, Akademią Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej, Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych oraz z norweskimi uniwersytetem w Bergen i Instytutem Fundacji Badań Powietrza. Wartość prowadzonego w Legionowie projektu badawczego opiewa na kwotę blisko 6,6 mln zł. Pieniądze te pochodzą z funduszy m. in. islandzkich i norweskich w ramach Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz z budżetu Polski w ramach badań prowadzonych przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR).