Weto ratusza w sprawie nazw dla rond

Rondo-Cynkowa

Rondo przy ulicy Cynkowej przy cmentarzu w Legionowie, fot. GP (archiwum)

Legionowski ratusz odrzucił wniosek miejskich radnych o opracowanie na najbliższą sesję Rady Miasta (RM) projektów 2 uchwał w sprawie nadania nazw Jana Pawła II rondu położonemu u zbiegu ulic Sobieskiego i Parkowej oraz Ofiar Katastrofy Smoleńskiej rondu znajdującemu się na styku ulic Alei Legionów i Cynkowej.

Kolejna odsłona sporu w sprawie nazw dla nowych rond?

Nadanie nazw ulicom, placom i rondom powinno być oparte zarówno o lokalną tradycję, jak i oczekiwania mieszkańców miasta, którzy będą codziennie z nich korzystać. Obowiązkiem władz miasta jest wsłuchiwanie się w potrzeby mieszkańców, a konsultacje społeczne nie wskazały, że większość osób w nich uczestniczących oczekuje zaproponowanych przez radnych nazw rond. Dlatego zdecydowaliśmy nie przedstawiać podczas najbliższej sesji projektu uchwały nadającej rondu przy Arenie Legionowo nazwy „Jana Pawła II” a przy cmentarzu „Ofiar Katastrofy Smoleńskiej”. Jednakże Radni Rady Miasta Legionowo w ramach inicjatywy uchwałodawczej, przysługującej zarówno poszczególnym klubom, komisjom jak i grupom radnych, mogą samodzielnie przygotować stosowne projekty uchwał – czytamy w oficjalnym komunikacie legionowskiego Ratusza, wydanym 6 maja w tej sprawie.

Przygotują projekty uchwał na sesję RM w czerwcu?

Szef Komisji Rozwoju Miasta Leszek Smuniewski zauważa, że powyższe stanowisko legionowskiego ratusza definitywnie nie odrzuca wyboru nazw dla nowych rond zarekomendowanych RM przez komisję. W oficjalnym komunikacie miasta podkreślone jest bowiem, że władze Legionowa nie przygotują projektów uchwał w tej sprawie jedynie na najbliższą, czyli majową sesję RM.

Nazewnicze konsultacje społeczne

Przypomnijmy, spór o nazwę dla tych 2 nowych miejskich rond toczy się od jesieni 2013r. Ze względu na liczne kontrowersje wokół zaproponowanego przez radnych nazewnictwa, legionowski ratusz zdecydował się ogłosić nawet konsultacje społeczne w tej sprawie. W dniach od 21 lutego do 7 marca br. mieszkańcy miasta na urzędowej stronie internetowej drogą specjalnie przygotowanej ankiety wypowiadali się w tej sprawie. Mogli wybrać jedną z zaproponowanych w ankiecie opcji, bądź też nie zgodzić się na żadną z nich. Legionowscy włodarze zasugerowali, aby rondo przy Sobieskiego i Parkowej nazwać imieniem albo Jana Pawła II, bądź też Lecha i Marii Kaczyńskich, zaś to przy Cynkowej i Alei Legionów, Ofiar Katastrofy Smoleńskiej. Ci, którym nie odpowiadało proponowane przez lokalne władze nazewnictwo, mogli sugerować własne nazwy, ale tylko takie, związane z historią Legionowa, bądź Polski, upamiętniające zasłużone dla miasta, bądź też Polski postacie lub też nawiązujące do hasła „Legionowo Porusza!”. Nazwy podsuwane przez mieszkańców mogły mieć również neutralny, bądź też anegdotyczny charakter.

Kreatywność nazewnicza mieszkańców

Wyniki głosowania mieszkańców, opublikowane na stronie internetowej legionowskiego ratusza 10 marca br., zamiast rozwiązać spór, jedynie go zaogniły. Okazało się bowiem, że w żadnym stopniu nie zasugerowały one właściwego nazewnictwa dla tych 2 drogowych inwestycji. Mimo iż zaproponowane przez radnych nazwy Jana Pawła II dla ronda przy Sobieskiego i Parkowej oraz Ofiar Katastrofy Smoleńskiej dla ronda przy Alei Legionów i Cynkowej, procentowo zyskały najwyższe poparcie, bo odpowiednio 18,49 proc. (410 głosów) i 17 proc. (392 głosów), to legionowianie w zdecydowanej większości, bo w przeszło 80 proc. byli przeciwni nadaniu tym rondom właśnie takich nazw. Byli bardziej skłonni nazwać rondo u zbiegu Sobieskiego i Parkowej np. rondem „Żołnierzy Wyklętych” (248 głosów), rondem „Narodowych Sił Zbrojnych” (102 głosy), zaś rondo na styku Alei Legionów z Cynkową np. „Rondem Pożegnania”, czy też „Rondem Pamięci”.

Nawet sam szef RM opuścił obrady komisji

Zanim legionowscy radni opracowali przedstawiony 29 kwietnia br. podczas sesji Rady Miasta (RM) wspólny wniosek do prezydenta Romana Smogorzewskiego o przygotowanie 2 projektów uchwał w sprawie „zwycięskiego” nazewnictwa dla rond, sami mieli nie lada dylemat. W tej sprawie aż dwukrotnie, bo 14 i 16 kwietnia br. obradowali. Pierwsze posiedzenie Komisji Rozwoju Miasta Legionowo zostało przerwane z powodu braku quorum. Po długiej dyskusji i po sugestii szefa komisji, radnego Leszka Smuniewskiego, aby zarekomendować RM nazwanie ronda u zbiegu Cynkowej i Alei Legionów imieniem Ofiar Katastrofy Smoleńskiej, zaś rondu u zbiegu Sobieskiego i Parkowej Jana Pawła II, radni Prawa i Sprawiedliwości (PiS) tuż przed samym głosowaniem opuścili posiedzenie komisji. – Wiceprzewodniczący Rady Ryszard Brański poprosił o zaprotokołowanie, że przed radnymi PiS, salę obrad opuścił Przewodniczący Rady – czytamy w protokole z posiedzenia komisji, które odbyło się jako pierwsze, czyli 14 kwietnia br. Z powodu braku quorum, dwa dni później, tj. 16 kwietnia br. odbyło się drugie posiedzenie komisji, m. in. w tej sprawie. Tym razem, już nie po tak burzliwej jak poprzednio dyskusji, radni zgodzili się zarekomendować RM nazwanie nowych rond imionami, które zyskały największą liczbę głosów w konsultacjach społecznych.

Czy można nazwać ronda imionami „Inne”?

Legionowscy radni już podczas pierwszego posiedzenia komisji rozwoju miasta, mieli sporo wątpliwości co do nazwania nowych rond. Szef RM, Janusz Klejment, ze względu na to, że nazwy dla rond proponowane przez RM nie zdobyły większości głosów w przedmiotowych konsultacjach, chciał, aby radni zajęli się tym tematem w terminie późniejszym. Jego zastępca, Ryszard Brański sugerował, aby to radni następnej kadencji zdecydowali o nazwach dla nowych rond. Jednak jeszcze podczas tego samego posiedzenia komisji zmienił zdanie. Radni, m. in. z PiS zauważyli natomiast, że w przeprowadzonych przez legionowski ratusz konsultacjach jest kilka nieprawidłowości, związanych np. z możliwością wielokrotnego głosowania z tego samego numeru tzw. IP. – Wiceprzewodniczący Rady, Ryszard Brański nawiązał do procedury nadawania nazw i przypomniał, że w sprawie nadania nazw rondom wpłynęły wnioski i wybrane zostały dwie propozycje, które zostały poddane konsultacjom społecznym. Stwierdził, że nie powinno brać się pod uwagę innych głosów, ponieważ nie można nazwać ronda „Inne” – możemy przeczytać w protokole z posiedzenia komisji rozwoju miasta z 16 kwietnia br.

Potrzebują chwili oddechu…

Konsultacje społeczne, które miały załagodzić spór powstały wokół wyboru nazw dla nowych rond, zdaje się, że raczej go zaogniły. Niewykluczone, że chwila oddechu i spokojnego zastanowienia się pomoże legionowskim radnym jeszcze przed zbliżającymi się wielkimi krokami jesiennymi wyborami samorządowymi podjąć ze wszech stron popieraną decyzję nazewniczą…