Nowe gimnazjum przyjmie wszystkie dzieci z obwodu

gimnazjum-konopnicka

 

Już od września br. w „Konopnickiej” w Legionowie władze powiatowe wprowadzą dwujęzyczne gimnazjum. Na początek będą to 3 pierwsze klasy, w tym jedna klasa dwujęzyczna z co najmniej 3 przedmiotami wykładanymiw języku angielskim. Starostwo nie wyklucza utworzenia w przyszłości analogicznej klasy, tyle że z wykładowym językiem niemieckim.

 

Chcą zatrzymać uczniów w powiecie

Nauczanie na poziomie gimnazjalnym leży w gestii gmin, a nie powiatów. W związku z tym Rada Miasta Legionowo musiała wyrazić zgodę na utworzenie, a następnie na poprowadzenie tej innowacyjnej placówki przez Starostwo Powiatowe w Legionowie. 10 lutego br. władzom udało się podpisać oficjalne porozumienie w tej sprawie. Tworząc gimnazjum w ogólniaku, powiat chce zachęcić uczniów do kontynuowania nauki na terenie powiatu. Obecnie blisko 50 proc. uczniów z Legionowa i prawie 90 proc. z gminy Nieporęt, kontynuuje naukę w warszawskich szkołach średnich.

Matematyka w języku angielskim

Teoretycznie gimnazjum językowe ma być odrębną placówką oświatową jedynie w br. Od 1 września 2015r. połączone zostanie z ogólniakiem w tzw. Zespół Szkół Ogólnokształcących im. Marii Konopnickiej, w którym docelowo będzie się uczyć nawet ok. 180 uczniów z terenu całego powiatu legionowskiego. W br. w gimnazjum ma powstać jeden oddział dwujęzyczny z przedmiotami wykładanymi w języku angielskim. Kadra pedagogiczna, oprócz matematyki, nie wybrała jeszcze pozostałych 2 przedmiotów. – Przepisy, obowiązujące w kraju, wykluczają wykładanie w języku obcym, zarówno historii Polski, jak i historii powszechnej – sygnalizował Jacek Lisowski, szef Referatu Edukacji Starostwa Powiatowego w Legionowie, podczas konferencji prasowej zorganizowanej przez starostę Jana Grabca.

Obwód dla nowego gimnazjum

Legionowscy radni w odrębnej uchwale z części dawnego obwodu gimnazjum, funkcjonującego przy Szkole Podstawowej nr 1, wyznaczą obwód dla dopiero co powołanego dwujęzycznego gimnazjum. Oznacza to, że wszystkie dzieci mieszkające w obwodzie szkoły będą przyjmowane do klas prowadzonych w języku polskim w tej placówce. Uczniowie spoza obwodu mają być rekrutowani na wolne miejsca w oparciu o tzw. kryteria jakościowe, takie jak wyniki egzaminów na koniec podstawówki, średnią ocen ze świadectwa oraz z 3 przedmiotów, jeszcze nieokreślonych przez kadrę pedagogiczną. O przyjęciu do gimnazjum ma decydować ilość punktów uzyskanych w wyniku tej rekrutacji.

Klasa dwujęzyczna bez rejonizacji

Pierwszych 60 uczniów klasy językowej zostanie wyłonionych na podstawie konkursu świadectw oraz testu sprawdzającego ogólne predyspozycje językowe w języku polskim. W tym przypadku nie będzie obowiązywać żadna rejonizacja. Do klasy dwujęzycznej przyjęci zostaną uczniowie zarówno z, jak i spoza, obwodu gimnazjum, w oparciu o identyczne kryteria jakościowe.

Brakuje kadry pedagogicznej?

Kadrę pedagogiczną w nowej szkole stworzą nauczyciele z „Konopnickiej”. Część z nich już obecnie stara się o odpowiednie certyfikaty, kilku zaś już je posiada. Szefowa legionowskiego ogólnika Brygida Wagner–Konstantynowicz zapowiedziała nawet, że jeśli nie uda jej się wyszkolić dostatecznej liczby własnych nauczycieli, z pewnością sięgnie po osoby z zewnątrz.

Szczegóły pod koniec marca

Rodzice zainteresowani posłaniem swoich pociech do dwujęzycznego gimnazjum już pod koniec marca podczas spotkania informacyjnego organizowanego w „Konopnickiej” mają poznać wszystkie szczegóły związane m. in. z rekrutacją oraz przedmiotami wykładanymi w języku angielskim.